להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        תורקוסקופיה - Thoracoscopy

בשנים האחרונות ישנה מגמה בכירורגיה הווטרינרית בעולם המנסה להתאים את עצמה להתקדמות הרפואה והכירורגיה ההומנית והיא שילוב של כירורגיה זְעיר פולשנית (Minimal Invasive Surgery). כירורגיה זעיר פולשנית היא שיטה בה נכנסים לתוך חללי הגוף דרך פתחים כירורגיים קטנים בקוטר 5 ו 10 מ"מ במקום פתיחה כירורגית מלאה. את החלל הפנימי ניתן לבחון באמצעות מצלמה המשדרת למסך חיצוני וביצוע פעולות כירורגיות באמצעות כלים יעודיים. 

בית החזה היווה מאז ומתמיד אתגר כירורגי. הגישה אליו לא פעם מורכבת ומצריכה פיסוק, הסרת צלעות או פתיחה מלאה של מרכז הסטרנום. החיסרון הגדול בגישה המסורתית היא ההתאוששות האיטית יחסית הנובעת בעיקר בשל הכאבים המלווים אותה.
בגישות הכירורגיות השונות לבית החזה ניתן לבצע מספר פרוצדורות מרכזיות וביניהן תיקון פתולוגיות מולדות, חסימת כלי לימפה גדולים, הסרת אונות ריאה פגועות, פתיחה או הסרה כמעט מלאה של כיס הלב ועוד.

ניתוח בית חזה בתורקוסקופיה בכלבתורקוסקופיה היא כירורגיה זעיר פולשנית של בית החזה המאפשרת סקירת המבנים בו וכן ביצוע פעולות אבחוניות וטיפוליות. האפשרויות הנפתחות באמצעות השימוש בתורקוסקופיה מאפשרות להרחיב את היכולות האבחוניות של האולטראסאונד או של הדמיה מתקדמת אחרת. השימוש באנדוסקופ קשיח מאפשר הגדלה של התמונה והגעה לכל אותם אזורים שאליהם יש גישה בפתיחה סטנדרטית, הערכה מלאה של מבני בית החזה: פלאורה, מדיאסטינום, ריאות, קשרי לימפה, סרעפת וכיס הלב וכמו כן יכולת לקחת ביופסיות לבדיקת מעבדה. בתחילה, העבודה בשיטה הזעיר פולשנית בבית החזה הייתה מוגבלת לאבחון בלבד, אך ברבות השנים, עם התפתחות המיכשור, הטכנולוגיה והניסיון, פרוצדורות רבות הפכו אפשריות וזמינות.

האינדיקציות לתורקוסקופיה כוללות מצבים פתולוגים בבית החזה כגון: אבחון גורם לנוזל חופשי בבית החזה או בכיס הלב, מחלות ריאה, לקויות במדיאסטינום, כילוטורקס, תיקון מומים מולדים בכלי דם שונים, פנאומוטורקס ספונטני ועוד. מעבר ליכולת להגיע לכל מקום בבית החזה, התורקוסקופיה מביאה איתה הגדלה ויזואלית של המבנים, תאורה מוגברת וממוקדת ובכך מגדילה את הסיכוי לזיהוי לקויות קטנות שיתכן והיו מפוספסות בניתוח סטנדרטי.

בתמונה משמאל ניתן לראות את הפרוצדורה הנעשית בחדר ניתוח בסטריליות מלאה. בחדר נמצאים שני מסכים, האחד נמצא מול הרופא המחזיק את האנדוסקופ הקשיח עם המצלמה, והשני ממול הרופא השני המשתמש בכלי הניתוח עצמם (מסך זה נמצא מחוץ לתמונה).

כאמור, היתרון העיקרי בניתוחים לפרוסקופים בבעלי חיים ולתורקוסקופיה בפרט הוא הפחתת הכאב הפוסט ניתוחי והאפשרות להתאוששות מהירה יותר מן הפרוצדורה הכירורגית או האבחונית.
בבית החולים הווטרינרי בכפר הירוק אנו מבצעים פרוצדורות תורקוסקופיות כחלק מהיותנו חוד החנית של הרפואה הוטרינרית המתקדמת בישראל.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים