להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        רפואה סינית מסורתית – חלק ב' – ד"ר ענבר ישראלי

כפי שהוזכר במאמר הראשון בסדרה, חמישה יסודות עומדים בבסיסה של הרפואה הסינית המסורתית (רס"מ): עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. באופן מסורתי הם מוצגים במעגל, בסדר מסוים, כאשר יסוד האש עליון.
רפואה משלימה לכלבים
 
כפי שניתן לראות באיור זה, יש שני מעגלים משותפים המקשרים בין היסודות. במעגל, או רצף ה"שן", היסודות מזינים, תומכים או מעוררים זה את זה. כאשר דבר מה נשרף באש נוצרת מכך אדמה, שיוצרת עם הזמן מתכת, במיכלי מתכת ניתן לשאת מים, מים דרושים ליצירת עץ (עצים), ולבסוף, עץ נדרש לצורך שריפה ויצירת אש.
במעגל הפנימי, מעגל או רצף ה"קו", היסודות מווסתים או מבקרים זה את זה. זוהי מערכת של ביקורת ואיזון. עץ מאזן את האדמה, כשם שביער נמנעת סחיפת הקרקע על ידי העצים, אדמה מאזנת את המים, כסכר המונע מים מלזרום, מים מכבים אש, אש יכולה להתיך מתכת, וכלי מתכת יכול לחתוך עץ.
מכאן שכשהטבע או הגוף מצויים בשיווי משקל, היסודות תומכים ומעכבים זה את זה בו זמנית. הגוף תמיד נמצא בזרימה ותמיד משתנה. כשאחד היסודות או המערכות נעשה חזק מדי או חלש מדי, כלומר מבוקר מדי או שולט מדי, נוצרת אשפרות לחוזן איזון ואז מחלה.

כאשר מבינים את הקשר בין היסודות למערכות הגוף, ואז את הקשרים הפנימיים בין היסודות והמערכות, ניתן להבין טוב יותר את הרפואה הסינית המסורתית. יסוד העץ קשור לכבד ובן זוגו כיס המרה. אש מיוחסת ללב ולבן זוגו המעי הדק, ולמעטפת הלב ולבן זוגה המחמם המשולש (מעין אזור מקשר, באנטומיה הסינית).
אדמה מיוחדת לטחול ולבת זוגו הקיבה. מתכת קשורה לריאות ולבן זוגה המעי הגס. ולבסוף, המים, מיוחדים לכליות ובת זוגן השלפוחית.
כאמור, לכל יסוד התקשרויות מסוימות. יסוד המים קשור לכליות ולשלפוחית, עונתו היא החורף, צבעו כחול ואיבר החישה שלו היא האוזן. הרקמה המיוחסת לו היא רקמת עצם והרגש המיוחס לו הוא פחד. דוגמא שכיחה לחוסר איזון של יסוד הכליות היא כלב או חתול, שככל שגילם מתקדם הם סובלים מבעיות מפרקים, מאבדים שליטה בשתן ומתחרשים. למרות שהרפואה המערבית אינה רואה כל קשר בין בעיות אלה, ברפואה סינית מסורתית כולן מיוחסות לחולשה של הכליה או של יסוד המים.

ברס"מ הכליה קשורה גם בפוריות ובהרכב הגנטי. הסינים בעת העתיקה לא הכירו עדיין את מושג הגנים אך הם הבחינו בקשר בין הורים וצאצאים וב"אנרגיה" מסוימת שעוברת ביניהם. הם כינו אנרגיה זו "ג'ינג". מכאן, חיות מסוימות עם הרכב גנים גרוע, או ג'ינג לקוי, נוטות יותר לתחלואה, כגון היפדיספלזיה, ועדיין נחשבות לבעלות יסוד מים חלש. תהליכי מחלה הקשורים ליסוד המים כוללים: אי ספיקת כליות (אקוטית וכרונית), דלקת כליות, אי שליטה בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית השתן, מחלות דרכי השתן התחתונות בחתולים, היפדיספלזיה ומחלות מפרקים אחרות, מחלות הדיסק הבין-חולייתי, ספונדילוזיס, חולשה כללית של זקנה, בעיות אוזניים רבות, נושאי פוריות ובעיות אנדוקריניות מסוימות כגון מחלקת קושינג ומחלת אדיסון. בכל הבעיות הללו ניתן לטפל ולסייע בעזרת דיקור ורס"מ.

מקרה ראשון לדוגמא: כלבה בת שנה וחצי מגזע ברניז, מעוקרת. בגיל 8 חודשים אובחנה כסובלת מהיפדיספלזיה חמורה. כרגע מראה נוקשות מרובה וכאב מתגבר, בעיקר בחורף. היא כלבה ביישנית וחששנית ומחפשת מקומות חמימים ושמשיים. אפשרויות הטיפול העומדות בפנינו הינן ניתוח הכרוך בסיבוכים אפשריים רבים, או החזקתה על תרופות לזמן בלתי מוגבל. הרס"מ מספקת כאן הזדמנות מצוינת לגישה "טבעית" יותר. ברור כי לכלבה יש יסוד מים חלש. היא ביישנית, בעלת גנים לא משובחים (היפדיספלזיה בגיל צעיר מאוד) ושינויים גרמיים (ארתריטיס). היא מועמדת מצוינת לדיקור בשילוש תמיכת עשבי מרפא. שני הטיפולים יפעלו לחיזוק הכליה והפחתת הכאב.
דיקור בנקודות סביב מפרק האגן (GB 29, GB 30, BL 54), נקודות להקלת כאב (BL 60, BL 40), נקודות לסיוע לעצמות (BL 11), ונקודות לחיזוק הכליה (BL 23' SHEN SHU' SHEN JIAO' SHEN PENG).
הנוסחה סנג ג'י שנג, המורכבת בעיקר מצמח הלורנתוס, יכולה לשמש לחימום הכלבה והקלת כאב. כל הטיפולים הללו יכולים להינתן בשילוב כל טיפול מערבי אך מתוך תקווה להחליף תרופות, כדוגמת נוגדי דלקת לא סטרואידים, שהינן בעלות תופעות לוואי מזיקות בשימוש ממושך.

מקרה שני לדוגמא: חתול זכר בן 15, קצר שיער מעורב, מסורס. אובחן כסובל מאי ספיקת כליות כרונית. מראה חוסר תיאבון, מאבד משקל, שתיה והשתנה מרובות. מחפש מקומות חמים ורכים וישן הרבה. במקרה זה, פרט לניסיון להסוות את הסימנים בעזרת מתן נוזלים תת עורית ומעוררי תיאבון, אין לרפואה המערבית מה להציע.
ואולם, ברס"מ, לחתול זה יש כליה חלשה (חסר צ'י כלייתי) וחסר יאנג (ולכן סובל מקור). בעזרת דיקור ועשבי מרפא, ניתן לחזק את הכליות, לשפר את התיאבון, לסייע לחתם את הגוף ובאופן כללי לשפר את אורך חיי החתול ואיכותם. נקודות דיקור כגון KD1, BL 23, BL 52,  לחיזוק הכליות, ST 36 לשיפור התיאבון והעיכול, BAI HUI לחימום הגוף ו- PC6 לבחילות. תוספת עשבי מרפא כגון 6 REHMANNIA או 8 יכולות גם הן לסייע לשפר את תפקוד הכליות ולהאריך חיים.

חזרה אל מאמרים מקצועיים עבור וטרינרים

 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים