להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        רפואה סינית מסורתית לבעלי חיים

במאמר זה נדבר על רפואה סינית מסורתית ועל שימושיה ברפואה הוטרינרית.
דיקור (acupuncture) הינה צורת הטיפול המוכרת ביותר מבין צורות הרפואה הסינית המסורתית. צורות טיפול נוספות הינן טווינה (סוג של עיסוי), עשבי ריפוי סיניים בנוסחאות שונות, טיפול תזונתי ומדיטציה. אנו כווטרינרים יכולים, כמובן, לעשות שימוש רק בארבע מתוך חמש צורות הטיפול הללו, מאחר ומדיטציה אינה ישימה. אולם, שילוב של ארבע שיטות הטיפול הללו עם הרפואה המערבית יכול לשפר את איכות חיי מטופלינו ואף להאריכם.
דיקור סיני לכלבים

כשם שכדי להפוך לווטרינר יש ללמוד תחילה אנטומיה, פיזיולוגיה ופתולוגיה, ואחר כך אבחנות מבדילות וטיפולים שונים, קיים מסלול דומה בדרך להבנת הרפואה הסינית המסורתית (רס"מ). רס"מ התפתחה על פני אלפי שנים וקיימים בה אופנים ייחודיים של אפיון מחלות, אבחון וטיפול.
הבסיס העקרוני של רס"מ הוא הצורך באיזון בכל דבר, כולל בגוף. הטבע נמצא במאבק מתמיד להשגת שווי משקל (אקוויליבריום) ועיקרון זה מיוצג על ידי סימן הטאי-ג'י ותפיסת הין והיינג. האזורים הלבנים הינם הינג – המיצג חום, אנרגיה, כוח והתפשטות. האזורים השחורים הינן הין – המייצג קור, חומר, נוזל והתכווצות. בתוך הסמל ניתן לראות כי אין אזורי הין ללא ינג ולהיפך, אין אזור יינג ללא ין.

תפיסה חשובה נוספת החיונית להבנת הרס"מ היא חמשת היסודות (בסינית וו-ג'ינג). תפיסה זו משמשת כדי לחלק את הטבע לחמש מערכות הנמצאות בשינוי והתפתחות תמידיים, מגבירות ומגבילות זו את זו. היסודות הינם אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. ניתן לייחס כל מערכת איברים, איבר חישה, אישיות, עונה ועוד, לאחד מיסודות אלה.
תיאורית הין-ינג בשילוש חמשת היסודות הם אבני היסוד עליהם מושתתת הרס"מ. בעזרת חמש שיטות הטיפול מנסים להשיב את האיזון וההרמוניה לגוף, כך שיוכל להמשיך בבריאות (רפואה מונעת) או להילחם במחלה, שמקורה עשוי להיות פנימי או זיהומי.

דיקור היא ככל הנראה שיטת הרס"מ המוכרת והמקובלת ביותר בקרב המטפלים המערביים. כשם שהמודעות לרפואה המשלימה גבר בתחום הרפואה ההומנית המערבית, כך היא גם נעשית מקובלת יותר בקרב וטרינרים. נוכל לשרת טוב יותר את לקוחותינו ומטופלינו אם נלמד להכיר מהו דיקור בכלבים וחתולים, כיצד הוא פועל ובאילו מצבים הוא יכול לעזור.
 
 
דיקור הינו גירוי של נקודות מסוימות על פני הגוף. מרבית הנקודות ממוקמות על מסלולים מסוימים הקרויים מרידיאנים. קיימים 14 מרידיאנים המצויים בשימוש עיקרי ומרידיאנים נוספים אחרים. בנוסף ישנן גם נקודות דיקור קלאסיות שאינן קשורות למרידיאנים. גירוי הנקודות יכול להתבצע באופנים שונים כאשר על פי רוב מוחדרת לנקודה מחט דיקור סטרילית כדי ליצור את הגירוי. המחטים מושארות במקומן למשך זמן מסוים, התלוי בבעיה. שיטה זו קרויה דיקור יבש.

אלקטרו-אקופונטורה משתמשת במכשיר המייצר גירוי חשמלי ומתחבר למחטים, על מנת להגביר את עצמת הגירוי (ניתן לראות סוג דיקור זה בתמונה משמאל). אקווה-פונקטורה הינה הזרקת נוזל, בדרך כלל ויטמין B12, סליין או חומר אחר, לתוך נקודת הדיקור על מנת ליצור גירוי דרך הלחץ ושינוי החומציות. קיימות גם שיטות נוספות הנפוצות פחות.

דיקור והשיטות האחרות של רס"מ יכולות לשמש לטיפול בבעיות ומצבי מחלה רבים.
מאחר וכל מערכות האיברים מיוצגות על ידי חמשת היסודות, ניתן לטפל במחלות בכל האיברים.
מספר מצבי מחלה נפוצים בכלבים וחתולים בהם מטפלים בדיקור הינם:
  • מערכת שריר שלד: מחלות מפרקים ניווניות (כגון היפ דיספלסיה), דלקות מפרקים, חולשה, כאב שרירים, לפני ואחרי ניתוח.
  • מערכת העצבים: עוויתות, פריצות דיסק, חולשת עצב (Fibrocartilagenous Infarct, palsy).
  • עור: אלרגיות, מחלות על רקע אוטואימוני, hot spots, lick granulomas.
  • מערכת העיכול: אנורקסיה, הקאות, שלשול, אובדן משקל, עצירות, התרחבות המעי הגס (מגה-קולון).
  • מערכת הנשימה: הפרשות וגודש באף, שיעול, אסטמה.
  • לב: אי ספיקת לב, כשל לב.
  • כליות: כשל כליות כרוני, זיהומי שלפוחית, אבנים בשלפוחית, FLUTD.
  • אנדוקרינולוגיה: סוכרת, קושינג, מחלת אדיסון, תת ויתר תפקוד של בלוטת התריס.
  • כטיפול משלים ומסייע במחלות סרטניות, כטיפול איזון כללי וכרפואה מונעת.

חזרה אל מאמרים מקצועיים עבור וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים