להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        כלבת

אם הינכם בעלים לכלב או לחתול בוודאי שמעתם על מחלת הכלבת ועל חשיבות החיסון (ולמעשה חובת החיסון כנגד מחלה זו). המחלה היא קטלנית, חשוכת מרפא ופוגעת גם בבני אדם. כמו כן, כלבת נפוצה באזורינו ומכאן החשיבות עבורכם, בעלי חיות המחמד, להכיר את מאפייני המחלה.

מי בסכנת הדבקה?
משפחת היונקים. כל יונק עלול להידבק במחלת הכלבת. החל מעכברים ועד חיות משק כדוגמת פרות, סוסים או צאן וחיות בר כגון זאבים, שועלים, עטלפים ועוד. גם אנחנו מעצם היותנו יונקים חשופים להדבקה במחלת הכלבת.איך נדבקים בכלבת
 
איך כלבת מועברת?
מדובר בוירוס המגיע אל בלוטות הרוק של בעל חיים הנגוע בו. הוירוס עובר מיונק אחד למשנהו בזמן נשיכה או מגע עם רוק של בעל חיים נגוע בכלבת. לאחר שבעל חיים חולה כלבת נושך בעל חיים אחר – הוירוס יחדור לגוף, ינדוד לאורך העצבים לכיוון המוח ובהגיעו למוח הוא יתרבה שם ויגרום למהלך מחלה סוער הכולל סימנים עיצביים קשים ועד למוות הבלתי נמנע.
למעשה, סימני המחלה יתבטאו רק לאחר שנגיף הכלבת משגשג ברקמת המוח אך עובדה חשובה להבנה היא שהדבקה של בעל חיים נוסף יכולה להתרחש גם כשבעל החיים הנגוע נראה בריא לחלוטין, עוד לפני הופעת סימני המחלה.

איך אנשים נדבקים בכלבת?
כמו בבעלי חיים, דרך ההדבקה העיקרית במחלה היא נשיכה של בעל חיים נגוע במחלה. דרכי הדבקה אפשריות נוספות כוללות מגע של רוק על פצע פתוח, העיניים או ריריות הגוף. כמו כן, בספרות דווחו מקרי הדבקה בכלבת באנשים בעקבות השתלת איברים (מצב נדיר ביותר מן הסתם). בישראל היו בעבר מספר מקרי הדבקה בכלבת ובשנים האחרונות היו לא מעט מקרי נשיכה של אנשים מבעלי חיים חולי כלבת שהסתיימו בשלום לאחר קבלת חיסון מהיר לאחר הנשיכה.

מהם סימני כלבת בבעלי חיים?

בין הסימנים הנפוצים:
  • שינויי התנהגות – דכאון, עצבנות, אפאטיה
  • תוקפנות לא אופיינית
  • פחד ממים
  • ריור מוגבר
  • שינויי קול \ יללות
  • קשיי בליעה
  • שיתוק חלקי
  • עוויתות

מרגע הופעת הסימנים הקליניים – לא ניתן להציל את בעל החיים החולה והמוות ודאי.

מה לעשות אם הכלב או החתול שלי מראה סימנים של כלבת?
חשוב לזכור שכל סימן בפני עצמו עשוי לנבוע מרשימה ארוכה של גורמים וכלבת לא בהכרח תיהיה המחלה הראשונה לחשוב עליה (למעשה, הסיכוי שמדובר שכלב או חתול בייתי שידבק בכלבת הינו מאוד קטן). יחד עם זאת, בכל הקשור למחלת הכלבת אין מקום לקחת סיכונים - בכל מקרה בו תזהו בבעל החיים שלכם סימן חריג מרשימה זו – עליכם לגשת בהקדם לוטרינר להיבדק.

כיצד מאובחנת נגיעות בכלבת?
לצורך האבחון הוטרינר יעזר בתיאור המקרה: הסימפטומים האופייניים בשילוב מיקום גיאוגרפי, חשיפה אפשרית לבעלי חיים נגועים ועוד. במקרים הנכונים יעלה חשד ברור לנגיעות בכלבת אך לא ניתן לאבחן את המחלה בוודאות בבעלי חיים לפני מותם. לאחר המוות ניתן לאבחן את הנגיעות בוירוס על ידי שיטות שונות של בדיקת מוח בעל החיים במהלך נתיחה שלאחר המוות. בבני אדם יש מספר שיטות לאבחון כלבת גם ללא בדיקת המוח אך שיטות אלו אינן נהוגות בבעלי חיים.

האם המחלה קיימת באזורנו?
ישראל נחשבה מאז ומתמיד כמדינה הנגועה בכלבת. רמת הנגיעות והתמותה של בעלי חיים ואנשים השתנתה במהלך השנים בהתאם לפעולות שננקטו על ידי המדינה ולמודעות שעלתה. בשנים האחרונות מקרי המוות של אנשים בישראל ממחלת הכלבת הינם נדירים למדי בשל המודעות הגבוהה, חובת החיסון של כלבים בארץ ומבצעי החיסון שנערכים במדינה (כיום יש פיזור של חיסונים לחיות בר המפוזרים בשטחים פתוחים). מעבירי הכלבת העיקריים כיום בישראל הינם חיות בר משוטטות שלרוב חודרות לשטח ישראל דרך הגבולות עם המדינות השכנות.

מה החוק לגבי חיסון כלבת?
במדינת ישראל קיים חוק חובת חיסון לכלבים מדי שנה, החל מגיל 3 חודשים. כמו כן, במועד חיסון כלבת ראשון שניתן לכלב מוחדר לכלב שבב זיהוי שגם החדרתו מעוגנת בחוק. לאחר החיסון, יקבל הבעלים רשיון החזקת כלב ורשיון זה יחודש מדי שנה בעת מתן החיסון השנתי.
במקרה של חתולים במדינת ישראל - חיסון כלבת אינו חובה. יחד עם זאת, מומלץ לחסן חתולים שחיים גם מחוץ לבית ונחשפים לבעלי חיים אחרים בסביבה.

כיצד לנהוג במקרה של נשיכה?
יש להמנע ממגע עם בעלי חיים משוטטים, ובפרט ממגע עם חיות בר. במקרה וננשכתם – יש לשטוף היטב את מקום הנשיכה במים זורמים ובסבון ולחטא את אזור הנשיכה. כמו כן, יש לפנות בהקדם למוקד רפואי ולדווח על דבר הנשיכה ללשכת הבריאות המחוזית. מקרי נשיכה שונים יטופלו לעיתים באופן שונה בהתאם לנסיבות ואין מקום ללקיחת סיכונים - בכל מקרה של נשיכה יש לפנות לרופא. במידת האפשרי, נסו לזהות את בעל החיים הנושך לצורך דיווח והכנסתו להסגר (תקופת המתנה המיועדת לזהות האם הוא מפתח סימניים קליניים אופייניים לכלבת).

לסיכום
כלבת היא מחלה קטלנית וחשוכת מרפא המועברת מבעלי חיים גם לבני האדם.
הישמרו מנשיכות ודאגו לחסן את בעלי החיים שלכם. זכרו – בכל הקשור למחלת הכלבת – כאשר יש לכם ספק – התייעצו עם וטרינר.

דפי מידע - בית חולים וטרינרי
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים