להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        פודודרמטיטיס של תאי פלאסמה בחתול

סיגנלמנט ותלונה עיקרית
  מילקי, חתולה מעוקרת בת חמש הובאה אל בית החולים הוטרינרי בכפר הירוק לחוות דעת מומחה (דר' אייל רנן) בשל מסה על הפד המרכזי של כף רגל ימין קדמית.
   
היסטוריה
  היסטוריה קודמת: לפני כשנה נראתה מסה באותו אזור שהוסרה אך לא נשלחה להיסתופתולוגיה.
היסטוריה נוכחית: הבעלים שמו לב למסה לפני מספר שבועות, החתולה צולעת לסירוגין, צליעה לא חמורה.
   
ממצאי הבדיקה הגופנית ואבחון
  בבדיקה גופנית של דר' אייל רנן, נראה בתחילה שמדובר במסה בקוטר של כ-5 מ"מ בחלק הקרניאלי של הפד המרכזי.
עם זאת, בבדיקה תחת טשטוש עמוק נראה שלמעשה כל הפד מעורב ולכן הוחלט על ביצוע ביופסיה ללא ניסיון להסיר את המסה (זאת מאחר והסרת הפד הינה בעייתית ובעלת השלכות ניתוחיות לא פשוטות).

בזמן ההרדמה לביופסיה נראה שרקמת הפד כולה אבנורמאלית, ג'לטינית ואף נראה חלל בתוכה.
לאחר ביצוע הביופסיה הכרית נתפרה בשכבה אחת והרגל הושמה בחבישה.
   
תשובת היסטופתולוגיה
  תסנין דיפוזי נודולרי של תאי פלאסמה יחד עם מספר מופחת יותר של מקרופאג'ים ואאזינופילים.התאים האבנורמליים נראו בכל שולי הדגימה.
   
אבחנה: פודודרמטיטיס של תאי פלאסמה
   
טיפול
  הותחל טיפול בדוקסילין לפי 5 מ"ג/ק"ג פעמיים ביום.
הובהר לבעלים כי חלק גדול מהמקרים מגיבים לטיפול זה. עם זאת, במידה והתגובה אינה מספקת, תוכנית הטיפול תכלול קורטיקוסטרואדים.
   
דיון
  Feline Plasma Cell Pododermatitis הינה מחלה נדירה של כריות כפות הרגליים אשר האתיולוגיה שלה איננה ברור באופן מלא.
המחלה מאופיינת בהיפרגמהגלובולינמיה, הסננה מקומית של תאי פלסמה ותגובה לטיפול בסטרואידים. בשל כך, נחשדה כמחלה מתווכת אימונית (Immune Mediated). הועלתה תיאוריה לגבי קשר בין המחלה לבין תחלואה ב-FIV, אך הדבר לא בוסס מחקרית.

מחקרים שונים לא הצליחו  להראות נטייה לגזע, גיל או לזוויג.

בחתולים מסוימים ניתן לראות החלמה וחזרתיות מחזורית.
לעיתים ניתן לאבחן במקביל מחלות נוספות כגון Feline Gingivitis Stomatitis, Renal Amyloidosis ו-Immune Mediated Glumerolonephritis.

דווחו מספר מקרים בהם נראתה במקביל גם תגובת נפיחות של גשר האף. בבדיקה היסטופתולוגית של הנפיחות נראתה הסננה מעורבת אשר הכילה תאי פלסמה מרובים. במקרה אחד דווחה נפיחות אפית ללא מעורבות מקרוסקופית של כריות כפות הרגליים. במקרים אלו סבלו החתולים גם מדלקת לחמית.
   
סימנים קליניים
  בשלבים הראשונים מתבטאת המחלה בנפיחות ספוגית של כרית כף רגל אחת או יותר. הכרית תהיה בעלת מראה של בלון מנופח למחצה, בצבע סגלגל. גם כריות קדמיות וגם אחוריות יכולות להיות נגועות אולם ברוב המקרים קיימת מעורבות של הכרית המרכזית.  בשלב זה אין עדות לכאב. בשלבים מאוחרים יותר ייתכן קילוף של השכבה החיצונית אשר ייתן מראה מפוספס בצורת שתי וערב והמצב יכול להסתיים בהתכייבות של הכרית אשר תגרום לצליעה.
  plasma cell pododermatitis in a cat
  (Photo courtesy of Dr.Lori Thompson, DVM, DACVD, reprinted with permission of the Veterinary Information Network (VIN
   
אבחנות מבדלות
  המראה האופייני של הלקויות לרב מצמצם משמעותית את רשימת האבחנות המבדלות. עם זאת, במקרה של לקות בודדת, יש לשלול גידול, פטרות עמוקות או גרנולומה על רקע גוף זר. גם מחלות אוטואימוניות כגון זאבת, פמפיגוס פוליאשס או וולגריס מהוות חלק מהאבחנות המבדלות במקרים אלו.
במקרים נדירים, גרנולומות אאוזינופיליות של כריות כפות הרגליים יכולות להיות בעלות  מראה דומה.
   
אבחון
  האבחון נעשה ע"י שילוב של מראה לקויות טיפוסי ועלייה ברמת חלבוני הסרום (Polyclonal Gammopathy), כאשר האבחנה הסופית נעשית בהיסטופתולוגיה (ציטולוגיה לרוב אינה דיאגנוסטית).
   
היסטולוגיה
  ניתן לראות הסננה פריווסקולרית של תאי פלסמה בעלי גופיפי ראסל רבים (Mott cells). במידה וחלה התכייבות של הלקות, ניתן יהיה לראות תגובה דלקתית פיו-גרנולומטוטית. לעיתים ניתן לראות ווסקוליטיס נלווה.
   
טיפול
  במקרים מסוימים תיתכן החלמה מלאה ללא טיפול כלל. עם זאת, רוב המקרים מצריכים טיפול תרופתי ולעיתים אף נשכרים מהסרה כירורגית של הלקות במידת האפשר.
האופציות התרופתיות המוזכרות הינן דוקסיציקלין (במינונים של 5-10 מ"ג/ק"ג SID-BID) וגלוקוקורטיקואידים במינונים אימונוסופרסיביים.
מחקר אשר ניסה לזהות באמצעות אימונוהיסטוכימיה ו-PCR גורמים פתוגנים רגישים לדוקסיציקלין לא צלח ולכן ההערכה היא כי השפעת הדוקסילין היא באמצעות התכונות נוגדות הדלקת והאימונומודולטוריות שלה.
   
פרוגנוזה
  מרבית הלקויות מגיבות לטיפול תוך כחודש, חלקן יעבור לחלוטין תוך כשישה שבועות עד חודשיים מתחילת הטיפול בדוקסילין. במקרה של לקויות שאינן מגיבות בצורה מספקת לדוקסילין, קורטיקסטרואידים יביאו לשיפור המצב במרב המקרים.
   
מקורות
 
  1.  Bettenay S.V., Mueller R. S., K. Friend D.,S., Prospective study of the treatment of feline plasmacytic pododermatitis with doxycycline. Veterinary Record152:564-566; 2003.
  2. J. Declercq and H. De Bosschere. Nasal swelling due to plasma cell infiltrate in a cat without plasma cell pododermatitis. Veterinary Dermatology Vol 21, Issue 4, pages 412–414, 2010.
  3. P. Dias PEREIRA and A. M.R. Faustino. Feline plasma cell pododermatitis: a study of 8 cases. Vet Dermatol. 14(6):333-7. 2003.
  4. E. Guaguere, P. Prelaud, F. Degorce-Rubiales et al. Feline plasma cell pododermatitis:  A retrospective study of 26 cases. Veterinary Dermatology 15(Suppl 1): 27. 2004.
  5. Gross T.L., Ihrke P.J., Walder E.J. Plasma cell pododermatitis In: Skin Diseases of the Dog and Cat. Clinical and Histopathologic Diagnosis, 2nd edn. Oxford, UK: Blackwell Science,: 363–4, 2005
  6. Cadiergues M.C., Delverdier M. and Franc M.. Feline plasma cell pododermatitis : a clinical case and literature review. Revue Méd. Vét., 153, 5, 311-313, 2002
.
  חזרה אל מאמרים עבור וטרינרים
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים