להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        טוואי התהלוכה ופגיעתו

טוואי התהלוכה על עץ אורןטוואי התהלוכה הינו זחל של עש ממשפחת התהלוכניים (לעיתים גם נקרא תהלוכן האורן). אורכו 3-4 ס"מ, צבעו חום-שחור והוא עטוף שערות לבנות צורבות. הזחל מצוי באזורי חורשות עצי אורן ונראה לעיתים כחלק משיירת זחלים המתקדמים זה אחרי זה כמעיין תהלוכה (הזחלים יורדים מן העץ כאשר מגיע זמנם להפוך לגולם, שלב המתרחש באדמה ולא על העץ). לרוב ניתן לראות את הזחלים בטבע בתחילת האביב.
בתמונה התחתונה ניתן לראות את הזחלים כשהם על הקרקע ובתמונה משמאל את הקן של שלהם על עץ אורן.
זחלים של טוואי התהלוכה
 


חשוב להדגיש כי ישנם סוגים נוספים של זחלים בעלי שערות צורבות על גופם ולכן חשוב להמנע ממגע (או ליקוק של הכלבים) של כל זחל אותו אתם פוגשים בטיול.
לצערנו, מפגש קרוב עם הזחל של תהלוכן האורן עלול להוביל לפגיעה בבעלי חיים שונים ובינם גם בכלבים. שערות הזחל מכילות ארס המשתחרר במגע עם העור או ריריות הגוף. הארס המשתחרר יכול לגרום לפגיעות שונות – החל מגירוי מקומי, דרך תגובה אלרגית ועד לפגיעה משמעותית ברקמות הפגועות עד כדי נמק.
בשל היותם של הכלבים סקרנים מטבעם הם נוטים להביע עניין מוגבר בזחלים אלו ולפעמים אף ללקק אותם או להכניסם לפה ולכן הם גם מועדים יותר לפגיעה מהארס שלהם (להבדיל מחתולים שהינם בעלי אופי זהיר יותר ולכן נוטים פחות להיפגע מכך).

מה הסימנים שנראה בכלב שנפגע מהזחל?
כלבים לרוב נוטים להכניס את הזחל לפה ומכאן שאזור הפגיעה והסימנים שנראה יהיו קשורים לכך. לרוב נצפה לתגובה חריפה ונפיחות של אזור החיך והלשון. באופן כללי נראה את הסימנים הבאים בכלב:
  • נפיחות בלשון או ברקמות הפה (לעיתים הלשון פשוט גדלה באופן חריג)
  • ריור מוגבר
  • הקאות
  • סימני כאב ומצוקה
  • קשיי אכילה
בהמשך התהליך הדבר עלול לגרום לתגובה אלרגית קשה, ולהחמרת הנפיחות באזור הפה ובית הבליעה עד כדי מצוקה נשימתית וחנק. במקרים מסוימים עלולה להתפתח תגובה אלרגית קשה ומסכנת חיים (מקרים אלו פחות נפוצים).
בחלק מהמקרים, מספר ימים לאחר החשיפה - לשון הכלב עלולה לעבור תהליך נימקי עד כדי כך שמקטע של הלשון עלול לנשור בסופו של תהליך.

מה לעשות במקרה שנחשוד בחשיפה אפשרית לזחל טוואי התהלוכה?
יש להגיע למרפאה וטרינרית או בית חולים וטרינרי הפתוח 24 שעות ביממה לטובת בדיקה וטיפול בהקדם האפשרי  (אם הפגיעה היא לאחר שעות פעילות של הוטרינר הקבוע אין לחכות לבוקר או לפתיחת המרפאה!).
עד להגעה לוטרינר יש להימנע משתיית מים מאחר והדבר עלול לזרז בליעה אפשרית של השערות הארסיות אל תוך מערכת העיכול ולפגיעה ברקמות נוספות.

מה הטיפול במקרה של פגיעה?
הטיפול כולל שטיפה מקומית של אזור הפגיעה (וכשמדובר על חלל הפה הדבר נעשה בד"כ בהרדמה קצרה) ומתן טיפול תומך כדוגמת שיכוך כאבים, טיפול אנטיביוטי, תרופות להפחתת הנפיחות (סטרואידים, אנטי היסטמינים) ועוד. חלק מהמקרים יצריכו אישפוז ובמקרים מסוימים הפגיעות קשות עד כדי צורך בצינור הזנה המאפשר לנו לתת לכלב את כמויות המזון הנדרשות לו עד למצב בו יוכל שוב לאכול באופן עצמאי ויעיל.
במידה וגם אתם נפגעתם מהזחל או ממגע עם פה הכלב (הדבר עלול בהחלט להביא לתחושת עיקצוץ או שריפה) – הקפידו להימנע ממגע של הידיים עם אזור הפה או העיניים בפרט ושטפו ידיים בהקדם.

מה צפוי לאחר הטיפול?
רוב הכלבים יחלימו באופן מלא. במקרים מסויימים יתכנו סיבוכים ובעיקר – השפעת פגיעת הארס על הלשון עד כדי היווצרות נמק ונשירת חלק מהלשון (כתלות בחשיפה לשיערות הצורבות של זחל הטוואי).

האם אפשר למנוע פגיעה מהזחל?
עם מעט תשומת לב ניתן לצמצם מאוד את הסיכון לחשיפה. יש להיזהר בעיקר במהלך תקופת האביב בזמן טיולים עם הכלב בטבע וביחוד בחורשות אורנים או בסביבה של עצי אורן. כמו כן, רצוי כמובן להימנע מלבקר עם הכלב באזורים בהם ידוע כי מצויים בהם עצי אורן. במידה והדבר לא ניתן – באזורים אלו תמיד מומלץ לטייל עם הכלב כשמחסום לפיו בכדי למנוע את החשיפה המסוכנת לזחל טוואי התהלוכה.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים