להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        סינדרום וסטיבולרי בכלבים

מהי המערכת הווסטיבולרית?
המערכת הווסטיבולרית היא מערכת המופקדת על כל הקשור לשיווי המשקל של גופנו ושל גוף בעלי החיים. היא זו המאפשרת לנו לשמור על שיווי משקל, להתמצא במרחב, להתהלך מבלי למעוד ולמעשה אחראית על העברת המידע של מיקום הגוף במרחב ובהתאם לכך – מאפשרת לנו לנוע בהתאם. מרכיבי המערכת הווסטיבולרית הם קולטנים הנמצאים באוזן התיכונה וכן אזורים מסויימים במוח המקבלים מידע מהם.
מטבע הדברים, בעיה במרכיבים אלו פגיעה כלשהי בהם תגרום לאובדן שיווי משקל ואוריינטציה במרחב ומכאן - לתחושת סחרור.

המחלה הווסטיבולרית נפוצה מאוד ומאפיינת כלבים מבוגרים (ומכאן שמה- Old Dog Vestibular Disease – "סינדרום ווסטיבולרי של כלב זקן").  אם הכלב המבוגר שלכם החל לפתע להראות סימני איבוד משקל – המאמר הזה חשוב עבורכם.

מה גורם למחלה הווסטיבולרית של כלבים מבוגרים?
הגורם לתסמונת זו אינו ידוע עדיין ולכן שמה המלה של המחלה הוא Idiopathic Vestibular Disease (אידיופטי משמעו – שסיבתו אינה ידועה).
באופן כללי, סימנים דומים לאלו שנראים במחלה יכולים להגרם במצבים של דלקת באוזן, לקויות או גידולים במערכת העצבים, תת-תפקוד של בלוטת התריס ועוד אך הגורם לתסמונת עצמה של "הכלב הזקן" עדיין איננו ידוע.

מהם סימני המחלה הווסטיבולרית בכלבים?
באופן כללי מחלה זו נוטה להופיע באופן פתאומי בכלבים בריאים לחלוטין וללא סימני אזהרה מוקדמים. לרוב התסמונת תופיע בכלבים מבוגרים (מעל גיל 8). הסימנים עשויים להיות דרמטיים בחומרתם והם כוללים:הקאות, נפילות, איבוד שיווי משקל
  • אובדן התמצאות במרחב ואובדן שיווי משקל
  • הטיית ראש לאחד הצדדים
  • ריצוד אישוני העיניים (תנועת ניסטגמוס)
  • עמידה בפיסוק
  • נטייה ליפול לאחד הצדדים / להתגלגל / ללכת במעגלים
  • חוסר יכולת לעמוד
  • סימני בחילה – הקאות, ריור ואובדן תאבון
כיצד מאובחנת המחלה הווסטיבולרית בכלבים?
אבחנה סופית יכולה להתקבל ע"י וטרינר בלבד. ראוי לציין שמחלות רבות עלולות לגרום לאובדן שיווי משקל ותסמינים דומים ובינהן: דלקות אוזניים, גידולים במערכת העצבים, מצבי מחלה שונים הגורמים לשינויים במערכת הדם, הרעלות, חשיפה לתרופות מסויימות וכדומה.
עם הגיעכם למרפאה הוטרינרית – הוטרינר יתשאל אתכם באשר למצבו הרפואי של בעלי החיים, טיפול תרופתי, סימנים מקדימים (שינויים התנהגותיים לאחרונה לדוגמא), חשיפה לרעלים וכדומה. לאחר מכן תבוצע בדיקה גופנית ובדיקה נוירולוגית מלאה וישללו מצבי מחלה אחרים שעשויים להביא לסימנים אלו.
כחלק מהאבחון הראשוני – בדיקות דם יהיו חלק בלתי נפרד מהתהליך. במקרים רבים בבית החולים מעורב במקרה נוירולוג מומחה אשר מבצע בדיקה גופנית ולעיתים מציע בדיקות נוספות.

בסופו של דבר, האבחון של סינדרום זה נעשה על דרך השלילה של גורמים אחרים המביאים לסימנים דומים. לרוב, במידה ולא יחול שיפור מהיר בתוך מספר ימים (כצפוי במחלה זו) – יהיה צורך בהמשך בדיקות כדוגמת בדיקות הדמייה מתקדמות (CT) או דגימת נוזל חוט שידרה (CSF).

מה הטיפול במחלה הווסטיבולרית בכלבים?
אין טיפול ספציפי למחלה זו. הטיפול הוא למעשה טיפול תומך שנועד לעזור לכלב לעבור את תקופת המחלה הצפוייה, וכמובן – מעקב אחר הסימנים שמראה הכלב ועוצמתם. בין הטיפולים המקובלים:
  • מנוחה מוחלטת או אישפוז (לפי הצורך, בעיקר בכלבים שמקיאים או שאינם אוכלים ושותים)
  • טיפול בנוזלים (מאחר ולרוב אין לכלב תאבון ולעיתים גם המחלה מלווה בהקאות ואובדן נוזלים)
  • מתן תרופות נוגדות בחילה והקאות
מה סיכויי ההחלמה?
טובים. כאשר זו אכן האבחנה לרוב ניתן לראות שיפור מהיר (בתוך 24-72 שעות) והכלב יחזור לתפקוד מלא בהדרגה במהלך הימים הבאים. ראוי לציין שלעיתים תחול החמרה בסימנים במהלך 24 השעות הראשונות להופעתם וכן – לעיתים נשארת הטיית ראש קלה לצד מסויים אשר תלווה את הכלב לעיתים עד סוף חייו (אך לא תפגע באיכות חייו).
כמו כן, תיתכן חזרתיות מסויימת של המחלה בכלבים שסבלו מכך.

לסיכום:
סינדרום ווסטיבולרי בכלבים מבוגרים עשוי לבוא לידי ביטוי אקוטי ומלחיץ עבור בעלי הכלב. יחד עם זאת, במידה וזו אכן האבחנה – זוהי מחלה בעלת פרוגנוזה טובה אשר סימניה עשויים לחלוף כלעומת שבאו. עם זאת, ישנם מצבי מחלה אחרים שיביאו לסימנים דומים – חלקם מסכני חיים. לכן, בכל מקרה של אובדן שיווי משקל יש לגשת באופן מיידי למרפאה הוטרינרית לבדיקה וקבלת טיפול מתאים.

חזרה אל דפי מידע
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים