להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        איוושה לבבית

לא מעט פעמים מאבחן הוטרינר איוושה (רשרוש) בלב של הכלב או החתול שלכם. במקרים רבים אנו מקבלים שיחות טלפון בהם הבעלים רוצים להבין מהי משמעות האיוושה בלב, האם היא מסוכנת והאם המצב דורש טיפול רפואי כלשהו. לשם כך החלטנו לכתוב עבורכם את המאמר ולהסביר על משמעותן של איוושות בכלבים וחתולים.

רשרוש בלב של כלבאוושות לבביות הן קולות לב הנגרמות כתוצאה מזרימת דם מערבולתית בלב או בכלי הדם הסמוכים לו, הנגרמת כתוצאה מהפרעה לזרימה הלמינרית (זרימה ברבדים מקבילים) הנורמלית של הדם. הווטרינר מאבחן את האיוושה ע"י האזנה לקולות הלב של בעל החיים באמצעות סטטוסקופ (מסכת).
הווצרות זרימת דם מערבולתית יכולה להיגרם כתוצאה מדם הזורם במהירות גבוהה, מדם הזורם מאיזור מוצר יותר לאיזור רחב יותר או מצמיגות נמוכה של הדם. כשנוצרת זרימת דם מערבולתית כתוצאה מאחד מהגורמים הנ"ל, נשמעת אוושה.

קיימות אוושות שפירות ואוושות הנגרמות כתוצאה ממחלת לב.
אוושות שפירות הינן אוושות הנוצרות ע"י דם הזורם דרך חללי לב, מסתמי לב וכלי דם נורמלים. אוושה שפירה יכולה להישמע בלב בריא, כתוצאה מהפרעות שאינן קשורות ללב כדוגמת אנמיה, חום גבוה, במהלך הריון או כחלק מתהליך הגדילה התקין של הגור (בגורי כלבים וחתולים הצעירים מ-6 חודשים). אוושה שפירה לא תוביל לסימני כשל לב כיוון שהיא אינה קשורה במחלת לב.
לעומתן, קיימות אוושות הנגרמות כתוצאה ממחלת לב. מחלות הלב שעשויות לגרום לאוושות הן רבות ומגוונות וביניהן: דליפת מסתם לבבי כזה או אחר, היצרות אחד המסתמים בלב, חור בדופן המפרידה בין חדרי הלב או העליות שאמורים להיות מופרדים לגמרי האחד מהשני או הפרעה מולדת שבה כלי דם עוברי שאמור היה להתנוון עד ללידה, לא התנוון. 

במידה ואוושה לבבית נגרמת כתוצאה ממחלת לב אמיתית, חשוב לאתרה ולאבחן את מחלת הלב הספציפית הגורמת לה במהרה. כשאוושה נובעת מפגם לבבי מולד, איתור ואבחון מוקדם שלה יכולים לאפשר תיקון כירורגי מוקדם ולאפשר חיים טובים לטווח הרחוק של בעל החיים. במידה והפגם הלבבי לא מאובחן מוקדם ולא מקבל את הטיפול הנחוץ, בעל החיים יכול לעבור כשל לב ואף למות מהמצב.

על מנת לאבחן האם רשרוש בלב נובע ממחלת לב יש להיעזר במספר אמצעים:
  1. ממצאים קליניים שהבעלים שמים לב אליהם בבית יכולים לרמז על מחלת לב חבויה, ביניהם- שיעול, ירידה בסבילות לפעילות גופנית לאחרונה ועוד.
  2. האזנה של וטרינר לקולות הלב והריאות של בעל החיים באמצעות סטטוסקופ, המלווה בבדיקה גופנית מקיפה (לדוגמא רזון או בטן נפוחה יכולים להעיד על התקדמות של מחלת לב בכלבים או חתולים).
  3. בדיקות דם כלליות לשלילת גורמים נוספים לאוושה או מחלות התורמות להיווצרות מחלת הלב ובדיקות דם ספציפיות שיכולות להעיד על נזק לשריר הלב.
  4. הדמיית לב ובית החזה הכוללת צילומי רנטגן של בית החזה ואקו (הדמיית אולטרסאונד) של הלב.
  5. ביצוע בדיקת לחץ דם או א.ק.ג במידת הצורך.
כאמור, איתור מוקדם של אוושה הנגרמת ממחלת לב אפילו כממצא אקראי בעת בדיקה שגרתית לפני מתן חיסון או בעת בדיקה גופנית, יכול לאפשר התחלה מוקדמת של טיפול ספציפי למחלה, שעשוי לסייע בהאטת התדרדרות המחלה ובמניעת הגעה למצב מסכן חיים ככשל לבבי.
בבית החולים שלנו בכפר הירוק עובדת ד"ר יעל גולני, וטרינרית קרדיולוגית בוגרת התמחות, אשר מבצעת את כלל הבדיקות לחיות עם חשד למחלת לב וכמובן מבצעת בדיקות א.ק.ג או אקו לב לפי הצורך. לאחר בדיקתה היא גם מתאימה טיפול ספציפי המתאים לכל בעל חיים.

הטיפול במחלת הלב הגורמת לאוושה, משתנה כתלות בסוג המחלה הספציפי והוא יכול להיות ניתוחי במידה ומדובר בפגם לבבי בר ניתוח המאותר בזמן, או באמצעות טיפול תרופתי המלווה בהזנה מתאימה לפי הצורך.
לעיתים, מקרי מחלת לב המאותרים בשלבים ראשונים יצריכו ביקורות רפואיות בלבד אחר מצב הלב ללא טיפול כלל בשלבים הראשונים, ומקרים אחרים יאפשרו אבחון מחלת רקע הגורמת או מחמירה את בעיית הלב וניתנת לטיפול בזמן.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים