להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הרחבת ושט

מהי הוושט?
הוושט (באנגלית Esophagus), הוא צינור שרירי אשר מחבר את הלוע עם הקיבה. הדפנות השריריות של הוושט הן הדוחפות את המזון אל הקיבה, ולכן תנועת המזון אינה למעשה תלויה בכוח הכבידה.

מהי בדיוק הרחבת הוושט?
הרחבת ושט (מגא-אזופאגוס) בכלבים וחתולים הינה הפרעה המאופיינת בהרחבת ושט מפושטת ובפגיעה בתנועתיות הוושט. סינדרום זה יכול להיות מולד (לא נפוץ) או להופיע בבע"ח מבוגרים כמופע בעל סיבה לא ברורה (נפוץ) או משנית למצבי מחלה אחרים.

קיימים גזעי כלבים בעלי נטייה משפחתית למגאזופאגוס מולד. ביניהם: סטר אירי, דני ענק, רועה גרמני, לברדור, שאר-פיי, ניו-פאונלנד, שנאוצר מיניאטורי ופוקס- טרייר.
מגא-אזופאגוס מולד נדיר בחתולים אך יתכן כי לחתולים סיאמים קיימת נטייה לכך.
לא ברור הגורם למגא-אזופאגוס מולד אך חושבים שקיים נזק לעצבוב הוושט בחיות הלוקות בו.

מגאזופאגוס נרכש עשוי להיגרם כתוצאה מהפרעות רבות, שבעיקרן מחלות הפוגעות בתפקוד העצבי-שרירי של הושט (מחלה נפוצה יחסית הגורמת לכך היא לדוגמא מיאסטניה גרוויס).
גורמים אחרים שיכולים לגרום לירידה מוקדית או מפושטת בתנועתיות הושט הם:
  • גוף זר בוושט
  • היצרות של הוושט
  • דלקת של הוושט
  • פתולוגיות מולדות של כלי דם העוברים באזור הוושט

הסימנים אותם החיה הסובלת מהרחבת ושט תראה:
הסימן הבולט ביותר בבעלי חיים עם הרחבת ושט הינו פליטות.
בגורים עם הרחבת ושט מולדת יופיעו פליטות בד"כ עם הגמילה מחלב האם והמעבר למזון מוצק.
בבעלי חיים עם מחלה כרונית ניתן לראות ירידת משקל ורזון כתוצאה מפגיעה בספיגת המזון.

הסיבוך הנפוץ ביותר של הרחבת ושט הינו דלקת ריאות כתוצאה משאיפת תוכן פליטה לריאות. הסימנים שיראו במצב זה הינם מצוקה נשימתית, שיעול רטוב וחום גבוה.

בהרחבת ושט הנגרמת משנית למחלה סיסטמית אחרת, יראו גם הסימנים הקליניים המאפיינים את מחלת הרקע.

אבחון:
על מנת לאבחן הרחבת ושט יש לבצע צילומי רנטגן של בית החזה והצוואר שיראו ושט מורחב המלא באוויר, בנוזל או בתוכן מזוני. בצילומים אלה ניתן יהיה לבחון גם נוכחות של דלקת ריאות. לעיתים יהיה צורך בצילום ניגודי של הושט (החדרת חומר ניגודי המדגים את הושט בצורה ברורה יותר בצילום הרנטגן).

בצילום הרנטגן המצורף ניתן לראות הרחבת ושט משמעותית המודגמת באמצעות חומר ניגודי. ניתן לראות כי החומר הניגודי (הצבוע לבן) אינו עובר לאחור, לאזור הקיבה, אלא תקוע בוושט.
מגהאזופגוס בחתולה
בדיקות נוספות שיש לבצע בבעלי חיים עם הרחבת ושט הינן: ספירת דם, ביוכימיה ובדיקת שתן על מנת לאתר מחלות ראשוניות אפשריות. כמו כן, יש לבצע בדיקות למחלות ספציפיות שיכולות לגרום להרחבת ושט (כדוגמת: מיאסטניה גראביס ועוד).
כשהגורם להרחבת הושט הינו חסימה כתוצאה מגידול למשל יש לבצע אנדוסקופיה לוושט (החדרת סיב אופטי לחלל הושט) לאיתור הגורם לחסימה.

כיסא לכלב עם מגהאזופגוסטיפול בהרחבת ושט:
בבעלי חיים עם מחלה ראשונית הגורמת להרחבת ושט משנית, יש לטפל במחלה הראשונית.
הטיפול בהרחבת ושט שהגורם לה אינו ברור הוא בעיקרו טיפול תומך וסימפטומטי.
הטיפול העיקרי כולל הגשת מזון במנות קטנות ובתדירות גבוהה ממשטח גבוה כשהחיה בתנוחה מאונכת, באופן שבו כוח הכבידה מסייע למזון להתקדם מהוושט לכוון הקיבה. הדרך הטובה ביותר הינה שימוש במושב מיוחד הנבנה עבור הכלבה למטרה זו כפי שניתן לראות בתמונה (דוגמאות נוספות ניתן למצוא בעמוד הפייסבוק: www.facebook.com/baileychairs4dogs).
חלק מבעלי החיים יפלטו פחות כשהם אוכלים מזון מוצק וחלקם יפלטו פחות כשהם אוכלים מזון רך. ההחלטה על מרקם המזון עבור חיה ספציפית הינה בהתאם למזון שבאוכלו היא פולטת פחות.

בעלי חיים אשר פולטים בכמות רבה שגורמת להם לירידת משקל או לדלקת ריאות יזדקקו לצינור הזנה המוחדר לקיבה על מנת לספק את צרכי התזונה שלהם.
במצבי דלקת ריאות שאיפתית המשנית לפליטות יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי רחב טווח וממושך.

בבעלי חיים עם הרחבת ושט מומלץ על ביצוע בדיקת וטרינר וצילומי בית חזה חוזרים כל חודש - חודשים על מנת לאפשר מעקב אחר התפתחות המחלה.
חלק מבעלי החיים בעלי הרחבת ושט מולדת יכולים להשתפר על פני מספר חודשים של טיפול מתמיד של הבעלים בבית.

הפרוגנוזה של בעלי חיים בעלי הרחבת ושט נרכשת אינה טובה, אך במידה ונמצאת מחלה ראשונית ברקע טיפול בה עשוי לפתור את הרחבת הושט.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים