להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        גידולי עטין

גידולי עטין הינן מחלה שכיחה יחסית בכלבות או חתולות שאינן מעוקרות (גידולי עטין קיימים גם בזכרים, אך הם נחשבים נדירים).
גידולים אלו הם סוג הגידול הנפוץ ביותר בכלבות וחתולות שאינן מעוקרות! גידולי עטין מופעים בעיקר בכלבות מבוגרות מגיל 9-11, כאשר בד"כ מתחילים לראותם החל מגיל שש.
באם הכלבה עוקרה לפני הייחום הראשון או מעט לאחריו הסיכוי לגידולי עטין יורד בצורה משמעותית. אם הכלבה מעוקרת בגיל מבוגר, ההשפעה על הסיכוי להופעת גידולי עטין יורדת.

כיצד יאבחן וטרינר את הגידולים?
האבחון הראשוני נעשה במהלך הבדיקה הגופנית. חשוב ביותר למשש את כל העטינים מאחר והדבר מאפשר לזהות גידולים כבר בשלב הראשוני כשהם קטנים בגודל של מס' מילימטרים. חשוב לזכור כי לכלבות יש חמש בלוטות עטין בכל צד, סה"כ עשר בלוטות עטין אשר בכל אחת מהן יכול להתפתח גידול.
במקרים רבים הבעלים מזהים גידול אחד וכאשר הוטרינר מבצע את הבדיקה הגופנית הוא מגלה גידולים נוספים בעטינים אחרים.

סוגי הגידולים
בכלבות הגידולים בד"כ הם אדנומה (גידול שפיר) או אדנו-קרצינומה (ממאיר). הסיכויים לגידול ממאיר או שפיר הם זהים, כ-50%. 
לעומת זאת בחתולות, 90% מגידולים אלו הם ממאירים (אדנוקרצינומה).

גודל הגידול יכול להעיד על היותו שפיר או ממאיר: מרבית הגידולים הקטנים מסנטימטר הם שפירים ומרבית הגדולים מחמישה סנטימטר הם ממאירים. עם זאת, חשוב לזכור כי גם גידול ממאיר מתחיל כשהוא קטן ולכן לא כדאי להזניח גידולים קטנים ולהניח כי הם אינם מסוכנים.
מאפיינים נוספים של ממאירות כוללים התכייבות של הגידול, חיבור שלו לרקמות שמתחתיו, קצב הגידול ועוד.

אבחון
לאחר אבחון גידול עטין (בייחוד אם יש חשד לממאירות) מומלץ לבצע צילומי בית חזה לבחון האם יש עדות לגרורות בריאות (המחמירים מבצעים בדיקת סי טי, מאחר ובבדיקה זו ניתן לזהות גרורות קטנות מאלו המזוהות בצילום רנטגן). כמו כן חשוב לבצע מישוש של קשרי הלימפה באזור המנקז את הגידול (בית השחי או המפשעה, לפי מיקום הגידול), ובאם מוגדל משמעותית כדאי לשקול לקחת ממנו דגימה עוד לפני הניתוח.

האבחון הסופי לסוג הגידול הוא לאחר שליחתו למעבדה היסטולוגית. דגימה באמצעות מחט והסתכלות במיקרוסקופ (לפני הסרה של הגידול במלואו) בד"כ אינה יעילה מספיק באבחון בין אדנומה לאדנוקרצינומה ולכן אינה מומלצת. אם קיים חשד כי מדובר בגידול אחר, שאינו גידול עטין ראשוני (לדוגמא גידול של תאי מאסט) ניתן לבצע דגימה ראשונית ולבחון את תאי הגידול.

טיפול
הטיפול העיקרי בגידולי עטין הוא כירורגי – הסרת הגידול.
סוג הניתוח משתנה כתלות במיקום הגידול, כמות הגידולים ומיקומם בעטינים.
בכלבות, אם מדובר בגידול יחיד רק הוא יוסר.
אם מדובר בגידול החשוד כממאיר או יש חשד לפולשנות מקומית יוסר הגידול עם העטינים משני צידיו.
במצב של מספר גידולים באותו צד יוסרו כלל העטינים באותו הצד, אם יש גידולים בשני הצדדים (ימין ושמאל) לעיתים יש צורך בהסרת כלל העטינים בשני הצדדים.

בחתולות, בשל הממאירות הגבוהה, בד"כ מוסרים לפחות כלל העטינים באותו הצד ולעיתים בשני הצדדים.

באם יש חשד לממאירות לפני הניתוח, ההמלצה היא להסיר את קשר הלימפה הקרוב המנקז את העטין ולשלוח גם אותו למעבדה לבחון האם יש עדות להתפשטות הגידול ושליחת גרורות.

ניתוחים של הסרת גידולים רבים או עטינים מצד אחד או שניהם נחשבים ניתוחים מורכבים וכואבים. חשוב לוודא, עוד לפני ההסרה, כי יהיה מספיק עור לסגירת אזור הניתוח. בבית החולים שלנו הניתוחים מבוצעים ע"י כירורגים מומחים אשר ביצועו ניתוחים רבים מסוג זה. לאחר הניתוח הכלבה תקבל שיכוך כאבים למספר ימים לפחות ולעיתים על האזור תונח חבישה למניעת מגע באזור התפרים והפחתת ה"שטח המת" מתחת לתפרים.

במרבית המקרים, במהלך הניתוח הכלבה גם מעוקרת, אמנם הדבר לא מאוד מפחית בהכרח התפתחות גידולים נוספים אך הוא כן מונע מחלות דוגמת גידולים בשחלות או ברחם וכמובן דלקת רחם (פיומטרה), המהווה מחלה מסכנת חיים בכלבות. קיימים מחקרים שהעידו על שרידות גבוהה יותר של כלבות שעוקרו בזמן הניתוח ואחרים לא העידו על השפעה מטיבה. עם זאת, בשל הסיכוי למניעת מחלות אחרות ואפשרות של הפחתה בהופעת גידולים נוספים, מרבית הכלבות והחתולות מעוקרות במקביל להסרת הגידולים.

קיים סוג אחד של גידול בשם inflammatory carcinoma אותו לא מומלץ לנתח בשל חזרתיות מהירה לאחר הניתוח. זהו גידול אגרסיבי, הגורם לכאבים ובצקת באזור. הגידול הינו נדיר ומופיע בפחות מ-10% מהכלבות עם גידולי עטין. גידול זה קיים בד"כ ביותר מבלוטת עטין אחת, הגידולים אדומים, גדולים יחסית וכואבים למגע (מצב שבד"כ לא קיים בגידולי עטין אחרים). כמו כן במקרים אלו הכלבה נראית חולה, מדוכאת וחסרת תיאבון. בזמן שהגידול נראה לעין, במרבית המקרים הוא כבר שלח גרורות ולכן אין המלצה לבצע ניתוח להסרתו (וכן בשל החזרתיות המהירה לאחר ההסרה). לאבחון סוג גידול זה בצורה החלטית ניתן לקחת ביופסיה קטנה מאחד הגידולים.
הטיפול במקרים אלו הוא בנוגדי דלקת (בד"כ סטרואידים) ומשככי כאבים. השרידות היא של כחודשיים.

טיפול כמותרפי בכלבות עם גידול עטין נעשה במקרים בהם הגידול כבר שלח גרורות ואין טעם בכמותרפיה, בגידולים פולשניים מקומית שלא ניתן להסירם או בגידולים שלא היה ניתן להסירם בצורה מלאה. קיימות מספר תרופות כימותרפיות ספציפיות שהראו שיפור של השרידות במקרים אלו. כמו כן תרופות מסוג מעכבי COX-2 (ממשפחת הNSAIDs) עוזרות בטיפול בגידולים אלו. תרופות אלו כוללות את פירוקסיקם, קרפרופן או פירוקוקסיב.

פרוגנוזה
 אם מדובר בגידול שפיר, או בגידול ממאיר אשר הוסר בזמן לפני ששלח גרורות הפרוגנוזה טובה, כל עוד הגידול הוסר במלואו.
באם לכלבה יש גרורות בריאות או לקשרי הלימפה, הפרוגנוזה עומדת על חודשים בודדים במרבית המקרים.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים