להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        גוף זר לינארי

מהו בעצם גוף זר לינארי?
גוף זר הוא בעצם שם כולל שניתן לכל חומר שאינו מזוני וחתולים או כלבים נוטים לבלוע בזמן משחק או בשגגה. קיימים גופים זרים רבים שיכולים ליצור צורה לינארית (קווית) במערכת העיכול, ביניהם: חוטים, גרביוני ניילון, שרוכים ועוד. בליעה של גופים זרים לינארים נפוצה יותר בחתולים מבכלבים (הרי הם ידועים בכך שהם אוהבים לשחק עם חוטים).

סימנים קליניים:
במרבית המקרים כאשר חתול (או כלב) בולעים גוף זר לינארי, נראה בעיקר הקאות של מזון, אך לעיתים הסימן היחיד יהיה חוסר רצון לאכול ודכאון בלבד.
קיימים מקרים של גוף זר לינארי כרוני, בעיקר בכלבים, בהם הגוף הזר יכול להיות תקוע במערכת העיכול במשך ימים עד שבועות מבלי שהכלב יראה מה לעשות אם החתול בלע חוטסימנים משמעותיים.

אבחון:
רמזים לאבחון יכולים להתקבל מהיסטוריה מתאימה, כדוגמת- חתול שנוהג לשחק עם חוטים ועם שרוכים.
בבדיקה גופנית של וטרינר, הוטרינר יכול להרגיש במישוש בטן, במעיים כואבים המקובצים יחדיו. כשהגוף הזר מעוגן בבסיס הלשון- ניתן לראותו בבדיקה של חלל הפה (במקרים רבים יש צורך בטשטוש או הרדמה).
בתמונה משמאל ניתן לראות את החוט שבלע החתול מתחת ללשון ואת הנזק (הקל יחסית) שנגרם ללשון בשל החוט).
על מנת להשלים את האבחון יש לבצע בדיקות אבחוניות שביניהן- צילומי רנטגן של הבטן, בדיקות דם ובדיקות הדמיה נוספות כאולטרסאונד בטן.

אז מה הסכנה בבליעת גוף זר לינארי?
במקרים בהם הגוף הזר נתקע בנקודה אחת (כדוגמת: בסיס הלשון בחתולים או בפתח מוצא הקיבה בכלבים), ויתר אורכו נמשך אל תוך המעיים. תנועתו של המעי הדק גורמת לדחיפת הגוף הזר במורד מערכת העיכול, ובכך המעי מתקבץ סביב הגוף הזר ומתקפל. ככל שהמעי ממשיך לנוע בניסיון להניע את התוכן שבו במורד מערכת העיכול, כך הגוף הזר שבו "מנסר" וחותך אותו- דבר שעשוי לגרום לחורים במספר מוקדים במעי, דרכם צואה עשויה לדלוף לחלל הבטן ולגרום לזיהום מסכן חיים של חלל הבטן. 


טיפול:
חשוב ביותר – אם רואים את החוט מקובע לתחתית הלשון אסור למשוך אותו! המשיכה עשויה לגרום לפגיעה בקיבה או במעי ולנזקים חמורים. במרבית המקרים, על מנת להסיר את הגוף הזר יש צורך בניתוח. במקרים שבהם הגוף הזר כבר מוטמע ברקמת המעי או במקרים שבהם נוצר נמק למוקדי מעי- יש צורך בהסרת מקטע או מספר מקטעי מעי בזמן הניתוח.
בנוסף יש צורך בטיפול תומך באשפוז בהתאם למצבו של בעל החיים שכולל עירוי נוזלים לווריד, טיפול במגני מערכת עיכול ובמידה וחלה דליפה של צואה וזיהום של חלל הבטן - טיפול באנטיביוטיקה מטווח רחב. 
במידה והאבחון והטיפול מבוצעים מוקדם ובזמן, הפרוגנוזה להחלמה ולחזרה לשגרה של בעל החיים טובה.
ניתן גם לקרוא ולראות תמונות על מקרה שכזה (כולל תמונות מהניתוח, לידיעתכם)- בקישור - חתול שבלע חוט.

המניעה היא הדבר החשוב ביותר! גם אם החתול שלכם אוהב לשחק עם חוטים, הרחיקו אותם ממנו, הם בפירוש מהווים סכנת חיים!

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים