להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        פריצת דיסק בכלבים

פריצת דיסק היא תופעה שכיחה בכלבים הבאה לידי ביטוי בסימנים קליניים בדרגות חומרה שונות. למחלה זו נטייה תורשתית בגזעים שונים אך היא עשויה להתרחש בכל כלב.
מבנה דיסק תקין בכלב
רקע
בחלקן הפנימי של חוליות עמוד השדרה עוברת תעלה אשר מכילה את חוט השדרה המכיל עצבים השולטים על אברי הגוף ואחראיים על העברת סיגנלים אל המוח.
בין כל חוליה לחוליה ישנו "דיסק" שהוא למעשה כרית של חומר צמיגי רך המהווה בלם זעזועים לעמוד השדרה. כל דיסק מורכב משני חלקים: מעטפת חיצונית נוקשה וחלק פנימי רך ודמויי ג'ל (זהו החלק בצבע תכלת אותו ניתן לראות בתמונה משמאל).

במצבים שונים המעטפת החיצונית של הדיסק נקרעת והחלק הפנימי של הדיסק פורץ החוצה ומפעיל לחץ על חוט השדרה. הלחץ המופעל מביא לסימנים עיצביים כתלות בחומרת התהליך ובמיקום הנזק לאורך חוט השדרה (את פריצת הדיסק ניתן לראות בתמונות התחתונות: מימין ניתן לראות כי הדיסק פורץ לצד ולוחץ על חוט השדרה ושורשי העצבים, בתמונה משמאל, ניתן לראות את הלחץ על חוט השדרה וכיצד הוא נמעך ע"י הדיסק הפורץ).
איור פריצת דיסק בכלב
קיימים שני סוגים עיקריים של פריצות דיסק בכלבים:
פריצת דיסק מסוג ראשון: פריצת דיסק המתרחשת באופן פתאומי. פריצת דיסק מסוג זה מאפיינת לרוב כלבים מגזעים קטנים (פקינז, פאג, דאקל, בולדוג צרפתי, ביגל ועוד גזעים) ומאופיינת בהתפתחות לא תקינה של הסחוס. לרוב היא תתרחש בגיל צעיר יחסית (סביב גיל שלוש עד שבע שנים). המיקום הנפוץ בו הדיסק יפרוץ יהיה בחוליות מרכז הגב או לכיוון חלקו האחורי.

פריצת דיסק מסוג שני: פריצת דיסק עם מופע המתפתח ומחריף במהלך פרק זמן ארוך (לרוב במשך מספר חודשים לפחות). פריצת דיסק זו תאפיין לרוב כלבים מגזעים גדולים (כדוגמת רועה גרמני) ולרוב תתרחש בגיל מבוגר יותר (לרוב החל מגיל חמש שנים). בפריצת דיסק מסוג זה לרוב אין פריצה מלאה של החלק הפנימי של הדיסק אלא תתרחש החלשות וקרע חלקי או עיבוי של מעטפת הדיסק אשר יובילו לבליטה ויצירת לחץ מתמשך על חוט השדרה.

מה הסימנים?
הסימנים הקליניים תלויים במיקום הפגיעה וחומרתה.
לעיתים הסימנים קלים ביותר והכלב יראה לבעליו שפוף וכאוב, במקרים קשים פריצת דיסק תגרום לשיתוק מלא של פלג הגוף האחורי. פריצות דיסק מהסוג השני לרוב יבואו לידיי ביטוי כחולשת רגליים פרוגרסיבית שעלולה להחמיר באיטיות עד כדי שיתוק מלא במקרים חמורים.

הסימנים לפריצת דיסק כוללים:
  • כאב גבי או צווארי
  • קשיים בהליכה
  • הימנעות מטיפוס מדרגות או קפיצות
  • שיתוק רגל או רגליים (לרוב ברגליים האחוריות)
  • חוסר שליטה על מתן צרכים
  • אובדן תחושת כאב (לרוב ברגליים האחוריות).
אין מאבחנים?
בשלב ראשון מבוצעת בדיקה גופנית על ידי וטרינר הכוללת בדיקה נוירולוגית תשמש כדי לאפיין את מיקום הנזק ודרגת חומרתו.
בשלב שני ניתן להיעזר בשיטות הדמיה שונות בכדי לבחון את היקף הפגיעה ומיקומה המדויק. שיטות ההדמיה המשמשות לשם כך הינן צילומי רנטגן (כאמצעי סקר ראשוני ובעיקר לשלול מצבים אחרים מאחר ובצילומי רנטגן בד"כ לא ניתן לראות פריצת דיסק), מיאלוגרפיה (הזרקת חומר ניגודי לתעלת השדרה) בדיקת סיטי  או בדיקת MRI (שתי האחרונות הן השיטות העיקריות לאבחון המצב בכלבים וחתולים).

בתמונה המצורפת ניתן לראות את חומר הניגוד שהוזרק לחוט השדרה (בצבע לבן בוהק) ובאזור החץ, ניתן לראות מעין "התרוממות" של החומר הניגודי, בדיוק מעל האזור בו פורץ הדיסק. זוהי תמונת צילום מיאלוגרפיה הנעשית בשלב הראשוני לפני בדיקת הסיטי שנותנת יותר מידע לגבי כיוון והאזור בו קרתה פריצת הדיסק בכלב (במקרה הזה מדובר בפריצת דיסק בצוואר הכלב).
צילום פריצת דיסק בכלב

טיפול בפריצת דיסק בכלבים
הטיפול יקבע בהתאם לחומרת הסימנים הקליניים:
במקרים קלים הבאים לידי ביטוי ככאב ו\או חסרים נוירולוגיים קלים ניתן לטפל על ידי מנוחה מוחלטת לתקופה של חודש ימים. במהלך חודש זה יש להימנע מכל פעילות גופנית כדוגמת ריצה, קפיצות, משחקים עם כלבים וכדומה ולכן לרוב ההמלצה הינה על מנוחה במתחם קטן או בכלוב אילוף. במהלך תקופה זו יהיה צורך בביקורת ומעקב אחר שיפור בסימנים (או חלילה החמרה). ברוב המקרים אפשר לטפל בכלב גם בשיכוך כאבים אך יש לשים לב שהדבר לא מביא למצב שבו נקל על הכלב והוא מצידו יהיה פעיל, יקפוץ או ישחק ויחמיר את מצבו.

במקרים חמורים הבאים לידי ביטוי כשיתוק ואובדן תחושה הטיפול המומלץ יהיה לרוב ניתוח שנועד להסיר את הדיסק שפרץ בכדי לבטל את הלחץ שנוצר על חוט השדרה. כמו כן, לעיתים קרובות יעשה שימוש בסטרואידים שניתנים במטרה למזער את התהליך הדלקתי והבצקת שנוצרו בעקבות פריצת הדיסק.
מידת ההחלמה תלויה בחומרת הנזק שנגרם לחוט השדרה ובזמן שעבר מאירוע פריצת הדיסק ועד לרגע הניתוח. חשוב לדעת – אחוזי ההצלחה לניתוח לתיקון פריצת דיסק בכלבים נחשבים טובים מאוד ועומדים על כ80-90%.
ההחלמה בחלק מן המקרים עשויה לארוך מספר שבועות עד ובמקרים קשים יהיה צורך בתהליך שיקומי, הניתן במרכז השיקום והפיזיותרפיה בבית החולים.

מניעה והישנות
לפריצות דיסק ישנה נטייה לחזרתיות במידה מסוימת ויתכנו גם פריצות דיסק נוספות באזורים שונים לאורך עמוד השדרה. קשה למנוע פריצת דיסק בכלבים אך בגזעי הכלבים המועדים לכך נמליץ לכם להימנע ככל הניתן מטראומות הנגרמות כתוצאה מקפיצה ממקום גבוה יחסית, ריצה במדרגות או משחקים אגרסיביים. כמו כן, בגזעי כלבים אלו כדאי לשקול יציאה לטיולים עם רתמת בית חזה במקום קולר בכדי להימנע מלחץ על אזור מוגבל בחוליות הצוואר.

סיכום
פריצת דיסק הינה תופעה נפוצה בכלבים המהווה בחלק מהמקרים מצב חירום רפואי. בכל מקרה בו הכלב שלכם סובל מכאב, קשיי הליכה, אובדן שליטה על צרכים או שיתוק יש לפנות באופן מיידי לוטרינר מאחר ובדיקה ואבחון מהיר עשוי להוות את ההבדל שיביא להצלחת הטיפול.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים