להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        קרס דייגים וסכנתה

קיץ, עונה מדהימה המביאה איתה הנאות רבות: שמש, טיולים, חופש וחוף הים אך אליה וקוץ בה. השהות בחוף הים עם הכלבים יכולה להיות נעימה ומשעשעת אך עלולה להסתיים במחלקת החירום בבית החולים הווטרינרי. דייגים רבים משאירים אחריהם שאריות כגון פיתיונות וחלקי דגים שאליהם לעיתים מחוברות קרסים. התלונה של בעלים כי "הכלב בלע קרס", נפוצה יחסית בעונת הקיץ בבית החולים ובייחוד בסופי השבוע בהם רבים מבלים בחוף הים.
בליעה של קרס מהווה מקרה חירום וטרינרי שיש לטפל בו בהקדם, חשוב לדעת מה לעשות במקרה כזה וחשוב מכך מה לא לעשות.

בליעת הקרס עצמה לרוב אינה מלווה בכאב ולכן הבעלים עלולים לפספס את הבליעה עצמה ובעצם לגלות אותה באיחור. במידה ובסוף הטיול בשפת הים ראיתם חוט דיג מבצבץ מתוך הפה של הכלב ניתן וצריך לשער שבקצה החוט תלויה קרס.  א ס ו ר,  באיסור חמור, למשוך את החוט (למרות שזה האינסטינקט הבסיסי ביותר). משיכת החוט תגרום לנעיצת הקרס עמוק ברקמות ותקשה מאוד על הוצאתה בהמשך!

האפשרות הטובה ביותר לזיהוי ואבחון הבעיה היא ע"י צילום רנטגן שיבוצע בבית החולים או במרפאה הוטרינרית. צילום רנטגן יכול לעזור לנו לזהות בצורה טובה את המיקום בו נמצאת הקרס אך חשוב לזכור כי מדובר בתמונה דו ממדית ועדיין ישנם מקרים בהם לא ניתן יהיה לקבוע בוודאות את המיקום (בייחוד אם הקרס כבר הגיעה לקיבת הכלב או המעי הדק) .

בתמונות ניתן לראות צילום רנטגן המדגים כי הכלב בלע שלושה קרסים שנתקעו בוושט ואת הקרסים לאחר הוצאתן.
צילום רנטגן של קרסים שנבלעו ע"י כלב קרסי הדייגים לאחר הוצעתן

כפי שניתן לראות בתמונות, קרס דייגים היא פיסת מתכת עם מבנה מאוד מסוים שמטרתו להקשות את היציאה שלה מתוך הרקמה באופן חד כיווני. עקב מבנה הקרס ותבנית התנועתיות של מערכת העיכול ישנן כמה אפשרויות סבירות שיקרו לאחר הבליעה:
  • הקרס נכנסת באופן חופשי ועוברת את הוושט והקיבה ומגיעה למעי הדק.
  • הקרס מגיעה לקיבה ונשארת שם תקועה בתוך גוש מזון או ברירית הקיבה
  • הקרס נתקעת ברקמת הוושט ואפילו בחלל הפה.
האופציה האחרונה היא הטובה ביותר מפני שכך התקרית יכולה להסתיים בטשטוש קל ע"י הוטרינר ללא התערבות מסובכת. במקרים האחרים הדרך הטובה ביותר לפתור את המשבר היא באמצעות  אנדוסקופיה (בהרדמה מלאה).

למרות שדרך מצלמת האנדוסקופ ניתן לראות את מיקום הקרס והזווית בה היא יושבת, לא תמיד ניתן להיעזר בו על מנת להוציא את הקרס. במצבים בהם היא תקועה עמוק מדי או לחילופין חודרת באופן מלא את רקמת הוושט או הקיבה, יש לעבור לכירורגיה מלאה ופתיחת בטן ואף לעיתים פתיחת בית חזה מורכבת.

רוב רובם של המקרים יפתרו בדרך ה"קלה" באמצעות אנדוסקופיה וחשוב לזכור  – לעולם אין למשוך !

לאמיצים שבכם, מצורף סרטון וידאו של הוצאת קרס דיג מקיבת כלב שבוצעה אצלנו בבית החולים. זהירות, הסרטון לא מיועד לרכי הלב :-)חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים