להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        נפילה מגובה

הכלב שלכם נוטה לתצפת מהחלון על העוברים ושבים? החתול שלכם מבלה את זמנו סביב אדניות הצמחים על המרפסת בציפיה להתרחשויות ברחוב? כנראה שהמאמר הזה חשוב עבורכם ועשוי להציל את חייהם.

הסכנה שבנפילה מגובה לכלבים מוכרת וברורה לרוב בעלי הכלבים. באשר לחתולים - מיתוס ותיק ומוכר מתייחס לשיווי המשקל יוצא הדופן של חתולים ויכולתם לקפוץ מגובה רב ולנחות על הרגליים. אנו מניחים שרובכם נתקלתם בחתולים המבצעים מופע לוליינות מדוייק על מעקה מרפסת או אפילו בחתולים שקופצים קומה או שניים (ויותר מכך) ויוצאים ללא פגע. לצערנו, חתולים לא תמיד נוחתים על הרגליים וצוות הרופאים של בית החולים הוטרינרי פוגשים לעיתים קרובות כלבים וחתולים שסובלים מפגיעות שונות כתוצאה מנפילה מגובה רב (או בשמה ה"מדעי" של התופעה: "High Rise Syndrome").

איך זה קורה?
כלבים וחתולים לרוב אינם סובלים מפחד גבהים ולא נרתעים מהקירבה המסוכנת למעקה המרפסות. דווקא חתולים נוטים לעיתים לטפס למקומות גבוהים ולתצפת על הסביבה החיצונית וכך גם לעיתים עם כלבים שנשארים לבד בבית ומתעניינים בנעשה ברחוב.
מדובר למעשה בנפילה ולא ב"קפיצה" כפי שבעלים לבעלי חיים עשויים לחשוב. לרוב – חיות המחמד שלנו לא יקפצו ממקום גבוה באופן מכוון. הנפילה מתרחשת לרוב כאשר מדובר בכלב ששיחק והשתולל או נבח בהתלהבות יתר על עוברי אורח ברחוב או כאשר חתול יעקוב אחר יונה שנחה לה על מרפסת הבית או אפילו אחרי חרק מזדמן – דבר שעלול להביא לאובדן שיווי משקל ריגעי ומסוכן.

מה עושים?
בחלק מהמקרים, הנפילה תתרחש לעיני הבעלים. במקרים אחרים- הכלב או החתול יעדר מהבית לזמן מה ולרוב לאחר שהבעלים יחזור לביתו ויבין זאת הוא ימצא את בעל החיים מתחת לבית או בקירבת מקום (לעיתים הם גם חוזרים במעלה חדר המדרגות). כך או כך, ללא צל של ספק – בכל מקרה של נפילה מגובה (אפילו אם מדובר בקומה או שתיים) – יש להגיע בהקדם האפשרי למרכז וטרינרי, גם אם בעל החיים נראה בסדר למראית עין מאחר ולעיתים לוקח זמן מה עד שפגיעות פנימיות יבואו לידי ביטוי.

מהן הפגיעות האפשריות?
למידת הפגיעה וסוג הפגיעות יש קשר ישיר למספר פרמטרים כדוגמת הגובה ממנו נפל בעל החיים, תנוחת הנחיתה, סוג המשטח עליו נפל (מדרכה, דשא, שיח, שמשת רכב וכדומה), משקל בעל החיים ועוד. חלק מהנפילות עלולות להסתיים במוות מיידי, מצד שני - חלק מבעלי החיים יקומו מיד לאחר הנפילה וימשיכו לדרכם, מעט מבולבלים, אך כשהם נראים בריאים ושלמים למראית עין. במקרים אלו, חשוב לזכור שישנן גם פציעות מסכנות חיים שלא באות לידי ביטוי באופן מיידי. כמו כן, הסטרס הרב בו מצוי בעל החיים לאחר הנפילה והאדרנלין הזורם בדמו – עלול למסך על חלק מהפגיעות שיבואו לידי ביטוי לאחר מכן.

בין הפציעות האופייניות שאנו פוגשים בהם:
  • פגיעות ראש ושברי לסת, שיניים או שסע בחיך (פריקת לסת תחתונה הינה פציעה נפוצה בנפילות חתולים מגובה)
  • שברי גפיים (קדמיות לרוב)
  • פגיעות אורטופדיות שונות (שברי גפיים בכלל, שברי אגן, שברי צלעות)
  • פגיעות בית חזה (פגיעה נפוצה הגורמת לעיתים בין היתר לדליפת אויר לחלל בית החזה המקיף את הריאות ומקשה בכך על נשימת בעל החיים)
  • פגיעות פנימיות באיברים (קרע בשלפוחית השתן, פגיעה בכבד או בטחול, בקע סרעפתי ועוד)
  • דימומים פנימיים ופגיעות רב מערכתיות (לרוב – דימום לחלל הבטן או לריאות)
  • פגיעות עיצביות (שבר עמוד שידרה או פגיעת ראש הם המקרים הקלאסיים שיביאו לסימנים עיצביים בנפילות מגובה רב)
כלב מטופל ע"י וטרינר
מה הטיפול שינתן בבית החולים הוטרינרי?
עם הגעתכם לבית החולים – וטרינר תורן יבצע הערכה ראשונית של מצבו של בעל החיים ולאחר מכן גם בדיקה גופנית יסודית. כמובן, עברו הרפואי של בעל החיים רלוונטי במקרים אלו ותישאלו על כך בהתאם.
הטיפול עצמו ינתן בדרך כלל במקביל לבדיקות שיערכו בכדי ללמוד על אופי והיקף הפגיעות. בין הבדיקות הנדרשות: בדיקות דם ובדיקות הדמייה לפי הצורך (צילומי רנטגן לזיהוי שברים או פגיעה בבית החזה ו\או בדיקת אולטרה-סאונד לזיהוי דימום פנימי, פגיעה בשלפוחית השתן ועוד).
במקרים רבים ידרש אישפוז ליום או יומיים לטובת מעקב וטיפול. הניטור שיערך נועד לאפשר לוטרינר בין היתר לגלות עדות לפגיעות פנימיות אפשריות ולטפל בהן בזמן הנכון.
הטיפול הבסיסי יכלול לעיתים קרובות עירוי נוזלים ומשככי כאבים לפי הצורך. לצערנו, במקרים רבים ידרש טיפול תרופתי רחב יותר שינתן לפי הצורך ובהתאם לאופי הפגיעות. לאחר ייצוב בעל החיים מערכתית – יגיע הזמן לטפל גם בפגיעות האורטופדיות במידה והיו (שברי גפיים, שברי לסת וכדומה).

לסיכום:
חתולים וכלבים אינם חסינים מנפילות בשוגג מגובה רב. אם טיפוס לגבהים הינו אחד מתחביביו של בעלי החיים שלכם – מינעו ממנו גישה למקומות מסוכנים, הגביהו את מעקה המרפסת, התקינו רשתות על החלונות או גדרו את מעקה המרפסת: הדבר עשוי למנוע לכם ולהם סבל ועוגמת נפש מיותרת. ובכל מקרה, אם קרה והכלב או החתול שלכם נפלו – הגיעו אל מרכז וטרינרי בהקדם האפשרי.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים