להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הרעלת ענבים בכלבים

בין כל פירות הקיץ, הים והבילויים – עבור בעלי החיים שלכם, הקיץ טומן בחובו צרות לא מעטות. בין היתר – סכנה אמיתית ומוחשית להרעלת ענבים. כן, זה לא צחוק, קראתם נכון – המעדן הטעים והתמים למראה הזה עלול להיות קטלני עבור הכלב שלכם. אם אתם חובבי ענבים ונוטים לשתף את הכלב שלכם בענב מזדמן מפעם לפעם – כדאי שתחשבו שנית! המאמר הזה בדיוק בשבילכם.

באופן כללי ענבים (וכך גם צימוקים) עלולים לגרום להרעלה שתגרום נזק לכליות עד כדי מצב של כשל כלייתי חריף במהלכו הכליות לא יתפקדו ורעלנים שונים (שבדרך כלל מופרשים באופן טבעי מהגוף דרך מערכת השתן), ישארו במחזור הדם ויגרמו לנזקים רבים, התדרדרות מהירה במצב הכלב ולמוות.

עד לפני שנים לא רבות – הרעלת ענבים בכלבים נחשבה כאגדה אורבנית המוטלת בספק. עדויות מצטברות הביאו לשורת מחקרים שבוצעו בתחום אשר ביססו עובדה זו אך עדיין - רב הנסתר על הגלוי. כיום, אין עדיין תמימות דעים מוחלטת באשר לגורם ההרעלה בעת אכילת ענבים, מנגנון ההרעלה והכמות הנאכלת שעלולה להביא להרעלה (נבדקו ונחשדו גורמים שונים כגון זן הענבים, חלקי הפרי וכן רעלן פטריה הגדלה על הענבים, אך עדיין לא נמצא הגורם).

לפי הספרות המקצועית בתחום הכמות המינימלית שעלולה לגרום להרעלה היא צריכת 15-20 גרם ענבים לכל ק"ג גוף של הכלב או לחלופין- צריכת 3 גרם צימוקים לכל ק"ג גוף של הכלב. חשוב להבהיר שדווח גם על מקרים של הרעלה לאחר צריכת כמויות נמוכות מהמצוינות כאן וכי יתכן שההרעלה תופיע עקב אכילת ענבים בודדים וללא קשר ברור לכמות שנצרכה. מצד שני, ישנם כלבים שיאכלו כמויות משמעותיות של ענבים או צימוקים ולא יראו סימני הרעלה.

מהם הסימנים האופייניים להרעלת ענבים בכלבים?
באופן כללי ההרעלה מביאה לסימני אי ספיקת כליות (כשל כליות אקוטי) ואלו יופיעו לרוב בתוך שעות בודדות ועד 24 שעות.
 
הרעלת ענבים בכלבבין הסימנים האופייניים:
  • הקאות
  • חולשה ואפאטיה
  • חוסר תאבון
  • שלשולים
  • שתיית יתר
  • ירידה בכמויות השתן עד כדי אי מתן שתן לאחר ימים מעטים
כיצד מאובחנת ההרעלה?
לעיתים,  הבעלים יגיעו עם הכלב לוטרינר וידווחו על אכילת ענבים או צימוקים, בין אם הכלב מראה סימנים אופייניים או שלא. במקרים רבים, הבעלים מגיעים עם הכלב יום או מספר ימים לאחר אכילת הענבים ולא תמיד מקשרים את סימני ההקאות והחולשה לאכילת הענבים.
כחלק מתהליך האבחון תישאלו לפרטים נוספים רלוונטים ותערך בדיקה גופנית יסודית להערכת מצבו הקליני. בהתאם למצבו של הכלב, דיווח הבעלים, הזמן שעבר מרגע החשיפה והכמות המוערכת שנאכלה – תקבלו המלצה להמשך טיפול או אבחון (כדוגמת צורך בבדיקות דם בדגש על תפקודי כיליה ו\או בדיקת שתן).

אבחון הפגיעה הכלייתית עצמה נעשה ע"י בדיקת דם לבירור ערכי הכליה (קריאטינין ואוריאה) וכן ע"י בדיקת שתן לבחינת יכולת הכליה לרכז שתן ונוכחות ממצאים נוספים המעידים פגיעה בכליות.

מה הטיפול בהרעלת ענבים?
הטיפול תלוי בין היתר במצב הכלב, והזמן שעבר מרגע החשיפה (אכילת הענבים). בעיקרון, ככל שהטיפול מוקדם יותר, הסיכוי להחלמה גדל.
במידה ועבר זמן קצר מרגע האכילה (עד שעתים או מעט יותר) – ניתן להשרות הקאה במרכז וטרינרי ובכך למנוע עיכול וספיגה של חלקי הפרי למחזור הדם. מתן של פחם פעיל כתוספת למזון גם כן עשוי לתרום למניעת המשך ספיגה דרך מערכת העיכול.

בחלק מהמקרים, כתלות במצב הכלב, הסימנים הקליניים וממצאי בדיקות הדם – יהיה צורך באישפוז בבית חולים וטרינרי לטובת מעקב וטיפול תומך בדגש על מתן עירוי נוזלים לוריד וטיפול תומך נוסף הניתן במצבים של כשל כלייתי. המעקב במהלך האישפוז יהיה בדגש על מצבו הקליני של הכלב ומדדי בדיקות הדם.
במקרים חמורים, בעיקר במצב של כשל כליות חמור ואי ייצור שתן, הפיתרון היחיד הוא דיאליזה.

כיצד להימנע מהרעלת ענבים?
בקלות, לא לתת ענבים או צימוקים לכלב!
במידה ובכל זאת יש חשש שהכלב אכל בטעות ענבים או צימוקים – פנו אל וטרינר בהקדם.

לסיכום:
הרעלת ענבים הינה הרעלה מוכחת ומהווה סכנה מיידית ואמיתית לחיי הכלב שלכם. התגובה אינה צפויה ועשויה שלא להיות תלויית מינון. גם אם אתם יודעים על כלבים שאוכלים ענבים כל חייהם ולא נפגעו מכך למראית עין – אל תקחו סיכון, במקרה של הכלב שלכם הדבר עלול לגרום לנזק כלייתי בלתי הפיך עד כדי מוות.

הימנעו ממתן ענבים או צימוקים לכלב! במידה ובכל זאת הוא נחשף לכך – הגיעו אל וטרינר לקבלת טיפול בהקדם האפשרי. במקרה של עדות לפגיעה כלייתית, יש צורך באשפוז ומתן נוזלים לוריד עד חזרה לערכי כליה נורמאליים.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים


 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים