להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        גוף זר בוושט

טופי היא כלבת יורקשייר בת חצי שנה ובמשקל של 1.36 ק"ג בלבד. מחוסנת וחיה בבית עם עוד שתי כלבות בריאות.
לעיתים מקבלת חטיף כלבים למשחק וזה, לצערה הרב, גם מה שהתחיל את כל הבעיה.
יום לפני ההגעה הבעלים נתנו לה חטיף ולאחר כ 40 דקות טופי פלטה חתיכה מהחטיף תוך כדי שמשתעלת ומשתנקת. מאז החלה החלה לפלוט כל מה שמכניסה לפה.
העובדה שמדובר בפליטה של המזון (ולא בהקאה) גרמה לנו להבין כי הבעיה היא בוושט ולא באזור נמוך יותר כמו קיבה או מעי.
טופי הופנתה אל בית החולים הווטרינרי בכפר הירוק  על יד הוטרינרית הקבועה שלה עם תלונה של פליטות וחשד לגוף זר בוושט.

גוף זר בוושט הוא מצב חירום שאינו סובל דיחוי וזאת בניגוד לעיתים למצבים של גוף זר בקיבה או במעי. הסיבה לכך היא שבמקרים של גוף זר בוושט הנזק לרקמת הוושט הוא חמור ובקלות, תוך שעות בודדות, יכול להפוך למצב של חירור הוושט שיכול לגרור בעקבותיו זיהום של חלל בית החזה (פיותורקס) ויצריך ניתוח מסובך שהחלמתו קשה.
בשל החשד כי החטיף תקוע בוושט בוצע צילום רנטגן לטופי. בצילום נראה בוודאות כי בוושט נמצא גוף זר (מסומן בעיגול).
צילום רנטגן - כלבה
לאחר צילום בית החזה טופי הוכנסה לפרוצדורה של אנדוסקופיה ווטרינרית. במסגרת האנדוסקופיה מתבצעת כניסה דרך חלל הפה לוושט באמצעות מצלמה הממוקמת בקצהו של צינור המצויד בתעלת עבודה דרכה מוחדרים אמצעים שונים בניסיון להוציא את הגוף הזר מהוושט. במקרים מסוימים עדיף לדחוף את הגוף הזר פנימה לתוך הקיבה ולאפשר לה לעכל אותו מאשר לנסות ולהוציא אותו החוצה. הסיבה לכך שיתכן והזווית של הגוף הזר לא מאפשרת לו יציאה בכיוון הפה ותיתכן פגיעה ברקמת הוושט שמסכנת את שלמותו במשיכת הגוף לעומת דחיפה שלו פנימה.
בכניסה לוושט עם האנדוסקופ נראה בבירור כי החטיף שבלעה טופי חוסם לחלוטין את הוושט. באמצעות האנדוסקופ, החטיף נשלף בחלקו והשאר נדחף לתוך הקיבה. בתמונה ניתן לראות את החטיף תקוע בוושט ואת קצה המלקחיים שהוכנסו באמצעות האנדוסקופ ושימשו להוצאת החטיף.
אנדוסקופיה - משהו תקוע בגרון בכלב
לאחר שהחטיף הוצא מן הוושט ניתן היה לראות בבירור כי הושט כבר נפגעה ונוצרו בה כיבים ופצעים (בחלק המרוחק של התמונה ניתן לראות את שריר השוער המחבר בין הוושט לקיבה).  בשל כך טופי נזקקה להמשך טיפול תרופתי למספר ימים לאחר הפרוצדורה.
גוף זר בגרון בכלבה
טופי עברה את הפרוצדורה בהצלחה, התאוששה יפה והלכה עוד באותו הערב לביתה. הבעלים מתארת שלאחר הפרוצדורה היא חזרה לעצמה לחלוטין והבטיחה שמעתה תדאג לחטיף קטן יותר המתאים לגודלה.  

חזרה אל מקרים וטרינרים מעניינים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים