להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הסרת גידול של תולעת הפארק

במאמר זה נסביר בכלליות על תולעת הפארק ובפרט על הסרת גידול סרטני בוושט שנגרם בשל התולעת באמצעות אנדוסקופיה.
תולעת הפארק היא תולעת החיה בדופן הוושט באזור בית החזה
(אורך הנקבה 6-7 ס"מ, זכר 3-4 ס"מ). מחזור החיים של התולעת (שאורכו כחצי שנה) מתחיל בהטלת ביצים בוושט ע"י תולעים בוגרות. הביצים מגיעות דרך מערכת העיכול החוצה עם הצואה. כאשר הביצים נאכלות ע"י מאכסן הביניים (חיפושית זבל), הן בוקעות וגדלות עד שמגיעות לשלב המדבק בתוך חודשיים. הכלבים המשוטטים ברחבי הפארק אשר אוכלים את החיפושית הנגועה בתולעת הפארק נדבקים.
כאשר התולעים מגיעות לקיבת הכלב הן חודרות לדופן הקיבה ונודדות בתוך כלי הדם לכיוון אבי העורקים. לאחר כשלושה חודשים מזמן ההדבקה מבצעת התולעת מעבר מאבי העורקים לוושט. במקום הכניסה לוושט נוצרת מסה הבולטת לחלל הוושט ובה התולעת  מתבגרת, וכעבור 3 חודשים נוספים מטילה ביצים.

תולעת הפארק בתוך גרנולומה
במקום החדירה של התולעת לדופן הוושט מתחילה להיווצר מסה הבולטת לתוך החלל ומכונה "גרנולומה". זהו ביתה של התולעת ובו היא חיה (בתמונה משמאל ניתן לראות גרנולומה של תולעת הפארק לאחר חיתוכה ואת התולעת האדומה בתוכה).
הגרנולומה גדלה לאט על פני חודשים ועלולה לגדול עד לכדי חסימה חלקית או מלאה של חלל הוושט. במקרים בהם הכלב לא מטופל כנגד תולעת הפארק באופן סדיר, הגנולומה עלולה לעבור התמרה סרטנית ולהפוך לגידול סרטני השולח גרורות לאיברים שונים ובעיקר לבית החזה. במקרה של התמרה סרטנית יופיעו סימנים קליניים אופייניים כגון פליטות (בעקבות החסימה המכאנית של הוושט), ירידת משקל, אנמיה (עקב דימום מהגידול), חולשה, אפטיה, אנורקסיה ועוד.
כאבחון ראשוני מבצעים צילום בית חזה ובו ניתן לראות אטימות רנטגנית במיקום אופייני. לאחר מכן יש להשלים את האבחון באמצעות אנדוסקופיה.

האנדוסקופ הוא בראש ובראשונה אמצעי הדמיה. מדובר בצינור גמיש ודק אשר בקצהו ממוקמת מצלמה זעירה. האנדוסקופ מוחדר דרך הפה (הכלב נמצא תחת הרדמה מלאה) למערכת העיכול ובאמצעות המצלמה מועברת תמונה חדה וברורה של חלליה הפנימיים של מערכת העיכול. האנדוסקופ מצויד בתעלת עבודה דרכה ניתן להחדיר אמצעי עזר שונים להוצאת גופים זרים ולקיחת ביופסיות.

במקרה של גרנולומה של תולעת הפארק שעברה התמרה סרטנית, ניתן לבחון אותה באמצעות האנדוסקופ ולקבל מושג לגבי גודלה ביחס להיקף הוושט. במצבים מסוימים המסה מחוברת לדופן הוושט בבסיס רחב ואז לא ניתן לבצע הסרה שלה.
במקרים אחרים, המסה מחוברת לדופן הוושט בנקודה יחסית קטנה (גבעול) ואז ישנה אינדיקציה להסרה שלה באמצעות האנדוסקופ. הסרת המסה מתבצעת בחיתוך הגבעול ע"י חוט תיל דק ועדין המחומם לטמפרטורות גבוהות. החוט מוחדר לתעלת העבודה של האנדוסקופ וקצהו נשלט מבחוץ ע"י המפעיל. ההסרה היא ללא גבולות נקיים וסביר שתהיה חזרתיות אך היא יכולה "לקנות" זמן לכלב ולאפשר לו לאכול בצורה קלה יותר לתקופה של מספר שבועות ואף חודשים. בתום הפרוצדורה הכלב מתאושש במהירות ויכול לחזור לביתו עוד באותו היום.
זהו למעשה סוג של ניתוח "זעיר פולשני" המבוצע ע"י האנדוסקופ. היתרון הגדול של השיטה היא בפשטותה ובסיבוכים היחסית מעטים (הסיבוך העיקרי שיתכן הוא כוויות בוושט ובמקרים נדירים ,גם פרפורציה שלה). ללא ביצוע הפרוצדורה הכלב למעשה מתקשה לאכול או במקרים בהם הגידול הסרטני מדמם, סובל מאנמיה חמורה ומסכנת חיים.
בבית החולים הווטרינרי בכפר הירוק ביצענו כבר מספר הסרות גידולים שנגרמו מתולעת הפארק ע"י אנדוסקופיה שעברו בהצלחה.

בסרטון המצורף ניתן לראות כיצד מוסר הגידול בוושט באמצעות האנדוסקופ (זהירות, תמונות לא קלות לחלק מן האנשים):
במקרה זה מדובר בכלב בן תשע שהראה סימני חולשה וירידה במשקל. בדיקות דם הצביעו על אנמיה חריפה. בבדיקת האנדוסקופיה נמצאה מסה מכויבת בוושט שדיממה משמעותית וגרמה לאנמיה. הצריבה והסרת הגידול הפסיקה את הדימום והכלב שוחרר לביתו עוד באותו היום.

 

ההסרה באמצעות אנדוסקופ של גידולים אלו מחליפה שיטה ישנה יותר של ניתוח מאסיבי ומסובך בו יש לפתוח את בית החזה ולחתוך חלק מן הוושט בכדי להוציא את הגידול. לניתוחים אלו סיבוכים רבים מאחר והוושט אינה מחלימה כראוי. כמו כן, הניתוח מורכב מאוד וההתאוששות ממנו לוקחת מספר ימים ויותר בניגוד לפרוצדורה האנדוסקופית ממנה ההתאוששות הינה של כמה שעות בלבד.

יש לכם שאלות לגבי הפרוצדורה?
תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות טופס "צור קשר" שבאתר או להתקשר לבית החולים 03-6495050 ונשמח לעזור.


חזרה אל מקרים וטרינרים מעניינים
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים