להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        כלבלבת

כלבלבת בכלבים
אל תתבלבלו, לא מדובר בכלבת קטנה, כלבלבת היא מחלה הנגרמת ע"י נגיף אחר לגמרי. נגיף הכלבלבת, הנקרא "דיסטמפר" בלעז (distemper), מופץ בעיקר בהפרשות גוף (רוק, צואה ושתן, מהעיניים ומהאף) ופוגע בעיקר בגורים אשר רמת הנוגדנים האימהיים שלהם ירדו ועדיין לא חוסנו. לכן בד"כ נחשוד במחלה הזו בגורים אשר היסטוריית החיסונים שלהם לא ידועה (למשל בשגרי כלבים נטושים, כלבים שידוע שלא חוסנו בזמן או כאלה שמאומצים מעמותות) עם סימנים כפי שיפורטו בהמשך.

הסימנים של מחלת הכלבלבת
מתחילים כשבוע לאחר ההדבקה ותחילה יתבטאו כחום ובהמשך יתפתחו להפרשות ממערכת הנשימה והעיניים. בד"כ שלב זה ילווה בירידה בתיאבון שיעולים והתפתחות של דלקת ריאות. מערכת נוספת הנפגעת היא מערכת העיכול ולכן נראה שלשולים, הקאות וחוסר תיאבון. לבסוף נפגעת מערכת העצבים שסימניה יכולים להיות רבים ומגוונים (עוויתות, רעידות, עיוורון וכו'). הטיפול לרוב הוא סימפטומטי, כלומר טיפול תומך בכל סימן קליני שמופיע. ישנם סימנים שלא קשורים לשלושת המערכות הנ"ל – נשימה, עיכול ועצבים והם כריות כף הרגל שהופכות מעובות ונפוחות שלרוב מקשות על העמידה ורקמת האף שנפגעת (אף יבש ומתקלף).

איך נדבקים בכלבלבת?
הם לרוב מכלב לכלב ובעיקר באמצעות הפרשות ממערכת הנשימה (כגון שיעול)  העוברות לכלבים לא מחוסנים. חשוב לזכור שהנגיף מופרש לא רק בהפרשות מערכת הנשימה אלא  בכל סוגי ההפרשות לרבות שתן.
ההדבקה נעשית ע"י קליטת הנגיף בפרט החדש דרך מערכת הנשימה ושם הוא מתרבה. מערכת החיסון פוגשת בו לראשונה ע"י תאים הנקראים מקרופגים ואלה אמורים לחסל את הנגיף. אך למרבה הצער, המקרופגים לא מצליחים להתמודד עם הנגיף והופכים להיות האמצעי בעזרתו הוא נודד בגופו של הכלב. תוך 24 שעות הוא מגיע למערכת הנשימה וכעבור מספר ימים מצוי בכל המערכות הפנימיות בגוף (אז לרוב יופיע החום). ביום 8-9 מגיע שלב קריטי בהתמודדות מערכת החיסון עם הנגיף שיקבע את התוצאה הסופית: תגובה חיסונית מוגברת ואפקטיבית תתמודד עם הזיהום והחיה תחלים עד ליום 14 בערך, אך ישנם מקרים בהם התגובה החיסונית חלשה יחסית ותאפשר לנגיף להגיע לתוך תאי הגוף שבאים במגע עם "העולם החיצון" מערכת הנשימה, עיכול , שתן ואף מערכת העצבים ולכן נראה כלבים המפתחים סימנים קליניים (כמו אלה המתוארים בהתחלה) וחלקם אף יחמירו עד לכדי מוות.
בכלבים "שהחלימו" הנגיף עלול להסתתר למשך תקופת זמן ממושכת בתאי מערכת העצבים והעור ולחכות לשעת כושר. בכלבים אלו נראה את כריות כף הרגל המעובות והתקפים נוירולוגיים בשלבים מאוחרים יותר למרות שחשבנו שהתגברו על הנגיף.

אבחון
האבחון במקרה של כלבלבת הוא מורכב וישנן מספר שיטות:
  1. זיהוי  גופיפים תוך תאיים. בשיטה זו מוצאים גופיפים תוך תאיים תחת עין המיקרוסקופ ולעיתים אף יש צורך להיעזר בצביעות פלורסנטיות מיוחדות.
  2. זיהוי נוגדנים בדם - שיטה בעייתית מאחר וגם החיסון גורם להופעת נוגדנים ואין אפשרות להבדיל בין נוגדנים המופיעים בשל חיסון ובין אלו המופיעים בשל המחלה עצמה (יכולה להיות יעילה בכלב שלא חוסן בוודאות)
  3. זיהוי החומר הגנטי של הוירוס בעזרת שיטת Polymerase chain reaction) PCR) בה משכפלים חומר גנטי של פתוגנים כך שגם אם ישנם "חלקי נגיף" מועטים בדגימה נוכל לזהות אותם.
  4. נוגדנים מנוזל חוט השדרה. במקרים נוירולוגים ניתן לדגום את נוזל חוט השדרה ולנסות ולמצוא נוגדני כלבלבת. תוצאה חיובית כזו היא די מכוונת לזיהום ולא לתגובה לחיסון. כמו כן, בדגימת נוזל חוט שדרה ניתן לראות תאים מסויימים של מערכת החיסון המחשידים למחלה.
טיפול בכלבלבת
למרות שישנם פרוטוקולים רבים, הטיפול בכלבלבת נותר בעיקרו תומך והסיכויים להחלמה טמונים בעיקר בתגובה החיסונית של הגוף. יש לדאוג לטיפול תומך בסימנים הקליניים המופיעים. תמיכה בחמצן ואנטיביוטיקה (כנגד מזהמים משניים) בפגועי מערכת הנשימה, נוזלים ונוגדי בחילה בעיקר לאלו שמראים סימני מערכת עיכול, למקרים הנוירולוגים שנחשבים לקשים ביותר, עדיין קיים סיכוי להחלמה, אפילו אם חלקית ולא מלאה. באלו עלולים להישאר סימנים נוירולוגים "נסבלים" כגון טיקים של הרגליים, שרירי הפנים וכד' שימשיכו להתבטא גם בזמן שינה (לעיתים קשה להאמין שאפשר לישון כשהרגל שלך קופצת בצורה לא רצונית – אבל אפשר...). לצערנו, במקרים קשים לעיתים לא נותן אלא לבצע המתת חסד במקרים בהם הכלב סובל. 

מניעת כלבלבת
כמו בשאר מחלות הגורים, חיסון בזמן המתאים והתנהגות נכונה שלכם ימנעו לרוב את המחלה ויאפשרו לכלב לגדול בצורה טובה ובריאה. החיסון לכלבלבת הוא חלק מקופלקס "חיסון המשושה" הניתן למרבית הגורים בישראל.

דפי מידע - בית חולים וטרינרי
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים