להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        פריצת דיסק צווארית בכלב

צ'סטר הופנה אל בית החולים הווטרינרי בשל שיתוק מלא בכל הגפיים.
במהלך הבדיקה הגופנית, בנוסף לשיתוק בארבעת הרגליים, נשמעה איוושה לבבית משמעותית (רשרוש בלב). בשל כך, עוד לפני ניסיון האבחון של הגורם לשיתוק (שפעמים רבות דורש הרדמה מלאה) עבר אבחון לבבי ע"י ד"ר יעל גולני, שהדגים מחלת לב חמורה (דליפה משני מסתמים בלב והגדלה של העליה השמאלית).

לאחר מכן נבדק צ'סטר ע"י הנוירולוג, ד"ר איתי סרוגו, שהעריך שהגורם הוא פריצת דיסק צווארית שגרמה לשיתוק הקשה, אפשרויות נוספות שיכלו לגרום למצבו כללו תסחיף סחוסי לחוט השדרה, דלקת או גידול.

תוך שעות בודדות מההגעה מצבו הידרדר ונראו קשיי נשימה, לאחר מכן הדופק התחיל לרדת וצ'סטר עבר החייאה והנשמה. מעט לאחר מכן עבר בדיקת נוזל חוט שדרה ששללה אפשרות של דלקת במערכת העצבים המרכזית.
ההערכה הייתה שפריצת הדיסק היא כה חמורה וגורמת ללחץ על העצבים היוצאים מן המוח ושולטים על הנשימה. הסיכוי לשרידות במצב זה הוא אפסי, בייחוד בשילוב עם מחלת הלב שאובחנה אצל צ'סטר.
בכדי לאבחן את מיקום פריצת הדיסק היה צורך לבצע בדיקת סיטי ולאחריה ניתוח לא פשוט, כל אלו מבוצעים בהרדמה מלאה וחששנו כי גופו של צ'סטר לא יעמוד בזה.
כמו כן, גם בספרות הווטרינרית לא הכרנו דיווחים על בעלי חיים עם מצב כה חמור ששרדו.

הסברנו היטב את המצב לבעלים של צ'סטר אבל הם לא הסכימו לוותר. הם רצו לעשות הכול בשביל להצילו.

צ'סטר הונשם כל העת באמצעות מנשם מיוחד ובבדיקת הסיטי גילינו היכן נמצא הדיסק שפרץ. בעת שהיה מורדם הוכנס צינור דרך אפו אשר איפשר לנו לתת לו נוזלים ותרופות הדרושות לטיפול במחלת הלב שלו (זאת מאחר ובגינה לא יכלנו לתת נוזלים בכמות מספקת לוריד בשל חשש שנגרום לו כשל לב).
 
צ'סטר מחלים לאחר פריצת דיסק
לאחר מכן הוא נותח והדיסק שלחץ על חוט השדרה הוצא. לאחר הניתוח צ'סטר הונשם עוד יום, עד שעבר גמילה מן המנשם. עוד יום עבר וראינו שהוא מתחיל להזיז את הרגליים.

כבר כשבוע לאחר הניתוח צ'סטר החל ללכת בעצמו! עשרה ימים לאחר לאחר מכן, הוא חזר לעצמו כמעט לחלוטין ורק מידי פעם מעד ולכן נזקק גם לרתמה אחורית בהליכה.

צ'סטר הוא הוכחה לכוחו של הגוף וגם כמובן, להתקדמותה של הרפואה הווטרינרית וליכולתנו להציל מקרים שלעיתים נראים אבודים.

בתמונה השמאלית רואים את צ'סטר כאשר היה בתחילת האשפוז (מחובר לצינור חמצן בצד אחד של האף ולצינור אחר המזרים תרופות ונוזלים ישירות אל הקיבה, כמו כן הוא מחובר למכשירי ניטור הבודקים רמת חמצן בדם ודופק). בתמונה התחתונה ניתן לראות איך הוא עומד כבר בעצמו, כעשרה ימים בלבד לאחר הניתוח.
צ'סטר עומד לאחר ניתוח פריצת דיסק


בקישורים למטה תוכלו לראות סרטונים שמדגימים את התקדמותו של צ'סטר עד היום.

צ'סטר מעט לאחר שנגמל מהמנשם, ביום השני לאשפוז, בשלב זה יכול להזיז את ראשו בלבד:


צ'סטר מזיז את הרגליים הקדמיות בפעם הראשונה לאחר הניתוח:


צ'סטר, כשלושה שבועות אחרי הניתוח, הולך בעצמו:


חזרה אל מקרים וטרינרים מעניינים
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים