להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הרניה סרעפתית

הסרעפת היא איבר דמוי ממברנה המפריד בין שני חללים מאוד חשובים בגוף, חלל בית החזה וחלל הבטן. תפקיד הסרעפת הוא בהפרדת אברי בית החזה מאברי הבטן ובכך שחלל בית החזה הינו סגור ונמצא כל הזמן במצב של ואקום. במידה ורקמה זו לא שלמה מסיבה כלשהי (מולדת או טראומתית אקוטית / כרונית) הואקום לא יכול להתקיים ונוצרת הפרעה לנשימה התקינה של החיה. הסימן הקליני הנפוץ ביותר למצב של קרע (הרניה) בסרעפת הוא קשיי נשימה בדרגות חומרה שונות.

במצב של קרע בסרעפת, הואקום, החשוב לתהליך הנשימה והרחבת הריאות, מתבטל. בעיה נוספת שמתרחשת בעקבות פריצת הגבול בין חלל הבטן ובית החזה היא האפשרות למעבר חלק מאיברי הבטן לכיוון בית החזה (תלוי בגודל החור בסרעפת). מעבר כזה תופס מקום על חשבון הריאות אשר אמורות להתרחב בכל נשימה. בנוסף , במידה והחור בסרעפת ב"גודל המתאים" איבר כלשהו שעובר צד, למשל לולאת מעי, יכולה להיכלא ואף זרימת הדם אליה עלולה להיפגע ולבסוף ייוצר נמק.

הרניה סרעפתית אקוטית לרוב תתבטא בסימנים חמורים יותר מאשר זו הכרונית. הסיבה העיקרית לכך היא ההסתגלות היחסית של החיה למצב במקרים הכרוניים. ההרניות האקוטיות נוצרות לרוב בשל טראומות לקיר הגוף בעקבות מכה כהה חיצונית לאזור הבטן, למשל בעקבות תאונת דרכים נפילה או בעיטה. בשל עוצמת הפגיעה שתגרום לקרע בסרעפת, קיים סיכוי גדול, שאותן חיות סובלות אף מפגיעה רב מערכתית באברים שנמצאים בעיקר באזור הסרעפת (כבד, טחול, ריאות, צלעות ומעיים). חשוב מאוד לאבחן ולטפל בפגיעות המשניות הללו על מנת לשפר את הפרוגנוזה וסיכוי הכלב או החתול לשרוד את הפגיעה.

אבחון קרע בסרעפת בכלבים וחתולים:
החשד לקרע צריך לעלות בכל מקרה של כלב או חתול המגיע לבית החולים עם קשיי נשימה (בין עם היסטוריה ידועה של טראומה או בלעדיה) או בבעל חיים שנדרס, נפגע או נפל מגובה. בבדיקה הגופנית של אותן חיות ישמעו שינויים בקולות הנשימה (מוגברים או מוחלשים), בקולות הלב ובתהודת בית החזה. במישוש בטן יתכן כאב ואפילו מעבר של רוב אברי הבטן לכיוון בית החזה ותחושה של "בטן ריקה".
צילום רנטגן היא הדרך הטובה ביותר לאבחון של הרניה סרעפתית וניתן לשלב איתו גם בדיקת אולטראסאונד שתראה את הפגיעה ברצף של הסרעפת וכן את נוכחות איברי חלל הבטן במקום הלא נכון. במקרים רבים תיראה גם פגיעה ריאתית עם דימום פנימי בהן או נוזל חופשי בחלל בית החזה (דם במקרים האקוטיים או נוזלי גוף במקרים כרוניים יותר).

טיפול:
הטיפול במקרה של הרניה סרעפתית הוא ניתוח. מדובר בניתוח מורכב מפני שבמהלכו צריכים להילקח היבטים של אובדן הלחץ השלילי בבית החזה ולכן דורש הנשמה אקטיבית וניפוח הריאות כל זמן הניתוח. בשל כך מרבית הניתוחים מבוצעים בבית חולים וטרינרי המאפשר הנשמה לאורך כל הניתוח וניטור הדוק של הרדמת בעל החיים. לפני הכניסה לניתוח החיה צריכה להיות יציבה וחזקה שתוכל לשרוד את ההרדמה ולכן לרוב מנסים לייצבה מספר שעות טרם הכניסה לניתוח.
במסגרת הניתוח מבוצע חתך בבטן, דרכו יבוצע התיקון. לאחר הכניסה לחלל הבטן יש לבחון אילו איברים עברו לחלל בית החזה ומה היא מידת הכרוניות של התהליך. הידבקויות של רקמות האחת לשנייה מעידות על מידת הכרוניות של הפגיעה וככל שיש פחות הידבקויות וכרוניות התהליך פחותה, כך סיכויי השרידות טובים יותר. לאחר החזרת האברים, מבוצעת תפירה של ממברנת הסרעפת למקום ממנו נקרעה.
בתום הניתוח מושאר צינור בית חזה באמצעותו ניתן להוציא אוויר שנשאר כלוא בבית החזה ומפריע לריאות להתרחב וכן לבצע שאיבה אקטיבית במקרים בהם נגרם נזק לריאות ונגרמת דליפת אוויר לאחר הניתוח.

החלמה וניטור לאחר הניתוח:
לאחר הניתוח יש לדאוג ליציבות בעל החיים מבחינת לחץ הדם וכך גם לאספקת דם לאיברי הגוף השונים. כמו כן שמירה על מצב של ואקום בבית החזה ע"י צינור בית החזה הינו חשוב על מנת לאפשר התרחבות מקסימאלית של אונות הריאה. כמו כן, שיכוך כאבים הוא חלק חשוב מאוד בתהליך ההתאוששות ויחד עם הדגשים האחרים נוכל לקצר את זמן האשפוז לאחר הניתוח (כמובן בהינתן שזהו הנזק היחיד שנגרם).
ניתן להבין כי הניתוח עצמו מורכב אך גם הניטור שלאחריו. הכלב או החתול, צריך להיות מאושפז עם צינורות בבית החזה ומנוטר כל העת. לעיתים יש צורך במתן חמצן או שאיבה אקטיבית של צינורות בית החזה לאחר הניתוח. בשל כך יש צורך לבצע ניתוח לתיקון ההרניה רק בבית חולים וטרינרי או מרפאה המסוגלים לנטר את מצב בעל החיים 24 שעות ביממה.

חידושים בתחום:
בשנים האחרונות גובר השימוש בכירורגיה זעיר פולשנית (Minimally Invasive Surgery) ובה ניתן לתקן פגיעות כגון הרניה סרעפתית. היתרון בשיטה זו היא בצורת הכניסה לחלל הבטן באמצעות חורים קטנים במקום חתך גדול. היתרונות של שיטת הכירורגיה זעיר פולשנית היא בסיכון הנמוך יותר לזיהומים והחלמה המהירה יותר המלווה בפחות כאב. החסרונות העיקריים בביצועה הם הזמן והקושי בביצוע. בשלב זה, בישראל עדיין לא מבוצעים ניתוחים אלו לתיקון קרעים בסרעפת אך עם התקדמות הרפואה הוטרינרית אנו מקווים כי נוכל להציע שירות זה בעוד שנים בודדות.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים