להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        אשך טמיר

אשך טמיר (cryptorchidism) הינו פגם התפתחותי ומהותו היא שאשך אחד או שניים לא יורדים לשק האשכים בגיל של מספר שבועות, כפי שקורה במצב נורמאלי. במרבית המקרים מאובחן המצב בגורי כלבים או חתולים צעירים. מיקומו של האשך הטמיר הוא בתת עור או בתוך התעלה האינגווינלית (התעלה המחברת בין חלל הבטן לבין שק האשכים) או בתוך חלל הבטן.
כאשר האשך הטמיר נמצא בתוך חלל הבטן, הוא ממשיך בייצור הורמון הטסטוסטרון אך לא מייצר זרע. הסיבה לכך היא חום הגוף הגבוה המונע את ייצורו ולכן במופע דו צדדי נקבל זכר עקר. אשך טמיר הינו נפוץ יותר בכלבים מאשר בחתולים ובאחרונים הוטרינר יוכל להבדיל בין חתול מסורס לזה עם אשך טמיר, כאשר לאחרון יש מעין קוצים המעטרים את הפין (בזכר מסורס הם נעלמים מספר שבועות לאחר הסירוס ואילו ובזה עם אשכים טמירים נראה אותם בבירור).
אשך תמיר בכלב

איך נוצר המצב?
הנטייה כיום היא לחשוב שמדובר בגן אוטוזומלי רצסיבי שנמצא גם בנקבות אך מוגבל למופע בזכרים בלבד. הפגם הגנטי קשור להתפתחותו של הגוברנקולום. זוהי רקמה המחוברת לאשך ואיתה הוא נודד מהאזור בו הוא נוצר בתקופה העוברית, ליד הכליה, ועד לשק האשכים. במידה ורקמה זו לא נוצרת עקב הפגם הגנטי, האשך יישאר טמיר בחלל הבטן. במידה והיא נוצרת בצורה פגומה, האשך עלול להישאר טמיר בתעלה האינגוינלית ולא להגיע לייעדו.

אבחון 
קיימות מספר שיטות לאבחון הפגם:
  • בדיקה גופנית ע"י וטרינר -  הדרך הפשוטה ביותר היא באמצעות בדיקה גופנית טובה שמלווה בהיסטוריה מעודכנת בכל הקשור לסירוס החיה. במצב של טמירות דו צדדית חשיבות ההיסטוריה גדולה עוד יותר ובנוסף ניתן לחפש צלקות לניתוח קודם, אך כל אלה לא חד משמעיים.
  • בדיקות הורמונאליות – בדיקות המודדות את רמות הטסטוסטרון בגוף בתגובה להזרקת חומרים מעודדי הפרשת ההורמון. האשך הטמיר ישחרר את ההורמון בעוד שהתגובה במסורסים תהיה נמוכה מאוד עד כדי שלילית.
  • אולטרא-סאונד – בדיקת הא.ס. בודקת את האזורים בהם צפוי יהיה למצוא את האשך בחלל הבטן, בין הכליה ובין אזור הכניסה לתעלה האינגווינלית.
  • כירורגיה – לעיתים הדרך היחידה למצוא ולהוציא את האשך הטמיר היא באמצעות כניסה לכירורגיה וחיפוש האשך בתוך חלל הבטן או בתעלה האינגוינלית.
המופע הקליני 
בזמן הלידה בכלב נורמאלי ,ימצאו האשכים בסמוך לטבעת האינגוינלית (פתח הכניסה לתעלה האינגוינלית). וכבר בגיל של כשבועיים ירדו לשק האשכים. במידה ובגיל מספר שבועות האשכים מצויים בתת עור או בתעלה האינגוינלית קיים סיכוי שהם ירדו לבד ויתמקמו במקומם הנורמאלי בשק האשכים. אך במידה ובגיל מספר שבועות נמצאים האשכים עדיין בחלל הבטן הסיכוי לירידה לשק האשכים היא קלושה מאחר והטבעת האינגווינלית נסגרת. ההגדרה לאשך טמיר מתייחסת לגורים בני 8 שבועות שבהם לא ניתן לחוש באשכים בשק האשכים.
מקורות שונים ממליצים לא לאבחן את הפרט כבעל אשכים טמירים אלא רק בגיל 6 חודשים מפני שישנם יוצאים מן הכלל שיורידו אשכים בגיל מאוחר יותר וזאת, כנראה, עקב פגם גנטי ברמה נמוכה יותר. מחקרים מסוימים הראו כי האשך הימני נותר טמיר באחוזים גבוהים יותר מאשר השמאלי והמיקום הנפוץ יותר הוא בתעלה האינגוינלית לעומת חלל הבטן.
במצבים של אשך טמיר לא יהיו סימנים קליניים נלווים אך זו יכולה להיות הסיבה לבעיות בפוריות. במצב בו האשך\ים נמצא בחלל הבטן תקופה ארוכה הסיכוי לסיבוב האשך (testicular torsion) או לגידולים בהם גדל עשרות מונים (ולכן ההמלצה היא לסרס את הכלב ולהסיר את האשך).

טיפול 
עקב הסיכון שיש בהשארת אשך טמיר (כאמור סיכוי גדל לסיבוב אשך או גידול)  ההמלצה היא לסירוס לפני גיל 5 שנים. כמו כן, בעקבות הסיבות הגנטיות הכרוכות בפגם, מומלץ להסיר את שני האשכים גם במידה ומדובר באשך טמיר חד צדדי. ישנם בעלים שמבקשים להשאיר את האשך הבריא לטובת שמירה על הסממנים הזכריים כגון מסת שריר איכות פרווה ודחף לעבודה, אך חשוב שפרט זה לא יורבה בכדי לא להעביר את הפגם לדורות הבאים. אפשרות ביניים היא להשאיר את האשך הבריא אך לבצע בו קשירה של צינורות הזרע ובכך לחסום את האפשרות להעברת זרע ולהרביע ובו בזמן לשמר את ייצור ההורמון הזכרי.

הסרת האשך בהליך כירורגי תלויה במיקום שלו ומתחלקת לשניים: במיקום תת עורי הכניסה תהיה ממש מעל מיקומו של האשך ואילו במידה וממוקם בחלל הבטן ניתן יהיה לאתרו ולהוציאו בניתוח. 

בשנים האחרונות נכנסה לעבודה השיטה הלפרוסקופית בעזרתה ניתן לאתר ולהוציא אשכים טמירים מתוך חלל הבטן באמצעות חתכים קטנים בדופן הבטן מבלי לפתוח אותה ע"י חתך גדול כמקובל. בישראל שיטה זו עדיין אינה מיושמת אך אנו מקווים כי בקרוב נוכל להציע ניתוחים אלו גם בבית החולים הווטרינרי שלנו בכפר הירוק.

דפי מידע - בית חולים וטרינרי
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים