להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        כיב בקרנית העין

כיב בקרנית מהווה את אחת הפגיעות הנפוצות נפוצה בעיניים של כלבים וחתולים. בחלק מהמקרים הכיב יהיה שטחי וממוקד, במקרים אחרים הוא עלול להיות עמוק או נרחב בהיקפו. כך או כך, כל כיב קרנית שאינו מטופל כראוי עלול להחמיר עד כדי פגיעה משמעותית במרכיבי העין השונים ועד כדי אובדן ראיה. בשל כך, בכל מקרה שאתם חושדים לפגיעה מסוג זה בעיני הכלב או החתול שלכם – חשוב להיבדק ע"י וטרינר תורן בהקדם.

מהו בדיוק כיב קרנית?
הקרנית היא השכבה החיצונית של גלגל העין. היא שקופה למראה ומורכבת מ-3 שכבות שונות המורכבות כל אחת מתאים בסידור מיוחד. מאחר ושכבה זו חשופה לסביבה החיצונית היא מטבעה גם חשופה יותר לפגיעות שונות.
כיב הוא למעשה פגיעה באחת או יותר מהשכבות המרכיבות את הקרנית. כל כיב יגרום לכאב ודורש טיפול, גם אם הוא שיטחי. לעומק הכיב יש משמעות קריטית מבחינת חומרת המצב, הדחיפות שבטיפול, אופי הטיפול וסיכויי ההחלמה.

מה גורם לכיב בקרנית של כלבים וחתולים?
 • טראומה (הסיבה הנפוצה ביותר)- שריטה, שפשוף, חבלה, דקירה
 • גוף זר – מלען, קוץ ועוד. הגוף הזר עלול להישאר בעין (לרוב מאחורי העפעף השלישי) ולהמשיך את הגירוי
 • כוויה מחומר כימי – חומרי הדברה או ניקוי לדוגמא
 • בעיות מבניות של העין – לדוגמא- בעיית עפעפיים שמוטות כלפי גלגל העין, עיניים בולטות מדי (כלבי פקינז, פאג לדוגמא) או ריסים שפונים לכיוון הקרנית ומתחככים בה
 • גורמים זיהומיים – זיהום חיידקי, נגיפי או פטרייתי. בחתולים לדוגמא קיימים כיבי קרנית נפוצים הנגרמים עקב נגיעות בנגיף ההרפס ואחרים. בכלבים לרוב הגורמים הזיהומיים הם משניים לבעיה ראשונית אחרת
 • ירידה בייצור הדמעות שאמורות לסכך ולהגן על שכבת הקרנית (KCS - סינדרום עין יבשה)
 • בעיות עצביות שונות הפוגעות ביכולת למצמץ
 • בעיות גנטיות – לדוגמא, כיב הנקרא "כיב בוקסר" על שם בעיה גנטית בכלבים מגזע זה במיוחד בהם ישנה לעיתים פגיעה ביכולת של שכבות הקרנית להיצמד אחת לשניה
מה הסימנים המחשידים לכיב בקרנית?
באופן כללי כל סימן לאי נוחות או כאב מצד החיה הקשורים לאזור העין עשויים להעיד על קיומו של כיב בקרנית. בין הסימנים האופייניים: עין עצומה או לא פקוחה לחלוטין, הפרשות מהעין ו\או דימוע מוגבר, גירוד עצמי של אזור העין, מצמוץ תכוף, אדמומיות של העין וכדומה.
במקרים מסויימים הדבר יגרום גם לסימנים כלליים יותר כדוגמת דיכאון, הסתגרות, ירידה בתאבון ועוד.

כיב בעין של כלב
אבחון כיב קרנית בכלבים וחתולים:
האבחון תמיד יתחיל בלקיחת היסטוריה רפואית רלוונטית ע"י הוטרינר וביצוע בדיקה גופנית מלאה לבעל החיים. הדגש עם סיום הבדיקה יהיה על בדיקת העיניים תוך שימוש באופטלמוסקופ שהינו מכשיר המאפשר לוטרינר לבדוק באופן מדוייק יותר את העין על מרכיביה השונים. בין היתר, לרוב מתבצעת צביעה של הקרנית באמצעות צבע זרחני בשם פלורסין ושטיפתו באמצעות נוזל סטרילי. הצבע אינו מזיק לעין ובמקרה שקיים כיב בקרנית – הצבע הזרחני לא ישטף לחלוטין אלא יספג ע"י השכבה הפנימית של הקרנית שתחשף עקב הפגיעה בשכבה החיצונית. הצביעה במקרים אלו תחשוף בפנינו את מיקום הכיב והיקפו בצורת כתם צהבהב-ירוק. בתמונה ניתן לראות כיב נרחב הנצבע בצבע הירוק. 
במקרים מסויימים קיים צורך בבדיקות נוספות אחרות (לדוגמא, מדידת קצב יצור הדמעות בעין).
 

טיפול בכיבים בעין 
לאחר אבחון הכיב בקרנית ניתן יהיה להתאים את הטיפול למקרה.
באופן כללי לרוב הטיפול יהיה טיפול תרופתי מקומי ואינטנסיבי שידרוש מסירות מצד הבעלים מאחר ורוב הטיפול יעשה על ידיהם בבית.
הטיפול משתנה בהיקפו בהתאם למצב אך באופן כללי לרוב נעשה שימוש בטיפות עיניים בשילובים שונים לצורך טיפול ב-3 מטרות מרכזיות:
 1.  מניעת זיהום חיידקי.
 2. הפחתת הדלקת והכאב.
 3. מניעת סיבוכים אפשריים כדוגמת הידבקויות בין מרכיבי העין הפנימיים כתוצאה מהפעילות הדלקתית.
 4. במקרים חמורים נעשה שימוש גם בטיפות סרום הניתנות ישירות לעין הפגועה. סרום הוא נוזל הדם והוא מכיל מרכיבים שונים העוזרים לזרז את תהליך ההחלמה של הכיב. הסרום מופק מבעל החיים עצמו ע"י לקיחת דגימת דם והפרדתו למרכיביו (או בעזרת תרומת דם מכלב או חתול אחר).

במקרים אחרים נעשה שימוש בטיפול תרופתי נוסף בהתאם למצב ו\או לגורם הראשוני לכיב.
במקרים קשים יותר יש לעיתים צורך בניתוח בו ניתפר חלק מהלחמית על הכיב במטרה למנוע פרפורציה – קרע מלא בקרנית ושפיכת נוזל העין כלפי חוץ.

כיב בקרנית של כלבכמובן, במקרים בהם קיים גורם ראשוני לכיב – יש לטפל בו בכדי לאפשר החלמה ולמנוע חזרתיות.
במקביל לטיפול ובמקרים מסויימים יש צורך בשימוש באהיל פלסטיק (קולר אליזבטני) הנועד למנוע גישה של רגלי בעל החיים לאזור העין מאחר וגירוד מסוג זה במהלך תהליך ההחלמה עלול להגביר את הנזק.
כמו כן, יש צורך בביקורות תכופות אצל הוטרינר במהלך תקופת ההחלמה בכדי להבטיח שתהליך ההחלמה מתקדם כראוי.
באופן כללי – לרוב נכון לומר כי שככל שהטיפול ינתן בשלב מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה גבוהים יותר.

סיכויי ההחלמה
סיכויי ההחלמה תלויים בגורמים רבים: גורם הכיב, עומקו, היקפו, טיפול בגורם הראשוני, הזמן שחולף עד לתחילת הטיפול ועוד.
באופן כללי – כיבים שטחיים שיטופלו בזמן צפויים לחלוף תוך ימים בודדים ועד שבוע-שבועיים.
יחד עם זאת, התגובה לטיפול לא תמיד צפויה ואחידה בין המקרים. בחלק מן המקרים תיוותר רקמת צלקת על הקרנית אשר פוגעת במידה בראיה ובמקרים אחרים יתכנו סיבוכים המערבים מרכיבים שונים נוספים של העין. מסיבה זו קיימת חשיבות גדולה באבחון מהיר על ידי הוטרינר, התאמת טיפול נכון, הקפדה על הטיפול לפי הוראות הוטרינר וניטור תכוף במהלך תקופת הטיפול.

לסיכום
כיבי קרנית הינם בעיית עיניים נפוצה מאוד בקרב כלבים וחתולים. טיפול נכון בכיב קרנית מעלה מאוד את סיכויי ההצלחה וחשוב להיות מודעים לחשיבות האבחון המוקדם ולפנות לוטרינר בהקדם כאשר מופעים סימנים של דלקת עיניים – הדבר עשוי למנוע סבל וסיבוכים מיותרים מבעל החיים שלכם.

דפי מידע - בית חולים וטרינרי
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים