להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הרעלת שוקולד בכלבים

מי לא אוהב שוקולד? מעדן תמים עם טעם אהוב המעורר בנו תחושת אופוריה נעימה...אפילו חיות המחמד שלנו ישמחו אם נחלוק איתם מעט מהשוקולד שאנו אוכלים. לצערנו, אכילת שוקולד על ידי כלבים עלולה להביא להרעלה בעלת השלכות משמעותיות ואף למוות. אם אתם מתפתים מפעם לפעם להציע לכלב שלכם מעט שוקולד – חשבו שוב...המאמר הזה בדיוק בשבילכם.שוקולד רעיל לכלבים
 

מה רעיל בשוקולד?
שוקולד מכיל פולי קקאו המכילים משפחת חומרים הקרויים מתיל-קסנטינים. בין החומרים קיימים מרכיבים שונים כדוגמת תאוברומין וקפאין אשר מגרים את מערכת העצבים של בני משפחת הכלביים ועלולים לגרום להם להרעלה חריפה.
מטבע הדברים, מוצרים שונים יכילו ריכוזים שונים של אותם חומרים פעילים כאשר באופן כללי באבקת קקאו ובשוקולד מריר קיימים הריכוזים הגבוהים ביותר של החומר הפעיל וככל שהשוקולד איכותי יותר ומכיל אחוז קקאו גבוה יותר – כך הוא גם רעיל יותר עבור כלבים.

מינונים לדוגמא:
סימני ההרעלה תלויים במינון החומר הפעיל הרעיל ביחס ישיר למשקל הגוף של הכלב. באופן כללי ניתן לאמר שהמינון הרעיל של תאוברומין נע בין 20 מ"ג/ק"ג לגרימת סימני הרעלה קלים ועד ל-50 מ"ג/ק"ג שזהו מינון שבו כבר קיימת סכנה אמיתית להרעלה קשה ועד כדי מוות.
לצורך ההמחשה- בשוקולד חלב רגיל יש כ-150 מ"ג תאוברומין ל-100 גרם (חפיסה ממוצעת) וזאת לעומת שוקולד מריר המכיל מעל ל-500 מ"ג תאוברומין ל-100 גרם (ישנם כמובן גם סוגי שוקולד שונים כדוגמת שוקולד אפיה איכותי שיכיל למעלה מכך באופן משמעותי). מנתונים אלו אפשר לחשב באופן פשוט שכלב אשר שוקל 10 ק"ג ואוכל לדוגמא חפיסת שוקולד מריר – מצוי בסכנה אמיתית להרעלת שוקולד חמורה!

סימני ההרעלה:
הסימנים הקליניים שהכלב יראה תלויים מאוד בסוג השוקולד, אחוז הקקאו שבו, הכמות שנאכלה ומשקל הכלב. לרוב סימני ההרעלה יופיעו תוך 6-12 שעות מהאכילה אך יתכנו גם סימני הרעלה מאוחרים עקב השפעה מאוחרת של ספיגת השוקולד. בין הסימנים הנפוצים:
 • הקאות ושלשולים
 • שתיית יתר (ולעיתים השתנה מרובה ותכופה)
 • חוסר מנוחה והיפראקטיביות
 • נשימה כבדה ומואצת
 • עלייה בדופק והפרעות בקצב הלב
 • רעד שרירים ואח"כ נוקשות שרירים
 • עוויתות עד כדי מוות
אבחון:
לרוב האבחנה נשענת על עדות הבעלים שמתארים כי הכלב אכל שוקולד (לרוב יחזרו לביתם וימצאו אריזה ריקה חצי אכולה ללא זכר לשוקולד שהיה בפנים). סימנים קליניים נלווים, כגון הקאות של שוקולד,  יחזקו את ההשערה. ישנה אפשרות גם לשלוח בדיקת מעבדה לגילוי נוכחות חומרים פעילים הקיימים בשוקולד בדם או בתוכן קיבה אך לרוב קיימת עדות לחשיפה ואין צורך ממשי בכך.

טיפול:
הטיפול תלוי בזמן שעבר מאכילת השוקולד, בהערכת הסיכון (בהתאם למשקל הכלב, כמות וסוג השוקולד שנאכל) ובסימני ההרעלה שהתפתחו. אין תרופת נגד לחומרים הרעילים שבשוקולד ואמצעי הטיפול לאחר האכילה מתחלקים לשני תתי-קבוצות:
 1. מניעת המשך ספיגה של חומרי הרעל שבשוקולד:
 2. גירוי הקאה (בד"כ יעיל רק עד 2-4 שעות לאחר האכילה)
 3. שטיפת קיבה
 4. מתן פחם פעיל (נועד לעכב המשך ספיגה של השוקולד ממערכת העיכול אל מחזור הדם)
 5. החדרת קטטר שתן (שיתון מיידי מונע ספיגה חוזרת של רעלים מהשתן)
 6. טיפול סימפטומטי:
  • נוזלים וטיפול תומך תרופתי בהתאם לסימנים שיופיעו
  • חומרי הרגעה בהתאם לצורך (מונעי רעידות שרירים\מונעי עוויתות)
כמו כן, מקרים שונים יצריכו אישפוז בבית חולים וטרינרי, לצורך הטיפול וחשוב מכך – לצורך מעקב אחר מצבו של הכלב, ניטור פעילות לב ומתן טיפול בהתאם לסימני ההרעלה שעשויים להתפתח תוך זמן קצר.

מניעה:
הימנעו לחלוטין ממתן שוקולד לכלבים, על כל צורותיו ובכל כמות שהיא! חישובי המינונים נועדו לרופא הוטרינר לצורך הערכת הסיכון לאחר האכילה ולא לכם לצורך חישוב "עד כמה ניתן למתוח את הגבול" – אל תסמכו על המזל שלכם. כמו כן, שמרו על השוקולד בביתכם במקומות אליהם הכלב שלכם לא יוכל להגיע - עמוק בארון (וכן...הם יכולים בהחלט גם לאכול שוקולד יחד עם האריזה אם יגיעו לחפיסת שוקולד ממוצעת).

לסיכום:
שוקולד רעיל לכלבים! הרעלות שוקולד הינן אמיתיות ומתרחשות לעיתים קרובות. הימנעו ממתן שוקולד לכלבכם, בכל כמות. אם אתם חושדים שהוא אכל שוקולד – צרו קשר מיידי עם הוטרינר שלכם והתייעצו איתו על הנסיבות הספציפיות והצורך בטיפול.מקרים חמורים דורשים אשפוז וטיפול 24 שעות ביממה.

דפי מידע - בית חולים וטרינרי
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים