להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


  פיזיותרפיה ושיקום לבעיות אגן בגורי כלבים הסובלים מהיפ דיספלזיה (Canine Hip Dysplasia)
  ד"ר הדס רפפורט, DVM, CCRP, מנהלת מרכז השיקום והפיזיותרפיה "צעדים", בית החולים הווטרינרי בכפר הירוק
   

 
כפי שניתן להבין מן הכותרת, במאמר זה לא נדבר על השיטות הכירורגיות המשמשות לתיקון או שיפור איכות חייהם של כלבים הסובלים מהיפ דיספלזיה אלא על הדרכים הרפואיות להתמודד עם מחלה זו בכלבים צעירים. חלק מן הדרכים המתוארות במאמר זה תתאימנה גם לכלבים בוגרים.
   
הקדמה
  היפ דיספלזיה הינה מחלה נפוצה מאד בקרב כלבים בארץ ובעולם כולו. מיליוני כלבים בעולם, בכל שנה, מאובחנים וסובלים ממנה, הן בשלב הגורות והן בשלב ההתבגרות והזקנה. המחלה תועדה היטב בכלבים מגזע גדול וענק, אולם כיום המחלה מתוארת גם בכלבים מגזעים קטנים ואף בחתולים.
המחלה נגרמת בשל התפתחות לא תקינה וחוסר התאמה של המרכיבים הגרמיים (העצמות) של מפרק הירך.

המופע העיקרי בהתפתחות המחלה הוא רפיון של מפרק הירך (Joint laxity) , ועל אף שלמחלה מרכיבים גנטיים, התפתחותה של היפ דיספלזיה קלינית עשויה להיות מושפעת מגורמים סביבתיים דוגמת תזונה, רמת האנרגיה והסידן במזון, גיל העיקור/סירוס, רמת וסוג הפעילות הגופנית.
רפיון המפרק עשוי לגרום לשינויים התפתחותיים בצורת ומבנה מפרק הירך (הן של עצם הירך -  פמור והן של המכתש באגן - אצטבלום). התהליך גורם לחוסר בשלות והתאמה של המפרק, שחיקה אבנורמלית של מרכיבי המפרק, ובהמשך, התפתחות דלקת פרקים ניוונית  (אוסטוארטריטיס). ככל שהרפיון חמור יותר, כך עולה הסיכון להתפתחות עתידית של דלקת פרקים ניוונית.
   
סימני היפ דיספלזיה בכלבים צעירים
 
 • היסטוריה של ירידה בפעילות הגור
 • קושי בעלייה וירידה במדרגות או מכלי רכב
 • ריצת "ארנבת"
 • קושי להתרומם משכיבה
 • צליעה לאחר פעילות מאומצת
בנוסף, כלבים צעירים הסובלים מהיפ דיספלזיה, יעדיפו להעביר משקל לרגליים קדמיות במטרה להקל על העומס הפועל על מפרקי הירך והגורם לכאב. כמו כן ימנעו מיישור מפרק הירך בזמן הליכה ע"י נענוע האגן באמצעות הפעלת שרירים שמקורם בצידי האגן, מופע המתפרש לעין הבלתי מקצועית כ"ענטוז".
מסה שרירית קטנה ברגליים האחוריות, ושינויים בגודל סיבי השריר והרכבם נפוצים בגורים הסובלים מהיפ דיספלזיה כבר מגיל מספר שבועות, וקיימת קורלציה בין מסת שרירי אגן גדולה לשיעור נמוך יותר של המחלה.
גורים אלו סובלים לעיתים גם מכאבי שרירים ברגליים הקדמיות ובגב, הן בשל חולשת שרירים והן בשל עומס יתר הנגרם מהעברת משקל הגוף קדימה.
   
טיפול
  ישנם גורים, שיזדקקו לטיפול כירורגי, שמטרתו שיפור ההתאמה בין עצם הירך למכתש על ידי חיתוך והרכבה מחדש של עצמות האגן. טיפול מסוג זה מומלץ בדרך כלל לגורים המציגים סימנים קשים של צליעה וכאבים, ושהמופע הרדיולוגי של מפרק הירך הפגום מתאים לסימנים הקליניים של המחלה.
אפשרות כירורגית נוספת היא החלפת מפרק הירך הטבעי במפרק מלאכותי, או במקרים אחרים במצב של שינויים קלינים חמורים, יש המבצעים הסרה של ראש וצוואר עצם הפמור במטרה להקל על הכאב.

לעומת זאת, ישנם כלבים צעירים רבים ללא סימנים קליניים או עם סימנים קלים עד בינוניים, שאינם מועמדים לניתוח. רפואה מונעת, פיזיותרפיה ושיקום, עשויים לסייע רבות בטיפול בגורי כלבים אלו. טיפול שמרני מומלץ מאד, ויכול לשפר משמעותית את הפרוגנוזה העתידית של המפרק.
   
מטרות הטיפול השמרני
 
 1. הפחתת כאב ממקור מפרקי ושרירי
 2. חיזוק השרירים והגדלת מסת שרירי הירך לצורך ייצוב המפרק, תפקוד נורמלי של המפרק ללא כאבים, והאטה של יצירת השינויים הניווניים.
  הפחתת כאב מושגת על ידי:
 
 1. טיפול בקור (Cryotherapy): כאב אקוטי בכלבים צעירים עלול לנבוע ממיקרו שברים באצטבלום (כזכור, אזור המכתש בעצם האגן) או מקריעה של קופסית המפרק, ולהיווצרותה של דלקת סטרילית אקוטית במפרק המלווה בכאב, נפיחות וצליעה. הטיפול בקור מתבצע ע"י הנחת שקית המכילה קוביות קרח או קרח כתוש מעל מפרק הירך, כאשר מגבת מפרידה בין העור לקומפרס הקר. פעולה זו מתבצעת למשך 15-10 דקות, 3 פעמים ביום. תפקיד הקומפרסים הוא להפחית את הכאב ולהוריד נפיחות מקומית.
 2. עיסוי שרירים (מסאז'): עיסוי הרפיה מראש עד זנב שמטרתו להרפות שרירים "תפוסים" וכאובים בשל עומס ופעילות יתר, וכן להמריץ את אספקת הדם לרקמה השרירית. העיסוי נעשה על משטח רך ונוח, כאשר הכלב שוכב על צידו. מומלץ לבצע בין פעם לפעמיים ביום, ולהתמקד בשרירי הגב התחתון ובשרירי הרגליים האחוריות.
 3. אלקטרותרפיה / לייזר / אולטרא סאונד טיפולי: שיטות מכאניות להפחתת כאבים ממקור שריר-שלד. מבוצע ע"י וטרינר מוסמך בשיקום ופיזיותרפיה של כלבים בלבד.
  חיזוק שרירי הירך ושיפור התפקוד המפרקי:
  קיימת חשיבות בתכנון תרגול פרטני עבור כל כלב וכלב בהתאם למצבו הגופני ולחומרת המחלה. ישנה חשיבות רבה לפעילות גופנית מתונה, הדרגתית ומבוקרת, ללא עומס יתר.

תרגילים לחיזוק שרירי הרגליים האחוריות:
 1. הליכות קצרות ואיטיות עם רצועה: יש להוליך את הכלב כאשר הוא קשור ברצועה המחוברת לרתמת גוף, ולא לרצועת צוואר. השימוש ברתמה מאפשר הליכה מאוזנת ונכונה, מספק תמיכה ויציבה לכלב, ומונע את העברת המשקל קדימה. מומלץ להוליך את הכלב על משטחי קרקע שונים דוגמת: חול, דשא, אספלט, וכך לגרום להפעלת קבוצות שרירים שונות, ולשיפור החישה.
 2. תרגיל "שב - קום": תרגול דו יומי של קימה ממצב ישיבה למצב עמידה. הישיבה הנכונה היא "מרובעת", כלומר הרגליים מכופפות באופן סימטרי מתחת לישבן, והכלב מתרומם ומתיישב באותו המקום, ללא ביצוע צעדים קדימה. תרגיל הדומה ל "Squats" באנשים.
 3. עלייה וירידה במשטח משופע.
  הידרותרפיה לכלבים: תכונות המים מאפשרות סביבה טיפולית אידיאלית לבעיות שמקורן במפרקים.
תרגול בהליכון תת מימי ו/או שחייה מבוקרת בבריכה מסייעת בחיזוק שרירי הרגליים האחוריות ובהגדלת מסת השרירים ללא עומס יתר על המפרקים, להגדלת טווח התנועה המפרקי, הרזייה, שיפור הכושר הגופני, והפחתת הכאבים.

תרגילים לשיפור שיווי משקל, קואורדינציה ומודעות במרחב: מעבר מעל מכשולים, תרגול על טרמפולינה או על קרש שיווי משקל עגול, הליכה אחורה והצידה, הליכה על מזרון.

הפעלה פאסיבית של המפרקים ומתיחות: במטרה להגדיל את טווח התנועה המפרקי, למנוע היווצרות רקמת צלקת מגבילת תנועה (פיברוזיס) ולהגמיש את הרקמה הרכה, לעודד ייצור נוזל מפרקי החשוב לסיכוך והזנת הסחוס, וכן להקטין את הכאב. מבוצע על משטח רך ונוח, דוגמת כרית, מזרון או פוף, כאשר הכלב שוכב על צידו. מבוצעות פעולות של כיפוף ופשיטה של כל אחד מארבעת מפרקי הרגל האחורית (כף הרגל, קרסול, ברך וירך), תוך כדי מתיחות של השרירים המעורבים, באופן שאינו גורם לכאב.

מניפולציה ידנית של מפרק הירך: דחיסה (compression) ידנית של מפרק הירך לשיפור זרימת הדם והתפקוד המפרקי וכן עידוד של רפלקסים המסייעים ליציבה. מבוצע ע"י גורם מוסמך ומיומן בלבד.

הערות: חשוב להדגיש כי אלו הן המלצות כלליות בלבד. יש לקבל ייעוץ ואבחון וטרינרי פרטני לכל מקרה ומקרה ולהתאים את סוג הטיפול בהתאם לתוצאות האבחון.
יש לבצע את הטיפול השיקומי אך ורק בהנחיית גורם מוסמך בפיזיותרפיה וטרינרית. יש לזכור כי טיפול שגוי ולא תואם, עלול להחריף את סימני המחלה.
   


 דפי מידע - בית חולים וטרינרי
                                                                                        
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים