להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        סינדרום ברכיצפאלי

סינדרום ברכיצפאלי מאפיין "כלבים בעלי פנים קצרות". 
אם ברשותכם בולדוג אנגלי, בולדוג צרפתי, פקינז, פאג, בוקסר, שי-צו, בוסטון טרייר או כלב דומה אז חשוב מאוד להכיר את הסינדרום הברכיצפאלי.
המילה ברכיצפאלי מורכבת משתי מילים ברכי (קצר) צפאלי (ראש) ובעצם מאפיינת גזעים עם "ראש קצר". גזעים אלו עברו שנים של הכלאות שמטרתם הייתה לשמור על הלסת התחתונה בגודל פרופורציונלי לכלב אך לקצר את הלסת העליונה, בכך נוצר מבנה גולגולת פחוס, והרקמות הרכות אשר מרכיבות את דרכי האוויר העליונות נשארו בגודלם המקורי בתוך חלל יותר קטן, דבר המוביל להתנגדות גדולה להכנסת אוויר לריאות. התוצאה מוכרת לכל בעל כלב מהגזעים האמורים: חרחורים בנשימה, נחירות, נשימה קולנית. במקרים חמורים הכלב אף עלול להיכנס למצוקה נשימתית מסכנת חיים, ואף בסיכון לסבול ממכת חום.

המערכת העיקרית הסובלת מסינדרום זה הינה מערכת הנשימה.

הסינדרום הברכיצפאלי מתאפיין ב 4 ליקויים אנטומיים אשר יכולים להתקיים בנפרד או במקביל:
 1. נחיריים מוצרים – פתחי הנחיריים הינם מוקטנים ומקשים על הכנסת אוויר בנשימה. במקרים חמורים מומלץ לבצע הרחבה כירורגית של הנחיריים.
 2. חך רך מוארך – החך הרך מפריד בין חללי האף לחלל הפה, בגזעים אלו ובפרט בבולדוג האנגלי החך הרך מגיע לתוך הגרון ואחראי לקולות החרחורים בזמן הנשימה. במקרים של נביחות יתר או מאמץ גופני, החך הרך יכול להתנפח ולגרום לחסימת דרכי אוויר עליונות. במקרים חמורים קיים צורך לבצע ניתוח קיצ ור החך.
 3. היפוך של השקים הלריגיאליים – זהו שלב מתקדם יותר בסינדרום אשר נגרם כתוצאה מקשיי נשימה כרוניים, הנגרמים מעלייה בהתנגדות הכנסת אוויר בנשימה. בכלב בריא קיימים שני שקים קטנים באיזור הלוע, במקרים של הגזעים הברכיצפאליים, כתוצאה מהעלייה בהתנגדות האוויר השקים מתהפכים וגורמים להיצרות נוספת של דרכי האוויר העליונות.
 4. קריסת הלרינקס (לוע) וקנה הנשימה – זהו מצב חמור הגורם למצוקה נשימתית חמורה ומסכנת חיים. קנה הנשימה ולוע הינם מבנים סחוסיים שכתוצאה מעלייה בהתנגדות כרונית חמורה קורסים וגורמים להיצרות משמעותית ולעיתים כמעט לא נותר פתח אשר מאפשר מעבר אוויר בין האף לריאות. כלבים המגיעים למצב זה מתאפיינים בקשיי נשימה חמורים, כחלון ריריות, וללא טיפול מיידי כלבים אלו ימותו.
כלבים מגזעים ברכיצפאליים הינם בסיכון מוגבר לסבול ממכת חום. כלב בריא מקרר את גופו במאמץ על ידי הלחתה מרובה, בגזעים אלו, עקב השינויים האנטומים המוזכרים למעלה, תהליך ההלחתה אינו יעיל. הדבר גורם למצב בו הכלב מנסה יתר חזק לקרר את גופו ומלחית יותר מהר ויותר חזק והדבר גורם להמשך ההיצרות בדרכי הנשימה והחמרת המצוקה הנשימתית.
אז איך נמנעים ממכת חום? יש לדאוג לצאת עם הכלב לא בשעות החמות, לדאוג למשקל גוף תקין (כלב שמן מתקשה יותר לקרר את גופו), להיות עירניים למצב הנשימות של הכלב, יש לדאוג למים טריים, למנוחה בצל לאחר מאמץ ולשמור על הכלב בבית מאוורר. מומלץ לקחת את הכלב לווטרינר לבדיקה וייעוץ. 

יש לזכור שהסינדרום הינו פרוגרסיבי משמע עלול להחמיר לאורך הזמן, על כן יש לגלות עירנות ולגשת לבדיקות תקופתיות אצל הווטרינר.
על כל כלב ברכיוצפלי המחרחר בצורה מוגזמת או שמראה אי סבילות למאמץ להיבדק ע"י וטרינר ולשקול ניתוח לתיקון המצב.
למרות שחלק מבעלי הכלבים חושבים כי החרחורים או הנחירות של כלבים אלו הם "מצב טבעי" קולות אלו מבטאים למעשה קושי בהכנסת אוויר ולעיתים, הכלבים ממש "נאבקים" לנשום אל מול האנטומיה הלא תקינה שלהם.
הניתוחים לתיקון המצב מבוצעים בשגרה בבית החולים שלנו ע"י כירורגים מומחים ובכל ניתוח שכזה נמצא בנוסף וטרינר המשמש רופא מרדים לכדי למזער ככל האפשר את סיכוי ההרדמה. המלצתנו היא לבצע את ניתוחי התיקון כאשר הכלב צעיר ולא לחכות להחמרת המצב בו לעיתים ניתוחים אלו מבוצעים בחירום או רק לאחר שהכלב נקלע לסכנת חיים.

בעיות נוספות המאפיינות את הגזעים הברכיצפאלים:
 1. בעיות עיניים - השינויים האנטומים של הגולגולת גורמים בהרבה מהמקרים לעיניים לבלוט החוצה, בחלק מהמקרים בצורה כל כך חמורה שהעפעפיים לא מצליחות להסגר על העין דבר הגורם ליובש בעין ודלקות עיניים כרוניות, בנוסף העיניים הבולטות אינן יושבות עמוק בתוך ארובת העין ובגזעים אלו טראומה בעורף או בראש עלולה לגרום לעין לצאת ממקומה (דבר המצריך תיקון כירורגי מיידי), במקרים חמורים אף משיכה חזקה בקולר עלולה לגרום ליציאת  העין ממקומה ועל כן בגזעים אלו המלצה חמה היא להשתמש ברתמה ולא בקולר.
  שינויים נוספים נפוצים בגזעים אלו כוללים גלגול פנימי של העפעפיים אשר גורם לריסים להיות במגע ישיר עם הקרנית דבר הגורם לדלקות וגירויי כרוני לקרנית העין.
  בגלל בעיות העפעפיים והשינויים המבניים בהרבה מהכלבים ניתן לראות הפרשות עיניים כרוניות או רטיבות סביב העין, הדבר נובע גם מחוסר ניקוז תקין של הדמעות, חשוב לדעת שבהרבה המקרים אין הדבר גורם לאי נוחות לכלב עצמו אך עם זאת במקרים חמורים ניתן לבצע תיקון כירורגי.
 2. בעיות שיניים – לכלב יש 42 שיניים בחלל הפה, גם בכלבים הברכיצפאלים יש מספר דומה של שיניים רק שיש פחות מקום לאכלס אותן דבר זה גורם הרבה פעמים לזוויות משונות של השיניים שבולטות פנימה או החוצה ויכולות לגרום להישארות של שיירי מזון וגדילת אבן שן מרובה. בגזעים אלו מומלץ לדאוג לניקויי שיניים וצחצוח שיניים בבית מגיל צעיר ולהיות במעקב אצל הווטרינר לבריאות השן.  בחלק מן הכלבים יש מבנה לסת לא תקין. 
 3. קפלי עור – גזעים אלו מאופיינים בקפלי עור רבים בעיקר באיזור הפנים, חשוב להיות במעקב ולראות שלא מתפתחת שם אדמומיות או דלקת מאחר וקפלי עור אלו סובלים במקרים רבות מדלקות חוזרות ונשנות.
 4. קשי המלטה – ההמלטה בגזעים אלו הרבה פעמים מסובכת וקשה בגלל הראש היחסית גדול של הגורים וצורתו. בהרבה מההמלטות אנו נאלצים לתכנן מראש ניתוח קיסרי. במקרה של כלבה מגזעים אלו הנמצאת בהריון מומלץ לפנות לווטרינר מבעוד מועד להערכת כמות הגורים וגודלם ולהיות במעקב לפני ההמלטה. בכל מצב של קושי בהמלטה או מרווח ארוך בין גורים בגזעים אלו יש להגיע מייד אל הוטרינר.
לסיכום: הכלבים מגזעים אלו הינם כלבים מאוד אהובים, בעלי אופי מיוחד, וחוכמה רבה, ולא בכדי הינם מאוד נפוצים בבתים בישראל. עם זאת, רוב הכלבים מגזעים אלו סובלים במידה זאת או אחרת מהסינדרום הברכיצפאלי. חשוב להיות מודעים לסינדרום, ולפנות אל וטרינר לבדיקה שגרתית ולכל שאלה.

חזרה אל דפי מידע
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים