להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        עצם בגרון

מסי הוא כלב צעיר שהופנה לבית החולים בשל הקאות רבות בימים האחרונים. בנוסף מסי לא אכל ונראה כאוב ביותר.
הוטרינרית שהפנתה את מסי לבית החולים ביצעה צילום רנטגן ובו נמצאה הסיבה לתעלומה. בצילום הרנטגן נראתה בבירור עצם אשר נתקעה בוושט (הוושט היא מעין צינור שרירי המחבר בין הפה והקיבה). בצילום העצם מסומנת בעיגול אדום ומה שאתם רואים לידה זהו השבב התת עורי של הכלב.
עצם תקועה בגרון של כלב
בשלב זה היה ברור כי חובה להוציא את העצם ובמהירות. עצם שתקועה בוושט עשויה לגרום לפגיעה ברקמה או לקרע שלה. לחץ מקומי בוושט יכול לגרום לפגיעה ברקמת הוושט ובהמשך לדלקת בוושט ובמקרים חמורים להיצרות בשלב מאוחר יותר (היצרות שכזו דורשת בהמשך טיפולים תחת הרדמה להרחבה של הוושט אחרת הכלב לא מסוגל להעביר מזון ולאכול בצורה תקינה). קרע בוושט, בייחוד באזור בו היא עוברת בחלל החזה עשוי לגרום לזיהומים חמורים מסכני חיים.

עצמות וגופים שונים נתקעים בוושט בשל מספר סיבות – גודל שלא מאפשר המשך מעבר אל הקיבה, צורה או חוד המונעים המשך מעבר או (במקרים נדירים) בשל פגם בתנועתיות הוושט או היצרות בה.
עצמות או גופים זרים שנבלעים נוטים להתקע באזורים של היצרויות אנטומיות. אזורים אלו הם הכניסה לבית החזה, האזור מעל בסיס הלב והאזור בו הוושט מתחברת לקיבה.

אבחון גופים זרים או עצמות אשר נתקעות בוושט נעשה בד"כ בעזרת צילום רנטגן ולעיתים יש צורך בשימוש בחומר ניגוד אשר מראה את החסימה או ההיצרות בוושט שנגרמת בשל הגוף הזר התקוע.
הטיפול האידאלי להוצאה של העצם (או כל גוף זר אחר בוושט) הוא באמצעות אנדוסקופיה. בפרוצדורה מכניסים מכשיר עם סיב אופטי ומצלמה בקצהו וכאשר מזהים את הגוף שתקוע בוושט משתמשים במכשור העובר בצינור הצמוד למצלמה למשיכה או הוצאה שלו.
בשני הצילומים ניתן לראות את העצם תקועה בוושט ואת ההוצאה שלה באמצעות מכשיר מיוחד התופס אותה ומושך אותה החוצה.
עצם נתקעה בגרון של כלב
במקרים בהם לא ניתן להוציא את העצם מן הוושט לעיתים מנסים לדחוף אותה אל הקיבה. חלק מהעצמות יתפרקו בעצמן בחומציות הקיבה או יעברו החוצה דרך מערכת העיכול. במקרים נדירים נידרש ניתוח מורכב בבית החזה להוציא את העצם או הגוף הזר התקועים בוושט וזאת רק כאשר לא ניתן להוציא אותם או לדחוף אותם לקיבה.
נזק בוושט לאחר בליעת עצם בכלב

בצילום הבא ניתן לראות כי העצם גרמה לפגיעה בוושט ופציעה שלה. כתוצאה מכך, הכלב נזקק לטיפול רפואי לזמן לא קצר אחרי הפרוצדורה אך בסופו של דבר החלים בצורה מלאה. במקרים קשים של נזק לוושט, בנוסף לטיפול תרופתי יש צורך בהכנסת צינור קיבה והזנה ישירות לקיבה עד החלמה מלאה של הוושט.

לסיכום, במאמר זה חלקנו עימכם את אחת הסכנות במתן עצמות לכלבים, סכנות נוספות כוללות חסימת מעיים, קרע בדרכי העיכול ועוד. בכדי לשמור על בריאות חיות המחמד שלכם אנא הימנעו ממתן עצמות לכלביכם.

נשמח אם תשתפו מאמר זה בין חבריכם בעלי הכלבים, בתקווה שלא יפגעו כלבים נוספים מעצמות ושאר מאכלים מסוכנים.

חזרה אל מקרים וטרינרים מעניינים 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים