להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        עירוי דם

עירוי דם בכלבים וחתולים הינה פרוצדורה רפואית הנעשית שכיחה יותר ויותר בבתי חולים וטרינרים ומרפאות. בדומה לרפואה הומנית, גם ברפואה וטרינרית נעשה שימוש נרחב במוצרי דם המופקים בתהליכים שונים מתרומות דם המתקבלות מבעלי חיים. תהליך התרומה, הטיפול במנות הדם והטיפול במי שנזקק להם דומה במידה למצב בבני אדם אך בעל מאפיינים יחודיים משלו בבעלי חיים.

באופן כללי הדם מורכב ממרכיב של תאי הדם ונוזל הדם. תאי הדם כוללים: תאים אדומים המקנים לדם את צבעו ותפקידם להוביל את החמצן וחומרים אחרים בדם ממקום למקום בגוף, תאים לבנים המשתייכים למערכת החיסון של הגוף וטסיות הדם המשתייכות למערכת קרישת הדם. נוזל הדם קרוי פלזמה והוא מורכב מתערובת של נוזל המכיל מלחים, חלבונים שונים, נוגדנים ועוד מרכיבים רבים.
לדם תפקידים רבים בגוף ובהם: נשיאת חמצן מהריאות אל הרקמות והחזרת פחמן דו חמצני מהרקמות אל הריאות בכדי להוציאו מהגוף, שמירה על תפקוד של מערכת קרישת הדם, הפעלת מערכת החיסון ע"י ניוד תאי הדם הלבנים והנוגדנים שבדם במקרה של חדירת גורמים מזהמים ועוד תפקידים רבים. למעשה, לא ניתן להגזים בתיאור חשיבותה של מערכת הדם.

ברפואה הוטרינרית השימוש במוצרי דם נפוץ בעיקר בתחום רפואת החירום. בעבר היה נהוג לתת בעיקר מנות דם מלא המכילות את כל מרכיבי הדם אך יחד עם התפתחות רמת הרפואה הוטרינרית, במקביל לרפואת בני אדם – נעשה מעבר לשימוש במרכיבי דם (פלסמה או רכז תאי דם בעיקר) – דבר המאפשר להתאים טוב יותר את המוצר לצורך הספציפי ועוזר לצמצם תופעות לוואי לא רצויות שעלולות להתרחש אצל בעל החיים. התפתחות זו במקביל לזמינות מוצרי הדם בימינו איפשרה למעשה לוטרינרים להעלות את אחוזי הצלחת הטיפול במקרים בהם יש צורך במוצרי דם ותרמה רבות להצלת בעלי חיים רבים.
בנק דם לחיות
 
מתי יש צורך בתרומת מנת דם לכלב או לחתול?
השימוש במוצרי דם למיניהם נעשה ברפואה וטרינרית במקרים דומים ומקבילים למצב הקיים ברפואת בני אדם. המקרים מגוונים וכוללים בין היתר מקרים בהם קיים אובדן כמות גדולה של דם עקב דימום חיצוני או פנימי (כדוגמה במקרה של פגיעה מרכב, נפילה מגובה רב, הרעלות מרעל עכברים, פצעי נשיכה ועוד), מקרי פירוק יתר של תאי הדם האדומים (כדוגמה במקרה של אנמיה המוליטית – מחלה בה תאי הדם האדומים בגוף נפגעים ומתפרקים ביתר מסיבות שונות), פגיעות שונות המביאות לקריסה של מערכת הקרישה ומביאות לצורך בתרומות פלסמה (כדוגמא במקרי מכות חום, כוויות, זיהומים קשים ומפושטים ועוד), מקרים של אובדן חלבוני הדם באופן משמעותי ועוד מקרים שונים. באופן כללי, כמו בבני אדם, כלבים וחתולים לרוב יטופלו במנות דם בכדי לאפשר לגוף להמשיך לבצע את פעילותו מבלי שמערכות שונות יפגעו וזאת עד להגעה למאזן בו הגוף ייצר לעצמו את כדוריות הדם החדשות שהוא צריך, חלבוני הקרישה וכדומה.
במקרים של מחלה כרונית לעיתים יש צורך בתרומת דם בכדי להאריך את משך החיים ולהקנות איכות חיים ראויה ובמקרים אחרים – זמינות מנת דם שיכולה להינתן באופן מיידי בעת הצורך – עשויה להכריע את הכף בין חיים למוות.

האם גם בכלבים וחתולים ישנם סוגי דם שונים בדומה לבני אדם?
כן. הנושא מעט מורכב וקצרה היריעה מלפרט אודותיו אך באופן כללי – לכלבים יש "קבוצות דם" שונות ברמות נפיצות שונות.
במקרה של כלבים – להבדיל מבני האדם, ניתן לתת מנת דם ראשונה ללא כל צורך בבדיקות לזיהוי או התאמת דם. במקרה של כלב שקיבל בעבר מוצר דם- הגוף שלו עשוי לייצר נוגדנים כנגד חלבונים אליהם נחשף מהדם שקיבל בעבר, דבר אשר יביא לתגובה לא רצויה של מערכת החיסון כנגד אותם חלבונים בפעם הבאה שיקבל מנת דם. מסיבה זו, יש צורך בבדיקת התאמת דם לפני קבלת מנה נוספת (מסיבה זו חשוב לציין בפני הוטרינר המטפל האם האם הכלב שעתיד לקבל מנת דם קיבל גם בעבר מנת דם).
במקרה של חתולים הנושא שונה מעט ובהם ישנן 3 קבוצות דם (A, B ו-AB) – דם מסוג A הוא הנפוץ ביותר בקרב חתולים באופן משמעותי. דם B פחות נפוץ ונראה הרבה פעמים בגזעים מסויימים (כדוגמת בריטי קצר שיער וגזעים אוריינטלים אחרים). סוג AB נחשב נדיר יחסית. במקרה של חתולים יש נוכחות נוגדנים כנגד קבוצות דם אחרות ולכן במקרה של טיפול במנת דם בחתול – קיים צורך תמיד לערוך בדיקה מקדימה לזיהוי סוג דם החתול בכדי לאפשר התאמת מנת דם נכונה. במקרים נדירים ובחוסר ברירה, חתולים יכולים לקבל מנת רכז תאי דם של כלב (ואז איך צורך בסיווג דם).

כיצד מופקת מנת הדם או הפלסמה?
מנות הדם מופקות מכלבים או מחתולים בריאים בתהליך של התרמת דם מבעל החיים. בבנק הדם לחיות מחמד הנמצא בבית החולים הווטרינרי בכפר הירוק אנו מחזיקים באופן קבוע מנות דם ומנות פלאסמה עבור כלבים וחתולים. במידת הצורך, המנות נמכרות למרפאות פרטיות או בתי חולים וטרינרים אחרים הזקוקים למוצרי הדם.

מה היתרון בלתרום דם?
תרומת הדם מצד הבעלים ובעלי החיים שלהם מעניקה להם גם יתרונות שונים: התרומה נעשית על ידי רופא וטרינר שיבצע בדיקה גופנית מקיפה טרם ההתרמה. כמו כן, הדם יעבור ספירת דם מלאה ובדיקות להימצאות מחלות ספציפיות רלוונטיות (כדוגמת הוירוסים FIV ו-FELV בחתולים או בחינת מדדים היכולים להחשיד לקדחת קרציות במקרה של כלבים). תוצאות בדיקות אלו מועברות לבעלים ללא תמורה כמובן. במקרה וימצא באופן אקראי שבעל החיים נגוע במחלה קיים יתרון גדול בזיהוי וטיפול מוקדם לפני התפרצות המחלה (וכמובן שלא תבוצע התרמת הדם).

מי מהווה תורם מתאים לתהליך?
באופן כללי – הדרישות מהתורמים הם להיות בריאים ומחוסנים, בטווח הגילאים של בין שנה לשמונה שנים, במשקל מינימלי נדרש (במקרה של כלבים נדרש משקל של מעל 20 ק"ג, במקרה של חתול – מדובר על משקל תקין של חתול בוגר). גודל מנת הדם הנתרמת היא בהתאמה למשקל: 450 מ"ל במקרה של כלב ו-50 מ"ל במקרה של חתול.

כיצד נלקחת תרומת הדם?
התרומה נלקחת באופן דומה למתבצע במהלך תרומת דם מבני אדם למעט העובדה שתרומות דם בבעלי חיים נלקחות תחת טשטוש עמוק של הכלב או החתול. הדם נתרם ע"י החדרת מחט לוריד (בד"כ לוריד הצוואר) ואיסוף הדם לתוך שקית תרומה סטרילית המכילה חומרים נוגדי קרישה. הפרוצדורה עצמה נעשית בתנאים סטרילים (שימוש בכפפות, גילוח וחיטוי האיזור ממנו נלקח הדם) ובסיומה מנת הדם מועברת לקירור בכדי למנוע התרבות חיידקים אפשרית. דגימה זו עוברת לאחר מכן תהליך של הבדיקות הנחוצות וכן תהליך של הפרדה למרכיבי הדם הנחוצים (לרוב – פלסמה ותאי דם).

האם ישנם סיבוכים אפשריים לתהליך התרומה או מתן מנת הדם?
ככלל, תהליך ההתרמה הוא בסופו של דבר קצר (כשעה בקירוב מרגע הטשטוש ועד להתאוששות), בטוח, פשוט ואינו גורם כאב או סבל לבעל החיים התורם. בכל התרמה בבנק הדם שלנו בעל החיים יקבל עירוי נוזלים לוריד בכדי למנוע סיכון של ירידה בלחץ הדם בעקבות ההתרמה. כאשר בעל החיים בריא ובמשקל המתאים סיבוכים עקב התרמה הינם נדירים ביותר.
במקרה של קבלת דם הדבר הוא שונה וקיימים סיבוכים אפשריים (מצד שני, חשוב לזכור שמצב של קבלת תרומת דם אינו נעשה לרוב מבחירה אלא במצבים של חוסר ברירה וצורך אמיתי). אחד הסיבוכים האפשריים בעת קבלת מנת דם הוא מצב של תגובה של מערכת החיסון לאחד המרכיבים במנת הדם (תאי הדם השונים, חלבונים במנת הדם וכדומה). התגובות עלולות להיות מיידיות או מושהות ויכולות להופיע ברמות חומרה שונות (החל מתגובה קלה וחולפת ועד לתגובה אקוטית מסכנת חיים). מסיבה זו – בבית החולים הווטרינרי בכפר הירוק אנו עורכים בדיקה של סוג הדם או התאמת דם במידת הצורך וכמו כן נעשה לרוב שימוש בתרופות שנועדו למזער את הסיכון לתגובות אלו.

לסיכום:
תהליך התרומה חשוב לצורך יצירת בנק דם וטרינרי זמין עבור בעלי חיים שיזדקקו לכך והוא פשוט, בטוח ואינו כרוך בסבל מצד בעל החיים. במקרה הצורך במנת דם או פלסמה - מתן מהיר ונכון שלהם למטופל הינו טיפול מציל חיים.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים