להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        פצעי נשיכה

פצעי נשיכה הינם פציעה נפוצה מאוד בכלבים ובחתולים: בין אם מדובר במפגש כלבים בגינת הכלבים שהסתיים לא טוב ובין אם מפגש בין הכלב בגינת הבית לאורח לא קרוא בדמות חתול משוטט שנקלע למקום הלא נכון – הדבר עלול לגרום לבעיות וסיבוכים רבים, חלקם מסכני חיים. נשיכות הן אחת הסיבות הנפוצות בגינן מגיעים לבית החולים שלנו כלבים וחתולים.
 
הפגיעות הנגרמות מפצעי הנשיכה והסיבוכים האפשריים תלויים מאוד במיקום הנשיכה, עומק הנשיכה ומעורבות האיברים או הרקמות שנפגעו. כמובן, גודל בעל החיים (הנושך והננשך) משפיע מאוד על התוצאה. מצד שני, גם נשיכות "תמימות" וקלות יחסית עלולות לגרום לנזק רב אם בעל החיים אינו מטופל בזמן.
 
מה הסימנים לכך שהכלב או החתול שלנו ננשך?
 
הדבר תלוי בזמן שעבר מאז הנשיכה, היקפה וחומרתה.
ישנם מקרים בהם הבעלים עדים לאירוע הנשיכה ויודעים גם לתאר את מידת חומרתו (האם מדובר בנשיכה בודדת במהלך משחק כלבים שהפך אלים או שאולי מדובר בכלב גדול שתפס כלב קטן ו"ניער" אותו במשך דקות ארוכות, דבר אשר מגדיל את היקף ועומק הפציעות). במקרים אחרים – בעל החיים אינו בהשגחה בזמן הנשיכה והבעלים ישימו לב לבעיה רק בשלב מאוחר יותר.

בין הסימנים אליהם ניתן לשים לב (כתלות בחומרת ומיקום הנשיכה):
  •  סימני נשיכה- נפיחות / הפרשות או אזור לח\אדמומיות\אזור נוקשה מסויים בעור
  • סימני כאב- חוסר נוחות של בעל החיים או כאב בזמן ליטוף אזור מסויים
  • חסר בעור
  • דימום מסיבי
  • ליקוק עצמי באזור נשיכה
  • צליעה
  • אפאטיה\חוסר אכילה
  • מצוקה נשימתית
חשוב להדגיש – נשיכה יכולה להיות רצינית ומסכנת חיים באופן מיידי גם אם לא נראה סימנים חיצוניים יוצאי דופן. ישנם מקרים בהם יכולה להגרם פגיעה רב מערכתית עקב ניעור כלב קטן או חתול ע"י כלב גדול ופגיעה באיברים פנימיים בזמן שנראה רק נקב קטן על פני העור. במקרים אחרים יתכן ולא נראה את נקודת חדירת השיניים מאחר והעור החלים אך יתכן וקיים זיהום משמעותי שהתבסס ברקמות העמוקות יותר.
 
מה הסיבוכים האפשריים לאחר אירוע נשיכה?
 
זיהום – בזמן נשיכה מועברים חיידקים רבים השוכנים בחלל הפה של כלבים וחתולים אל עומק הרקמות של בעל החיים הננשך. חיידקים אלו אינם פוגעים בבעלי החיים כאשר הם נחשפים להם באופן שיגרתי אולם כאשר ישנה חדירה של שכבות העור הם מגיעים אל שכבת התת-עור, שרירים, גידים ועצמות ואפילו אל חללים פנימיים (כדוגמת חלל בית החזה או חלל הבטן), משגשגים שם וגורמים לזיהומים משמעותיים. חומרת הזיהום תלויה במיקום הנשיכה ובהצלחתה של מערכת החיסון להתמודד עם החיידקים שחדרו.
לזיהומים באזורים שונים או ברמות חומרה שונה ישנם דרכים שונות לבוא לידי ביטוי: לעיתים נראה זיהום מקומי וסימני כאב, במקרים אחרים – בעל החיים יראה אפאטי ויפסיק לאכול כתוצאה מזיהום חמור יותר, העלאת חום גוף, כאב וכדומה.
 
נזק לרקמות ולאיברים – פצעי נשיכה זוכים לכינוי פציעות "קצה הקרחון" וכשמם כן הם. בחלק ממקרי פצעי נשיכה בבעלי חיים אנו זוכים להצצה חיצונית לא מרשימה במיוחד של נקבי חדירה "קלים ותמימים למראה" כאשר מתחת לפני השטח מסתתר לו נזק רב דוגמת מעיכת שרירים, מתיחה או קריעה של איברים פנימיים חיוניים, עצמות, רקמות וכדומה. זאת גם אחת הסיבות שבכל מקרה של נשיכה יש לפנות מיידית לקבלת טיפול רפואי מקצועי ולא להתפתות למרוח על אזור הנשיכה חומר חיטוי ולצפות שבכך העניין יפתר.
 
פגיעה בחללים פנימיים - הכוונה במקרה זה היא בעיקר לחלל דוגמת בית החזה או חלל הבטן. גם במקרה זה פציעת "קצה הקרחון" עלולה לבוא לידיי ביטוי ולהביא לכך שנראה רק נקב קטן בעוד תהליכים משמעותיים מתרחשים בגופו של בעל החיים הנשוך. חדירה לחלל בית חזה לדוגמא עלולה להביא להתבססות זיהום משמעותי, פגיעה בשלמות מעטפת בית החזה ומצוקה נשימתית, שברי צלעות, פגיעה בכלי דם גדולים, דימום ומוות מהיר. חדירה לחלל הבטן עלולה להביא לסיבוכים דומים וגם לפגיעה באיברים שונים (כבד, כליות, לבלב, טחול, מעי וכדומה).
 
איך מטפלים?
 
ראשית, חשוב להבהיר שיש להגיע אל וטרינר בהקדם האפשרי לטובת בדיקה גופנית יסודית במהלכה הוטרינר יאמוד את היקף וחומרת הפציעה שנגרמה. בשלב זה הטיפול משתנה כתלות באופי הפגיעה. באופן כללי, כל פצע נשיכה דורש חיטוי מקומי יסודי ובמקרים רבים גם דורש טיפול אנטיביוטי ושיכוך כאבים. מעבר לכך, לעיתים נדרש הליך כירורגי להטריית רקמות, תפרים במידת הצורך, הנחת נקז כירורגי וכדומה.
במידה ומדובר בנשיכה עמוקה באזורים בהם מצויים איברים חיוניים (חלל הבטן או בית חזה לדוגמא) לעיתים קיים צורך בבדיקות נוספות (כדוגמת בדיקת דם וצילומי רנטגן) ואף בניתוח חוקר לבחינת היקף הפגיעה ותיקון נזקים.
בסופו של דבר, חלק חשוב ובלתי נפרד מהתהליך הוא מעקב הבעלים אחר מצבו של בעל החיים בימים שלאחר הטיפול – במידה וישנה פגיעה פנימית או שזיהום יתבסס – הוא עשוי להראות סימנים בהתאם (אפאטיה, חוסר תאבון, נפיחות או הפרשות מאזור הנשיכה ועוד) ויש לגלות זאת בזמן הנכון.
 
לסיכום: 
שמרו על בעל החיים שלכם מפציעה ע"י בעלי חיים אחרים. במידה וננשכו – חשוב להגיע באופן מיידי למרפאה וטרינרית: בדיקה גופנית יסודית וטיפול ראוי בפצעי הנשיכה בזמן הינם חיוניים ועשויים לחסוך לכל הצדדים סיבוכים רפואיים מיותרים.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים