להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        אוטם עורקי בחתולים

אוטם עורקי נגרם בשל קריש דם הגורם לחסימה של עורק וחוסם את זרימת הדם בו. בחתולים, מקור האוטם, במרבית המקרים, הינו בקריש דם הנוצר בעליה השמאלית של הלב (אחד ממדורי הלב). המצב מתרחש במרבית המקרים בחתול עם מחלת לב, שגרמה ליצירת קריש בעליה, שממנו נשרה חתיכה ועם זרם הדם הגיעה לעורק ואותו חסמה. קיימים גורמים נוספים לאוטם וליצירת קריש הדם דוגמת גידול או מחלה הגורמת לחסר בחלבון, אך ברצוננו להתמקד כאן באוטם שמקורו בקריש דם שנוצר כאמור בעליה השמאלית של לב החתול כיוון שזהו המקרה הנפוץ ביותר בחתולים.

על פי רוב נוצר האוטם בחתול בפיצול האחורי של אבי העורקים לעורקים המובילים אספקת דם לגפיים האחוריות. חסימת עורק באזור זה ע"י קריש הדם, גורמת לאבדן זרימת הדם לגפיים האחוריות ולנזק עצבי להן כתוצאה מחוסר אספקת דם לעצבים המעצבבים אותן (למעשה לשיתוק פתאומי של הרגליים האחוריות). המיקום השני בנפיצותו הוא אוטם הנוצר בעורק המספק דם לגפה הימנית הקדמית.

קריש דם ברגליים אחוריות של חתולסימנים קליניים של המחלה:
סימנים שיראה החתול עם היווצרות אוטם של עורקי הגפיים האחוריות הם: חולשה או שיתוק של הגפיים האחוריות המלווה בחוסר של רפלקסים ובשרירים כואבים ונוקשים. הגפיים יהיו קרות, ללא דופק מורגש בהן ואזור העור שסביב הציפורניים יראה כחלחל בגלל היעדר אספקת דם.
הסימנים יכולים להופיע בשתי הגפיים האחוריות באופן סימטרי או אסימטרי או להופיע בגפה אחורית אחת, כתלות ברמת החסימה. כאמור, סימנים דומים עשויים להופיע בגפה הימנית הקדמית כתלות במקום החסימה.
הסימנים מתפתחים באופן אקוטי ומידי ויכולים להחמיר, אך בדרך כלל נשארים יציבים או משתפרים תוך מספר ימים עד מספר שבועות.
בנוסף לסימנים הללו עשויים להופיע סימנים נוספים הקשורים במחלת הלב שברקע, וביניהם: קשיי נשימה, רשרוש לבבי או מקצב לב לא תקין. בכ- 50% מהמקרים של חתולים עם אוטם על רקע מחלת לב דווח על כשל לב במקביל.

טיפול:
מטרות הטיפול הינן מניעת המשך התפתחות וגדילת האוטם לכדי קריש דם גדול, שיפור אספקת הדם לגפיים, טיפול בכאב, טיפול במחלת הלב וטיפול תומך בחתול.
מניעת המשך התפתחות קריש דם באזור מבוצעת ע"י טיפול בתרופות המעכבות את מערכת הקרישה.
שיפור אספקת הדם לגפיים מבוצע ע"י טיפול בתרופות המסייעות להיווצרות עורקיקים העוקפים את העורק שנחסם.
אוטם עורקי עשוי לגרום לכאב רב ומניעת כאב זה באמצעות משככי כאבים חזקים הינה מרכיב חשוב של הטיפול.
בנוסף לעיתים נדרש חימום וטיפול ספציפי למחלת הלב של החתול.
בחלק מהמקרים יש המנסים טיפול בעלוקות בשל חומרים אותם הן מפרישות שיכולים לסייע בטיפול במצב (טיפול זה אינו מוכח וגם לו יכולים להיות סיבוכים).

סיכויי שרידות החתול לאחר יצירת קריש הגורם לאוטם עורקי:
סיכויי השרידות בחתולים שבהם גפה אחורית אחת משותקת (כ-80% שרידות), טובים בהרבה מסיכויי השרידות בחתולים עם שתי גפיים משותקות (כ-  25-50% שרידות).
כ-65% מהחתולים ימותו לאחר היווצרות האוטם כתוצאה מגורמים שונים (התפתחות כשל לב/ אוטם לאיבר חיוני נוסף בגוף/ ביצוע המתת חסד לבחירת הבעלים ועוד).
דווח כי חתולים ששורדים את האירוע הראשוני יחיו חודשיים עד שנה לאחר שארע.
בנוסף, 25-50% מהחתולים שבהם נוצר אוטם ונשארו בחיים, יחוו אוטם נוסף במהלך השנה שלאחר האוטם הראשוני.

מניעת אוטם עורקי בחתולים:
המניעה החשובה ביותר הינה טיפול מניעתי מוקדם בחתולים בעלי מחלת לב המצויים בסיכון להתפתחות קרישים, עוד לפני התפתחות האוטם לראשונה.
על מנת לאתר חתולים בסיכון מומלץ לבצע צילומי בית חזה, בדיקת קרדיולוג (רופא שביצע התמחות במחלות לב) והדמיית אקו לב לכל חתול בעל רשרוש לבבי או מקצב לב בלתי תקין המאותרים בבדיקה גופנית שגרתית.
בחתולים בעלי עליית לב שמאלית גדולה מעל רף מסוים או בעלי מאפיינים אבנורמליים אחרים של הלב המאותרים באקו לב, מומלץ להתחיל בטיפול תרופתי מניעתי. הטיפול המניעתי מבוצע באמצעות תרופות המעכבות היווצרות קרישי דם הניתנות לחתול למשך חייו.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים