להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


שיתוק אקוטי בחתולים כתוצאה מקריש דם  (Feline Aortic Thromboembolism)

שיתוק אקוטי בחתולים הינו סינדרום פתולוגי במהלכו קריש דם הנוצר בגוף החתול, נודד לאורך האבי העורקים ונלכד לרוב בפיצול שלו לעורקים המספקים דם לרגליים האחוריות. הדבר מביא לחסימה מיידית של מעבר דם ומניעת חימצון של הרגליים האחוריות.
הסינדרום נפוץ לרוב בחתולים צעירים, בריאים כביכול, הסובלים ממחלת לב שטרם אובחנה הגורמת לנטיה לקרישתיות יתר באזור העלייה השמאלית של הלב. כאשר קריש נוצר וניתק – המצב המתואר עלול להתרחש.
ישנן סיבות נוספות, כגון גידולים, שהן פחות נפוצות ובמקרים מסויימים הסיבה להיווצרות הקריש עשויה להישאר לא ידועה.

מה הסימנים  הנפוצים?
לרוב מדובר בחתול צעיר בריא לחלוטין וללא שום בעיה ידועה מבחינת הבעלים.
הסימנים מתפתחים במהירות ובדרך כלל הבעלים ימצאו את החתול לפתע כשהוא שוכב משותק בפלג גופו האחורי (ב-2 רגליים או באחת מהן), גורר את גפיו האחוריות, מיילל, מתנשף בכבדות וכאוב מאוד. 

איך מתבצעת האבחנה בבית החולים הווטרינרי?
הבעלים יגיעו לרוב עם חתול שעונה לתיאור הסימנים הקליניים הנפוצים וללא תיאור של טראומה או פגיעה ידועה. בבדיקה הגופנית שתערך על ידי הוטרינר ימצאו לרוב מספר ממצאים אופייניים ובהם: חוסר בתחושת כאב של החתול ברגליים האחוריות, הבדלי צבעים בין כפות הרגליים האחוריות לקדמיות, דופק שאינו נימוש ברגליים האחוריות, נוקשות ונפיחות של שרירי הרגליים האחוריות, הבדלי טמפרטורה בין הרגליים (האחוריות יהיו קרות ביחס לקדמיות) או נטייה לחום גוף נמוך במקרים מסויימים. במקרים רבים, במהלך הבדיקה הגופנית תתגלה גם איוושה לבבית (כרמז למחלת הלב הראשונית שמביאה לנטייה לקרישתיות יתר של הדם).

בדיקות נוספות שיעזרו במקרים אלו להערכת המצב כוללות – בדיקות דם, וצילומי רנטגן של איזור בית החזה (בין היתר לטובת הערכה האם מדובר במחלה לבבית כגורם רקע). במרבית המקרים נדרש המשך אבחון על ידי ביצוע בדיקת אקו לב לצורך אפיון המחלה הלבבית והתאמת הטיפול בה. לעיתים מבוצעת גם בדיקת דופלר שנועדה להעריך האם קיימת מידה מסויימת של זרימת דם לרגליים האחוריות גם אם דופק אינו נימוש בהן.

מה הטיפול?
ראשית כל חשוב לציין שהגעה למרכז הוטרינרי ללא דיחוי מיד עם הופעת הסימנים עשויה לתרום להצלחת הטיפול.
הטיפול הינו מורכב ודורש אישפוז לטובת המשך אבחון, טיפול אינטנסיבי וניטור צמוד של מצב החתול. הטיפול כולל מתן טיפול תרופתי ובין היתר גם ביצוע פיזיותרפיה לרגלים הפגועות כחלק מהטיפול התומך.

בין התרופות הניתנות במצבים אלו:
  1. שיכוך כאבים – חלק בלתי נפרד מהטיפול.
  2. תרופות המשמשות למניעת המשך ייצור קרישי דם  (כדוגמת פלביקס, קלקסן, אספירין או הפרין).
  3. עירוי נוזלים (לא ניתן לחתולים בהם נמצא מחלת לב כגורם רקע).
  4. תרופות לטיפול במחלה לבבית קיימת באם תימצא.
בחלק מהמרכזים הרפואיים מנסים טיפולים "אלטרנטיביים" למחלה, כגון טיפול בעלוקות. יעילות טיפול זה עדיין לא הוכחה.

מהם סיכויי ההחלמה וחזרת הרגליים לתפקוד לאחר שיתוק הנגרם מקריש דם?
לצערנו, הפרוגנוזה המדווחת במקרים אלו ברחבי העולם אינה טובה והסיבוכים האפשריים הם רבים.
המצב של הילכדות קריש דם הגורם לשיתוק אקוטי טומן בחובו סכנות שונות ובהן העובדה שבמידה ואספקת הדם לא מתחדשת לרגליים בפרק זמן סביר הדבר יביא לפגיעה בלתי הפיכה, כמו כן, קיימת אפשרות שהנטיה לקרישתיות יתר תביא ליצירת קרישי דם נוספים העלולים להגיע לאיברים שונים (כליות, מוח, ריאות ועוד) ולהביא לפגיעה קטלנית, וכן הימצאות מחלת לב ראשונית שמגבירה את הסיכון לחזרתיות גם אם הבעיה הנוכחית תיפתר.
בנוסף, בחלק מהמקרים בהם תתרחש פתיחה של החסימה – הדבר יביא לחדירה של רעלנים למחזור הדם. רעלנים אלו הצטברו באזור הרגליים בתנאים של חוסר זרימת הדם והדבר עלול להוביל למוות מהיר.
לצערנו, חלק מהבעלים לחתולים הסובלים מסינדרום זה יבחרו באפשרות של המתת חסד בשלב כלשהו של הטיפול בשל סיכויי ההצלחה הבעייתיים.

לסיכום
שיתוק אקוטי בחתולים על רקע קריש דם החוסם את זרימת הדם לרגליים האחוריות הינו סינדרום קשה עם נטיה לסיבוכים ולסיכויי ריפוי נמוכים. יחד עם זאת, במידה והמצב מזוהה בזמן והחתול מובא לטיפול אינטנסיבי במרכז וטרינרי בו נמצא גם וטרינר קרדיולוג זמין - ניתן להתאים לו טיפול ראוי, להקל עליו ואף להביא בחלק מהמקרים לריפוי.

דפי מידע - בית חולים וטרינרי
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים