להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        אבססים בחתולים וכלבים

אבצס (או אבסס) הוא למעשה כיס ממודר המכיל נוזל דלקת מוגלתי. התופעה נפוצה בבעלי חיים – ובהם כלבים ובעיקר בחתולים. אבצסים נוצרים כאשר חיידקים מזהמים חודרים לאזור מסוים בגוף ומשגשגים בו. לרוב אנו נתקלים בהיווצרות אבצסים מתחת לעור (בשכבת ה"תת-עור") אך למעשה הם יכולים להיגרם כמעט בכל איבר בגוף.

הגורם הנפוץ לתופעה הינו פציעה חיצונית (פצעי נשיכה, שריטה, קוץ, מסמר וכדומה) אשר הביאה להחדרת חיידקים מזהמים. הפציעה עצמה נסגרת במהרה ומה שנותר הם אותם חיידקים בשכבה התת-עורית אשר יתרבו ויביאו ליצירת תהליך דלקתי מקומי שבמהלכו מערכת החיסון של בעל החיים תביא לנדידת תאי דם לבנים רבים לאזור המזוהם, בכדי להילחם בחיידקים, וכך למעשה נוצר בהדרגה כיס של נוזל מוגלתי.

מטבע הדברים, חתולים החיים מחוץ לבית או חתולי רחוב, המצויים בסיכון לקטטות חתולים הכוללים נשיכות ושריטות, הם אלו שאצלם התופעה נפוצה יותר. מאידך, כל בעל חיים עלול לפתח אבצס מהסיבות השונות שפורטו. חשוב גם לזכור שלמרות שכיחות האבצסים התת-עוריים – יתכנו גם כאלו החבויים באיברים שונים, בחללי הגוף, בשורשי שיניים שהזדהמו ועוד.

איך אפשר לזהות שמדובר באבסס?
באופן כללי ניתן לומר כי לבעלי כלבים וחתולים לא קל לזהות את האבסס מדובר מאחר ולעיתים הסימנים כלליים למדי ולא ייחודיים למחלה כזו או אחרת.
עם תחילת התהליך נוצר כיס מוגלתי אשר יגדל בהדרגה. במקרים של אבצסים תת-עוריים, בחלק מהמקרים – הלחץ המקומי שנוצר יביא לקריעה של נקודה מסויימת בעור ולמעשה ניתן יהיה להבחין ב"פצע עורי שהופיע פתאום" ומפריש נוזל מוגלתי בעל ריח רע. לעיתים, לא ניתן יהיה לראות את הפצע שנוצר במידה והוא חבוי מתחת למעטה פרווה ארוכה וניתן יהיה רק לשים לב להפרשות על גבי הפרווה ו/או ריח רע שעולה מהאיזור. במקרים מסויימים בעל החיים ילקק את האיזור נמרצות, לעיתים עד כדי יצירת קרחת מקומית אשר תחשוף בפנינו את הפצע שנפער.
במקרים אחרים- האבצס יביא ללחץ באזור, כאב, נפיחות מקומית עם רגישות למגע, עליית חום גוף, הרגשה רעה, אפאטיה, ירידה בפעילות, הסתתרות, צליעות, הפסקת אכילה, הקאות ועוד סימנים אפשריים של מחלה מערכתית.

בכל אחד מסימני המחלה המוזכרים או סימנים אחרים המביאים אתכם להבנה שמשהו לא בסדר עם בעל החיים שלכם – יש לפנות אל וטרינר לקבלת טיפול רפואי. הוטרינר בתחילה ישאל אודות עברו הרפואי של בעל החיים, סביבת מגוריו, חשיפה לבעלי חיים אחרים ועוד. לאחר מכן תבוצע בדיקה גופנית יסודית ובמהלכה לרוב יתגלה האבסס. במקרים בהם נראה שהנוזל כבר התנקז – האבחנה תיהיה קלה יותר מטבע הדברים.

איך מטפלים באבססים?
הטיפול באבסס בחתולים ובכלבים נעשה בטשטוש או הרדמה מלאה וכולל ניקוז כירורגי של האבצס (במידה ועדיין לא פרץ), שטיפה יסודית וחיטוי של אזור האבצס. בחלק מהמקרים יש צורך בהטריה של רקמות (הסרת רקמות מתות ומזוהמות) ולעיתים גם בהשמת נקז אשר יעזור לפינוי יתרת ההפרשות הצפויות באיזור. במהלך הטיפול יבדוק הוטרינר האם ישנו גוף זר שיתכן וחבוי בפנים (כדוגמת שבבי עץ או מלען שיבולת שועל) ואשר עלול לגרום להמשך התהליך במידה ולא יוסר. בנוסף יקבל בעל החיים טיפול אנטיביוטי ותרופות לשיכוך כאבים והורדת חום (במידה ויש צורך). בחלק מהמקרים רצוי יהיה גם לבצע קומפרסים לאיזור.
במקרים של אבססים בחללי גוף (כגון חלל הבטן או חלל בית החזה), יש צורך בניתוח מורכב יחסית. כמו כן אבחון של אבססים אלו הוא מורכב ולעיתים דורש אמצעי הדמיה וטיפול בבית חולים וטרינרי.

האם אפשר להימנע מהיווצרות של אבסס בבעל החיים שלי?
אפשר בהחלט לצמצם את הסיכויים לכך באופן משמעותי ע"י הימנעות מחשיפה לקרבות ונשיכות וסביבת מגורים נקייה ומסודרת. מטבע הדברים, לא ניתן להימנע מכך באופן מוחלט. במידה ואכן התקיימה נשיכה או אירוע דומה – חשוב לפנות לקבלת טיפול וטרינרי בהקדם ולא לחכות מספר ימים עד שהזיהום יתבסס ובעלי החיים יסבול מכך. חלק ממקרי הנשיכה ידרשו חיטוי מקומי ומעקב בלבד אך בחלקם ידרשו טיפול נוסף ואף טיפול אנטיביוטי למתן בבית אשר עשוי לחסוך את הסבל של בעל החיים אם וכאשר יווצר אבצס באיזור.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים