להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        קריסת קנה

קריסת קנה הוא מצב בו חלק מקנה הנשימה קורס בזמן הנשימה (קנה הנשימה הוא הצינור דרכו מועבר האוויר מן הפה והאף אל הריאות). הקנה בנוי מטבעות סחוס לא מושלמות כאשר בחלק העליון של הטבעת יש ליגמנט.
קריסת סחוסי קנה הנשימה, גורמת להיצרות בדרכי הנשימה,  מקשה על העברת האוויר דרך הקנה וגורמת לגירוי ושיעול.
מצב דומה הגורם לסימנים דומים הוא ממברנה עודפת של החלק העליון של הקנה (redundant tracheal membrane), לעיתים מצב זה נחשב לשלב הראשוני / הקל של קריסת הקנה.

קריסת קנה נפוצה יותר בכלבים מ"גזעי השעשוע" ובגזעי כלבים קטנים (יורקשייר טרייר, ציוואווה, פודל ננסי, פומרניאן, שיצו ואחרים) לרוב מגיל שש ומעלה.
לעיתים המצב יכול להיות משני למחלות נשימה או מחלות לב כרוניות היוצרות לחץ שלילי בקנה הנשימה. גורמים המחריפים את המצב הם השמנת יתר, שאיפת חומרים מגרים (עשן) ועוד.

קריסת הקנה עשויה לגרום לקושי בהכנסת אוויר אל הריאות (במצב של לקות באזור הקנה הצווארי) או לקושי בהוצאת האוויר (כאשר יש לקות בקנה הנמצא בבית החזה). באזור הקריסה של קנה הנשימה נוצרים גירוי ודלקת אשר גורמים לשיעול. שיעול כרוני גורם לנזק מצטבר לקנה הנשימה וכך נוצר מעגל של שיעול וגירוי חוזר המובילים לשינויים כרוניים במבנה הקנה והחמרה הדרגתית במחלה.

סימני קריסת קנה בכלבים כוללים:
  • שיעול
  • קשיי נשימה
  • במקרים קשים – התעלפויות בשל חוסר חמצן (בשל חוסר אפשרות להכניס אוויר לריאות) או כיחלון ריריות (ציאנוזיס)
אבחון:
במקרים רבים הוטרינר יחשוד במצב כבר בזמן ההקשבה לשיעול.
צילום רנטגן מאפשר אבחנה של המצב. במידה ולא רואים את קריסת הקנה בצילום אין האבחנה נשללת, מאחר והקריסה היא דינמית בחלק מהמקרים, ומתרחשת רק בחלק ממחזור הנשימה (שאיפה / נשיפה).
בצילום המצורף ניתן לראות את האזור בו קנה הנשימה מוצר מאוד (חץ שחור) והקוטר שלו באזור הלא תקין הינו 2-3 מ"מ בלבד.
צילום רנטגן של קריסת קנה בכלב
האבחון הטוב ביותר, בעיקר במקרים בהם אין הוכחה בצילומי רנטגן, היא פלורוסקופיה (צילום רנטגן רציף). כמו כן ניתן להשתמש גם בברונכוסקופיה לאישור האבחנה (הכנסת מצלמה דיגיטלית לקנה הנשימה תחת הרדמה). שיטה זו מאפשרת הערכה של חומרת הקריסה, זיהוי שינויים כרוניים בקנה הנשימה, נוכחות זיהום או דלקת בדרכי הנשימה וקריסה של חלקים עמוקים יותר של הסימפונות.  

במקביל לאבחון הקריסה חשוב לשלול מחלות נוספות כגון דלקת בדרכי הנשימה, מחלת לב וכו'. בשל כך יש לבצע גם בדיקות דם מלאות ולעיתים גם לקיחות דגימות מדרכי הנשימה לתרבית או להתסכלות במיקרוסקופ.

טיפול:
למרבה הצער אין טיפול יעיל לקריסת קנה, עם זאת, בחלק מהכלבים הסובלים מהמצב הטיפול הרפואי המשולב יהיה מספק.
בד"כ הטיפול הראשוני הוא טיפול רפואי בנוגדי שיעול, מרחיבי דרכי נשימה, סטרואידים, ירידה בפעילות והפחתה במשקל. כמו כן חשוב להקפיד שלא להשתמש בקולר צווארי אלא ברתמת בית חזה ובנוסף יש לוודא כי הכלב לא נחשף לעשן או גורמי שיעול אחרים. במידה ואובחנה דלקת בדרכי הנשימה היא תטופל באנטיביוטיקה (אם מדובר בדלקת חיידקית) או בסטרואידים (אם מדובר בדלקת סטרילית).
אם יש צורך בטיפול בסטרואידים לטווח הארוך ההמלצה היא לעבור לסטרואידים בשאיפה. 

במקרי חירום כאשר הכלב מגיע במצוקה נשימתית, הטיפול החירומי הוא הרדמת הכלב והכנסת צינור לקנה הנשימה. הצינור מאפשר הכנסת אוויר תקינה אל הריאות ובזמן שהכלב מורדם הוא מקבל תרופות אשר יפחיתו את השפעת קריסת הקנה. הערת הכלב נעשית בהדרגה ובזהירות תוך טשטוש עמוק ומתן נוגדי שיעול, במטרה לאפשר התעוררות חלקה וללא סטרס.

במקרים בהם הטיפול הרפואי אינו מספק ההמלצה היא על טיפול כירורגי.
במקרים קלים במיוחד ניתן לנסות לתפור את הממברנה העודפת ולאפשר מעבר אוויר בקנה הנשימה. במקרים קשים הפיתרון העיקרי הוא הכנסת תומכן (סטנט לקנה הנשימה). במרבית המקרים הסטנט מוכנס ע"י ברונכוסקופ לתוך קנה הנשימה. ההכנסה נעשית באמצעות ברונכוסקופ או פלורוסקופיה ויש להזמינו מראש בהתאם לגודל הכלב וצורת הקריסה של הקנה. במקרים בודדים, בהם הקריסה היא של הקנה הצווארי בלבד ניתן לנסות תומכן חיצוני מסביב לקנה הנשימה המוכנס בניתוח.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים