להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        ניקוי שיניים לכלבים

ניקוי שיניים לכלב
 
ניקוי שיניים הינו למעשה חלק מטיפול שיניים כולל המבוצע לכלבים הסובלים מהצטברות אבן שן או דלקת חניכיים.
בבית החולים הווטרינרי בכפר הירוק, האחראי על ביצוע ניקויי שיניים לכלבים וחתולים, הוא דר' יואב בר-עם, וטרינר מומחה ברפואת שיניים של בעלי חיים וכירורגיית פה ולסת. מרבית המקרים המטופלים אינם מגיעים לניקוי שיניים בלבד אלא זקוקים לטיפול פריודנטלי מקיף כאשר ניקוי שיניים הוא חלק ממרכיביו. בבית החולים איננו מבצעים "ניקויי שיניים" רגילים אלא הם בדרך כלל מבוצעים כחלק מטיפול פריודנטלי מקיף לכלבים או חתולים המגיעים לטיפול ביחידה לרפואת שיניים.
 
אז איך בדיוק עושים ניקוי שיניים לכלבים?
בשלב הראשוני הווטרינר מסיר את חתיכות אבן השן הגדולות באמצעות מכשיר הדומה מעט לפלאייר. לאחר שאלו מוסרות, עוברים על השן באמצעות מכשיר הנקרא סקיילר אולטראסוני (כמו אצל שיננית של בני אדם). הווטרינר מקפיד בשלב זה להסיר את אבן השן שהצטברה גם על החלק החיצוני של השן וגם את זו שהצטברה מתחת לקו החניכיים. את אבן השן הזו אנו לא רואים, אבל היא האחראית על גרימת דלקת החניכיים והיא זו שבעצם גורמת לסימני מחלת החניכיים.
 
לאחר סיום ניקוי כל האבנית באמצעות מכשיר הסקיילר, מבוצע פוליש באמצעות חומר מיוחד ומכשיר יעודי. מטרת הפוליש היא לאטום חריצים קטנים שנוצרו על פני השן במהלך הניקוי. ללא ביצוע פוליש כראוי תיגרם חזרתיות של מחלת החניכיים בשל הצטברות אבן שן ופלאק על גבי החריצים בשיניים.
 
ביצוע ניקוי שיניים בכלבים הוא חיוני מעל גיל מסויים מכיוון שהוא מונע ומטפל בדלקת חניכיים אשר עלולה לגרום פגיעה ברקמות המעגנות את השן ללסת, התנדנדות ונשירת שיניים, כל אלו מלוות בכאב ופוגעות באיכות חיי הכלב. בחלק מן המקרים ניקוי השיניים מלווה גם בטיפול פריודנטלי מלא ולעיתים בעקירות.
חשיבות נוספת לניקוי השיניים היא במניעת ריח רע מהפה של הכלב (ולכן משפרת גם את איכות חיי הבעלים) וכן בכך שהיא מונעת הצטברות חיידקים בחלל הפה אשר יכולים להגיע באמצעות זרם הדם לאיברים פנימיים ולגרום למחלות.
 
האם יש צורך בהרדמה לשם ביצוע ניקוי שיניים בכלב או שאפשר להשתמש בטשטוש?
כן! ניקוי טוב של אבן השן בכלבים דורש הרדמה מלאה וזאת משתי סיבות.
הראשונה, התהליך אינו נעים ובכדי לבצע ניקוי יסודי, שכולל גם את אבן השן שמתחת לקו החניכיים, חשוב שהכלב לא יזוז לחלוטין. דבר זה אפשרי רק בהרדמה מלאה.
סיבה נוספת ואולי חשובה אף יותר – במהלך ניקוי שיניים נוצרים נתזים ויש שימוש בכמות נוזלים גדולה. בזמן ההרדמה מכניסים צינור לקנה הנשימה של הכלב ("טובוס") אשר מונע את שאיפת הנוזלים המזוהמים בחיידקי הפה אל תוך הריאות ובכך מונע אפשרות של דלקת ריאות חמורה בשל חיידקים אלו.
בבית החולים, הניקוי עצמו נעשה ע"י רופא שיניים לכלבים וחתולים (ד"ר ברעם) ובנוסף רופא וטרינר נוסף המשמש כמרדים ואחראי על ניטור מצב הכלב (או החתול) כל זמן ההרדמה.

כל כמה זמן צריך לבצע ניקוי שיניים?
תדירות הטיפול תלויה מאוד בגיל הכלב, גזעו (יש גזעי כלבים רגישים יותר למחלות חניכיים), תזונתו ומחלות נוספות. התדירות נעה בין פעם בשנה לפעם בכמה שנים.
 
לאחר ניקוי השיניים, אנו ממליצים להמשיך לבצע צחצוח שיניים בבית בכדי לשמור על התוצאות ולמנוע חזרתיות של הצטברות הפלאק ואבן השן (לידיעתכם, אסור להשתמש במשחת שיניים של בני אדם, אלו עלולות להיות רעילות לכלבים, אלא להשתמש במשחות שיניים יעודיות לכלבים בלבד). צחצוח שיניים הוא הדרך היחידה המוכחת למניעת הצטברות של פלאק על גבי השיניים. ללא צחצוח השיניים, כבר מספר ימים לאחר ביצוע ניקוי השיניים יתחיל שוב להצטבר הפלאק אשר יגרום לצורך חוזר בטיפול שיניים. לשם הצחצוח ניתן להשתמש במברשות יעודיות לכלבים, מברשות של בני אדם ומברשות יעודיות לתינוקות. כמו כן קיימים גם מוצרים משלימים העוזרים במניעת הצטברות אבן שן ופלאק, ניתן להתייעץ בנושא עם דר' בר-עם לאחר בדיקת הכלב.
 
חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים