להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        דלקת חניכיים בחתולים

בעיות חניכיים, שיניים וחלל הפה הינן בעיות נפוצות בחתולים אשר עשויות לפגוע באיכות חייהם עד מאוד.
בין המחלות הכרוניות הנפוצות:  ג'ינג'יביטיס (דלקת של החניכיים) ו\או סטומטיטיס (דלקת של ריריות הפה בחלקו האחורי של חלל הלוע). הגורמים לדלקת בחלל הפה בחתולים מגוונים ולא תמיד ידועים לחלוטין; חומרת המחלה כוללת טווח רחב ורמות שונות של פגיעה באיכות החיים של החתול. במקרים רבים, בעיה שניתנת לזיהוי מוקדם ופתרון קל עשויה להתפתח עד למצב בו החתול יחיה עם תחושת כאב תמידית שלרוב גם תגרור ירידה באכילה עד כדי הרעבה עצמית.
 
מה הסימנים לבעיה או דלקת בחלל הפה בחתולים?
ישנם מספר סימנים אופייניים לבעיה המתפתחת בחלל הפה של החתול שלכם. ראוי לציין שכל סימן בפני עצמו עשוי לנבוע ממגוון גורמים שונים ולא דווקא ממקור זה. כך או כך, בכל סימן שאתם מזהים מרשימה זו – חשוב לגשת להיבדק אצל הוטרינר שלכם. בין הסימנים הנפוצים הנראים בחתולים הסובלים מבעיות בחלל הפה: עקירת כל השיניים בחתול
 • סימני כאב או חוסר נוחות (שינויי התנהגות – עצבנות, תוקפנות, דכאון, הסתגרות)
 • קושי באכילת מזון מוצק או הימנעות ממזון מוצק והעדפת מזון רטוב
 • אובדן תאבון או התחלת אכילה והפסקה המלווה בסימני כאב
 • ריור מוגבר
 • ריח רע מהפה
 • אובדן משקל
 • סימני דימום מהחניכיים
 • התעסקות עם הפה, יללות או ליקוק לא שגרתי בזמן אכילה או לאחריה
 • מראה כיבים בחלל הפה
 • פרווה מוזנחת (בשל ירידה בטיפוח העצמי)
בסופו של דבר – חתולים עשויים להראות חלק מן הסימנים, את כולם או שפשוט יראו לכם שקטים מהרגיל או פחות פעילים.
 
מה גורם לדלקות בחלל הפה בחתולים?
הגורמים להיווצרות דלקות חניכיים או כיבים בפה של חתולים הינם רבים ומגוונים ולעיתים הגורם המדוייק אינו מאובחן. יחד עם זאת, ישנם מספר גורמים נפוצים התורמים להיווצרות של דלקות כרוניות של החניכיים והריריות בחתולים ובהם:נוכחות פלאק (רובד חיידקים) ו/או אבן שן על גבי השיניים גורמים לדלקת חניכיים ולעיתים לרגישות כלפי רובד זה מצד מערכת החיסון של החתול. נוכחות החיידקים גורמת להפעלה של מערכת החיסון כנגדם ולעיתים גם עד כדי פגיעה עצמית בצורה של דלקת חניכיים סוערת. ככל שהדלקת מחמירה יש פגיעה חמורה יותר במבנים התומכים בשן ויותר קשה להיפתר מהזיהום ומסיבוכיו.
 1. מרכיב של פגיעה במערכת החיסון, לדוגמא במקרים של מחלות זיהומיות שידכאו את מערכת החיסון של הגוף ויעלו את רגישות החתול לזיהומים ודלקות/
 2. וירוסים הפוגעים בחלל הפה כדוגמת וירוס קליצי, הרפס או פאנלויקופניה אשר פוגעים בגורים בעיקר אך גם בבוגרים וגורמים לכיבים קשים בפה.
 3. מחלות מערכתיות שונות (כדוגמת כשל כליות אשר גורם לסביבה רווית רעלנים שלא מפונים כראוי מהגוף על ידי הכליות ומעוררים התפתחות כיבים (בין היתר בריריות חלל הפה).
 4. תגובות יתר של מערכת החיסון כנגד הגוף עצמו (תגובות אוטואימוניות) – תגובות אלו עלולות להתחיל לעיתים גם כתגובות כנגד חיידק מסויים ולהתפתח הלאה לתגובות אוטואימוניות למרות העלמות הגורם המזהם המקורי. הדבר גורם לצבירת תאי דלקת בחלל הפה בעיקר באזורי חיבור השיניים לחניכיים ולעיתים גם להתכייבות.
איך מאבחנים דלקות חניכיים בחתולים?
ברוב המקרים הבעלים יתארו סימנים קליניים מתאימים אשר יעוררו חשד לבעיות מסוג זה ובחלק המקרים בעיות חניכיים יכולות להתגלות בבדיקה גופנית שגרתית במרפאה הוטרינרית. בחינת חלל הפה (דבר שנעשה בחתולים במקרים רבים במהלך טשטוש) מאפשרת זיהוי של סימני מחלה של מרכיבי חלל הפה השונים (חניכיים, שיניים, לשון, שפתיים, חיך ופתחי בית הבליעה). מאחר וחשוב להבין גם מה מקור הבעיה הוטרינר שלכם עשוי להמליץ על ביצוע בדיקות נוספות כדוגמת בדיקות דם שונות שעשויות לחשוף הימצאות של נגיפים שונים או מחלות מערכתיות שיכולות לגרום או להחמיר את מצב החתול. במקרים שונים קיים גם צורך בביצוע בדיקת הדמיה או לקיחת דגימה מחלל הפה ושליחתה למעבדה לאבחון נוסף.
 
 
מה הטיפול?
באופן כללי, אופי הטיפול בדלקת חניכיים נקבע בהתאם למקור הבעיה וחומרת המצב:
הטיפול עצמו כולל מספר מרכיבים ובהם טיפול וניקוי שיניים נרחב ויסודי. טיפול שיניים יסודי נועד להסיר אבן שן ואת רובד חיידקי השיניים מעל פני השן ומתוך כיסי החניכיים ונעשה תמיד בהרדמה מלאה (לא ניתן לבצע טיפול שיניים מלא בבעלי חיים ללא הרדמה). במקרים שונים נדרש טיפול תרופתי משלים כדוגמת טיפול אנטיביוטי כנגד זיהומים, נוגדי דלקת ומשככי כאבים או טיפול ארוך טווח בסטרואדים או תרופות אחרות בכדי לדכא את מערכת החיסון במידה והמקור הוא אוטואימוני (טיפול פחות נפוץ במרבית המקרים).

מקרים אשר לא טופלו כראוי או בזמן לרוב יובילו להחמרה של המצב, התפתחות מחלת חניכיים ואף לנסיגת חניכיים, אובדן עצם ואובדן שיניים. במקרים אלו או במקרים בהם התגובה לטיפול היא חלקית או קצרת טווח יש צורך לרוב בטיפול כירורגי נרחב יותר הכולל עקירות שיניים. במקרים מסוימים קיים צורך בעקירת  השיניים הטוחנות של  החתול ואף עקירת כל השיניים במקרים קשים, בכדי להביא לפתרון הבעיה. הדבר מהווה טיפול רדיקלי למדי אך ברוב המקרים הוא פותר את הדלקת הכרונית והכאבים הנלווים לה ובסופו של דבר חתולים מחלימים מהר ומסתדרים יפה מאוד עם האכילה לאחר מכן (כן, למרות שזה יפתיע רבים, חתולים חיים באיכות חיים טובה ללא השינים).
 
האם ניתן למנוע את המחלה?
ניתן בהחלט לצמצם או לעכב את התפתחותה באמצעות שמירה על ממשק בריא הכולל בין היתר:
 • שמירה על היגיינת הפה של בעל החיים על ידי ביצוע פעולות צחצוח שיניים יום-יומיות עם משחת שיניים ייעודית לבעלי חיים (מומלץ להרגיל את בעל החיים לכך כבר מגיל צעיר). קיימים גם מוצרים נלווים המתאימים למצבים אלו כדוגמת מי פה (מוצרים אלה אינם מהווים תחליף לצחצוח).
 • שימוש במזון דנטלי או חטיפים דנטלים המסייעים בניקוי משטחי השן.
 • הגעה לביקורות וניקויי שיניים תקופתיים אצל הוטרינר, הנעשים בהתאם לצורך לטובת איתור מוקדם של דלקות.
לסיכום:
בעיות בחלל הפה נפוצות מאוד בחתולים ועשויות לגרום לפגיעה משמעותית באיכות חייהם. פעולות מניעה נכונות הנעשות מגיל צעיר עשויות למנוע או לעכב את התפתחות הבעיות הללו. יחד עם זאת, בכל סימן מצד החתול שלכם לירידה בתאבון ללא סיבה ברורה לעין או בכל סימן אחר המחשיד להתפתחות מחלות של חלל הפה – יש לקחת את החתול ללא דיחוי לבדיקה אצל הוטרינר. 

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים