להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        סוכרת קטו אצידוטית

סוכרת קטו-אצידוטית (DKA) הינה סיבוך אקוטי ומסכן חיים של המחלה. אבחון מהיר וטיפול מהיר באשפוז הינם מצילי חיים.
הפרעה זו מתרחשת בדרך כלל בבעלי חיים בגיל ביניים עד מבוגר, ובדרך כלל לאחר תקופת זמן מסוימת המאופיינת בשתייה ובהשתנה מרובות ובאבדן משקל. לחילופין, סכרת קטו-אצידוטית יכולה להופיע כסיבוך אקוטי של מצבים אחרים הנלווים לסוכרת, כדוגמת דלקת לבלב אקוטית או אלח דם.

מהו קטו-אצידוזיס וכיצד הוא נוצר ?
הורמון האינסולין הוא ההורמון האחראי על החדרת סוכר מן הדם אל תוך תאי הגוף השונים במטרה לספק להם אנרגיה. כאשר קיים חסר בהורמון האינסולין או כאשר מתרחשת עליה בהורמונים אחרים המדכאים את פעילותו ("הורמונים דיאבטוגנים"), הסוכר הנספג ממערכת העיכול והנוצר בכבד אינו מוחדר לתאים, וכך נוצרת רמת סוכר גבוהה בדם (היפרגליצמיה).
מאחר ואנרגיה בצורת סוכר אינה מוחדרת לתאי הגוף כהלכה, הגוף מפרק מאגרי שומן במטרה להשלים את האנרגיה החסרה. תוצרי פירוק השומן הן חומצות הקטו. מעצם היות חומצות הקטו חומצות, הן גורמות להחמצת הדם ולמצב המכונה חמצת (אצידוזיס). חמצת דם הינה מצב המשפיע על כל מערכות הגוף ועשוי להביא אפילו עד למצב של אבדן הכרה ו"קומה".

אבחון המצב:
כבר מן ההיסטוריה שבעלי החיה מספרים ומהבדיקה הגופנית של הכלב או החתול יכול הווטרינר לחשוד במצב של סכרת קטו-אצידוטית.
התסמינים שבהם הבעלים יבחינו בבית יהיו בדרך כלל 1-3 ימים של אנורקסיה, דכאון, חולשה והקאות של בעל החיים. לעיתים בעלי החיה יכולים להבחין בשתייה או בהשתנה מרובה בתקופה האחרונה הקודמת להופעת סימנים אלה. 

בדיקות שעל הווטרינר לבצע לצורך אבחון המצב:
כלב או חתול סכרתי חולים זקוקים להערכה מעמיקה במטרה לנסות להבין ולטפל בגורם להחמרת מצבם ולמצב המחלה האקוטי.
בין הבדיקות הנחוצות לאבחון הן ספירת דם מלאה, ביוכימיה של הסרום, בדיקת שתן, הדמיית אולטרסאונד של הבטן, צילומי בית חזה ו/או צילומי בטן ולעיתים אף בדיקות נוספות.

דוגמאות לממצאים לא נורמאליים שאותם ניתן לאתר בבדיקות ולהתאים להם טיפול:
  • חמצת דם מטבולית - הנגרמת כאמור כתוצאה מיצירת חומצות קטו אך גם כתוצאה מהתייבשות ולעיתים אף ממחלה נלווית
  • שינויים במאזן המלחים בדם - בין המלחים שרמתם עשויה להיות גבוהה או נמוכה מהנורמלי בדם במצב זה, הינם בעיקר: מלח הנתרן, מלח האשלגן מלח הזרחן ומלח המגנזיום. שינויים בריכוזם בדם מצריכים תיקון רפואי ע"י וטרינר.
  • עליה בפעילות אנזימי כבד ומרה בסרום, עשויה להיגרם כתוצאה ממספר גורמים אפשריים וביניהם: השתמנות כבד המתרחשת בחולי סכרת קטו-אצידוטית, נמק לאזורים מסוימים בכבד הנובע כתוצאה מפגיעה באספקת הדם אליהם או עימדון ופגיעה בזרימת נוזל המרה כתוצאה מדלקת לבלב נלווית. שינויים אלה בכבד הינם הפיכים במידה והחיה מקבלת טיפול מהיר ויסודי.
  • עלייה במדדי תפקוד כליה - עשויה לנבוע מהתייבשות או מנזק לתפקוד הכליה.
  • עלייה בספירת תאי הדלקת בספירת הדם יכולה לנבוע מסטרס בו החיה נתונה בגלל מצב המחלה או מדלקת או זיהום נלווים.
סיכרת בכלביםטיפול בכלב או חתול עם סכרת קטו-אצידוטית:

הטיפול בהפרעות במאזן הנוזלים והמלחים בחיות עם סכרת קטו-אצידוטית הינו חשוב ביותר.
הטיפול נעשה באמצעות תמיסות נוזלים שונות הניתנות לווריד בזמן אשפוז החיה. תיקון ההתייבשות לבדה יכול להוריד את רמת הסוכר הגבוהה בדם.
בתמיסות הנוזלים ניתן לספק מלחים שונים (נתרן, אשלגן, זרחן ומגנזיום) על פי הצורך של כל חיה וחיה.
במצבי חמצת דם מאד קשים ניתן לטפל גם בחומרים מבסיסי דם.
אבן הפינה של הטיפול בסכרת קטו-אצידוטית בכלבים ובחתולים היא הטיפול באינסולין. בטיפול זה משתמשים בסוג אינסולין קצר פעולה (מסוג "רגולר") בכדי שניתן יהיה להתאים, בכל מספר שעות, את הטיפול האידאלי לפי רמת הסוכר הנמדדת של החיה.
במהלך הימים הראשונים, טיפול זה צריך להיעשות באשפוז תוך ניטור מתמיד של רמת סוכר הדם וניטור נלווה של מלחים המושפעים מהטיפול באינסולין.
מטרת הטיפול הינה להחדיר כמה שיותר סוכר לתאים ובמקביל לספק מספיק סוכר דרך עירוי ורידי לחיה במטרה להפסיק את מצב פירוק השומנים.
מטרת הטיפול האינטנסיבי הינה לייצב את בעל החיים, להחזיר לו את כמות הנוזלים שאיבד, לייצב את רמת הסוכר בדמו, להפחית ולהעלים בסופו של דבר את חומצות הקטו ולהביא את החיה להרגשה טובה ולרצון לאכול שוב.


כשבעל החיים מספיק יציב וחוזר לאכול מרצונו הוא משתחרר לביתו להמשך טיפול באינסולין ע"י בעליו בבית. 

חזרה אל דפי מידע
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים