להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הרעלת ציקס בכלב

דקל הציקס הגורם להרעלות בכלביםציקאס מופשל (Cycas revoluta) או בשמו העממי, דקל ננסי או דקל הציקאס (Cycad palm), שייך למשפחת הציקאסיים ומוצאו באזור הטרופי של מזרח אסיה. בארץ נפוץ מאוד כצמח נוי בפארקים ציבוריים וגינות פרטיות. הציקאס הוא עץ דו ביתי – פרחי הזכר ופרחי הנקבה נמצאים על צמחים נפרדים. הציקאס דומה בצורתו החיצונית לדקל, אך רחוק ממנו מאוד בסולם האבולוציוני. זהו צמח עתיק המהווה שלב מעבר חשוב בין השרכים למחטניים. העלים מנוצים ודומים לעלי דקל. הפרחים מתפתחים על מעין אצטרובלים הנוצרים במרכז הצמח. הריבוי הינו על ידי זרעים ועל ידי פקעות הנוצרות סמוך לבסיס הצמח. 

הציקסיים הינם צמחים רעילים המכילים אלקלואידים (קבוצה של תרכובות אורגניות שחלקן הגדול רעיל לבני אדם ובעלי חיים). כל חלקי הצמח רעילים, כאשר ריכוז הרעלים משתנה בחלקי הצמח השונים. הרעלן העיקרי בצמח הוא ציקאסין (cycasin) הפוגע במערכת העיכול, בלבלב ובכבד. בנוסף מכיל הצמח רעלנים אחרים הפוגעים במערכת העצבים (mythylazoxymethanol). עוד דווח על פגיעה כלייתית בחלק מן הכלבים המורעלים. 
בכלבים, לאחר אכילת הצמח, הרעלנים עוברים מטבוליזם במערכת העיכול, הופכים לפעילים וגורמים לסימני ההרעלה. הרעלה כתוצאה מאכילת פירות הציקס מתרחשת לרוב בחודשי האביב והקיץ (85% ממקרי ההרעלות).סימנים קליניים וממצאיי בדיקות הדם:
הסימנים הקליניים מופיעים לרוב תוך 12-24 שעות מאכילת הצמח וחומרת ההרעלה תלויה בכמות ובחלק הצמח הנאכל (יש מקורות המדווחים כי אכילת 1-2 זרעים עשויה לגרום להרעלה חמורה). בחלק מן המקרים הסימנים יופיעו עד 36 שעות מאכילת הדקל הננסי (ולכן במקרים אלו לא תמיד יקשרו הבעלים את הסימנים לאכילת הצמח).

סימני הרעלה מאכילת ציקאס עשויים לכלול:
 • ירידה בתיאבון
 • ריור
 • הקאות
 • שלשולים (לעיתים עם דם טרי או שלשול כהה המעיד על דימום למערכת העיכול העליונה)
 • חולשה
 • כאב בטני
 • צהבת
 • חום
 • התייבשות קשה
 • דימומים על פני העור
 • יתכנו סימנים עצביים כגון הליכה לא יציבה, רעידות, מצב מנטלי לא תקין ופרכוסים
כפי שהוזכר, הרעלנים פוגעים קשות במערכת העיכול, גורמים לעיתים לדלקת לבלב, פגיעה חמורה בכבד עד מצבים של כשל כבד ולעיתים גם פגיעה עם סימנים עצביים.

אבחון:
אבחון הרעלת ציקאס בכלבים יעשה ע"י הוטרינר ע"י שילוב היסטוריה של חשיפה (לעיתים אפילו הקאות של חתיכות זרעי הצמח), הסימנים הקליניים כפי שתוארו וממצאי בדיקות הדם. אין בדיקה מסחרית אשר תזהה את הרעלנים עצמם בדם אך בבדיקות הדם ניתן לראות עדות לדלקת לבלב, פגיעה חריפה בכבד, פגיעה כלייתית ופגיעה במערכת הקרישה.
סימני הפגיעה הכבדית מופיעים כ 24-48 שעות מהחשיפה וכוללים צהבת, עליית אנזימי כבד ופגיעה בתפקודי כבד הכוללים התארכות תפקודי קרישה וכשל כבד.

טיפול:
לא קיים נוגדן ספציפי לרעלן הציקאס והטיפול הינו תומך וסימפטומטי.
כלבים אשר נחשפו לצמח אף שאינם מראים סימנים קליניים חייבים להגיע בהקדם לטיפול וטרינרי: יש להשרות הקאה בהקדם, לבצע שטיפת קיבה ולטפל בפחם פעיל ומגני מערכת העיכול.
כלבים המראים סימנים קליניים דורשים טיפול אינטנסיבי הכולל נוזלים לוריד, תמיכה במערכת העיכול (נוגדי הקאות ובחילות, מורידי חומציות במערכת העיכול), הכבד (נוגדי חימצון ותרופות רבות אחרות) והכליות בהתאם לחומרת הפגיעה. כמו כן ניתן טיפול אנטיביוטי רחב טווח (בשל הפגיעה במערכת העיכול וחשש למעבר חיידקים ממנה אל זרם הדם וכן בשל הפגיעה הכבדית). במצבים חמורים יידרש טיפול במרכיבי דם (בעיקר פלסמה) בשל הדימומים והפגיעה במערכת הקרישה.
בשל חומרת ההרעלה, בעל החיים צריך להיות מאושפז בבית חולים וטרינרי ולהיות מנוטר כל העת. יש לבצע בדיקות דם חוזרות כל 12-24 שעות, לנטר לחץ דם, מדדי התייבשות ולהתאים את הטיפול לפי חומרת המצב והסימנים הקליניים. במרבית המקרים מדובר בטיפול לא קצר של 5-10 ימים. 

פרוגנוזה:
למרבה הצער אחוז התמותה בהרעלת דקל ננסי עומד על 50%, גם עם טיפול מיטבי באשפוז ולכן יש למנוע ככל שניתן חשיפה לצמח. בבית החולים שלנו, לצערנו אנו מטפלים במספר הרעלות ציקס בכל שנה, אנא שמרו על כלביכם ונסו להימנע מגידול צמח זה בבתים בהם ישנם בעלי חיים.

חזרה אל דפי מידע וטרינרים
 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים