להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


  שמיטת בלוטת הדמעות של העפעף השלישי בכלבים (Cherry Eye)
   


 
בכלבים, בניגוד לאנשים, קיים עפעף שלישי היוצא מהפנימי של העין כלפי חוץ. עפעף זה עובר על הקרנית בצורה ישירה ותפקידו לשמור על העין נקייה וכן חשיבותו בייצור ופיזור הדמעות על הקרנית.
בלוטת הדמעות של עפעף זה נמצאת בבסיסו ואחראית על ייצור חלק גדול מהדמעות בעין הכלב (בין 30-50%).
    
שמיטת בלוטת הדמעות היא מצב הנוצר בשל חולשה של הסיבים המחזיקים אותה במקומה. כאשר הבלוטה משתחררת , היא "קופצת החוצה" ונראית כגוש אדום בולט בחלק הפנימי של העין (ומכאן שמה של התופעה – עין דובדבן cherry eye / צ'רי איי).
מכיוון שמדובר בחולשה גנטית של הסיבים המחזיקים את בלוטת הדמעות, בד"כ המצב משפיע על שתי העיניים למרות שבד"כ נראה רק בלוטה אחת שיצאה ממקומה. הבלוטה השנייה לעיתים תישמט ממקומה לאחר מספר חודשים.
   התופעה אינה כואבת בד"כ אך מלבד הבליטה האדומה בתחתית העין, המצב מלווה גם בהפרשות מהעין או דימוע רב מהרגיל. במידה והמצב לא מתוקן, תפקוד הבלוטה וייצור הדמעות על ידה יורדים עם הזמן.
   
מצב של Cherry eye מאפיין כלבים צעירים, בד"כ עד גיל שנתיים.
  הגזעים הנוטים להיפגע הם ביגל, בוקסר, בולדוג, פקינג,קוקר ספניאל, שיצו, קאנה קורסו ואחרים. התופעה נדירה בחתולים אך מתוארת גם בהם (יותר בחתולים בורמזים).
   
טיפול בשמיטה של בלוטת הדמעות של העפעף השלישי
  הטיפול הנכון הוא ניתוח להחזרת הבלוטה שיצאה למקומה הנכון. לעיתים ניתן לנסות להכניסה בעדינות למקומה ללא ניתוח אך במרבית המקרים היא "תקפוץ" שוב החוצה, זמן לא רב לאחר מכן. יש להבין כי הניתוח אינו "קוסמטי" וחשיבותו לבריאות העין וייצור הדמעות הינה קריטית.

מומלץ לא לחכות עם ביצוע הניתוח מאחר והצלחתו גבוהה יותר במצבים שאינם כרוניים (אם הניתוח מבוצע שבועות או חודשים לאחר שמיטת בלוטת הדמעות, סיכויי ההצלחה פחותים).
בניתוח, הבלוטה מוחזרת למקומה ע"י הווטרינר ומבוצע קיבוע להשאירה במקום. עם זאת, בחלק קטן מן המקרים קיימת חזרתיות והבלוטה יוצאת שוב ממקומה.

חשוב! בעבר היו נוטים פשוט לחתוך את הבלוטה החוצה, בתהליך מהיר ופשוט (לעיתים, בטשטוש ולא בהרדמה). עם זאת, התגלה כי כריתה הבלוטה תוביל למצב של "עין יבשה" (פגיעה חמורה בייצור הדמעות בעין) תוך כחמש שנים, בכ50% מן המקרים, ולכן כריתת הבלוטה אינה נחשבת לפיתרון הניתוחי הנכון למצב זה!
 
   


 דפי מידע - בית חולים וטרינרי
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים