להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        קרע רצועה צולבת

  הרצועה הצולבת הקדמית מהווה חיבור חשוב בין עצם הירך (פמור) לעצם השוק (טיביה) ומשמשת כחלק חשוב ממפרק הברך בכלב. תפקידה של הרצועה הוא במניעת תנועה קדמית מדי של עצם השוק או סיבוב פנימי של עצם השוק לעומת הירך. מלבד רצועות, באזור הברך ניתן למצוא את המניסקוסים המהווים חלק חשוב ממפרק הברך. המניסקוסים הם מבנים סחוסיים דמויי האות סי באנגלית והם ממוקמים בין עצם השוק לעצם הירך. 
 
  ברך כלב - מבט צדדי ברך כלב - רצועה צולבת
     


 
בכלבים, מרבית המקרים של קרע רצועה צולבת נגרם בשל תהליך כרוני מתמשך הגורם להחלשות הרצועה. המקרים המעטים של קרע ברצועה נגרמים מטראומה.
   
מדוע יש גם נזק למניסקוס במקרי קרע ברצועה הצולבת?
  כאשר הרצועה נקרעת חופש התנועה בברך עולה ובשל כך, המיניסקוס הפנימי נמעך ע"י עצם הירך.
   
אבחון

 
האבחון הראשוני מבוצע ע"י מישוש הרגל ע"י וטרינר ומניפולציות שונות .
במקרים של קרע כרוני (בו הכלב צולע לסירוגין ואז מסתדר), הווטרינר ירגיש עיבוי ונפיחות בחלק הפנימי של הברך.

בדיקת "תנועת מגירה" – הזזת עצם השוק קדימה תוך קיבוע עצם הירך.. לעיתים בכלבים גדולים יש צורך בהרגעה או טשטוש לבדיקה זו מאחר והם לא מאפשרים בדיקה מלאה כאשר הברך כאובה.

בדיקה נוספת נקראת tibial compression test – בבדיקה זו לוחץ הווטרינר על מפרק כף הרגל האחורית ומנסה להניע את עצם השוק קדימה.
במקרים רבים בחשד לקרע ברצועה יבוצעו גם צילומי רנטגן – הבדיקה משמשת לשלילת פתולוגיות אחרות באזור הברך ומספקת רמזים לקיום קרע ברצועה ולחומרת המצב (לדוגמא האם יש כבר שינויים של דלקת פרקים ניוונית בברך).
   
טיפול בקרע ברצועה צולבת קדמית
  הטיפול תלוי בחומרת המצב.
במצב של צליעה קלה או לסירוגין אשר נגרמת מקרע חלקי ניתן לנסות טיפול שמרני הכולל:
  1. מנוחה
  2. הפחתת משקל (יכול להוריד משמעותית את העומס על מפרק הברך)
  3. חבישה חיצונית לייצוב חלקי של המפרק
  4. תרופות נוגדות דלקת ומשככות כאבים
  5. תרופות העוזרות בשיקום ובניה של סחוס
  6. פיזיותרפיה או הידרותרפיה - נחשבים טיפול מקובל יותר ויותר לשם שיקום של כלבים הסובלים מקרע ברצועה צולבת. טיפול זה נחשב כיום כיום חלק אינטגרלי וחיוני ביותר לקיצור משך ההחלמה ולקבלת תוצאה סופית טובה יותר בכלבים הסובלים מקרע ברצועה צולבת. 
טיפול שמרני זה יעיל יותר בכלבים קטנים (פחות מחמישה עשר ק"ג) ופחות בכלבים גדולים בהם העומס על המפרק גדול.
 
 
ניתוחי תיקון קרע ברצועה צולבת בכלבים
  קיימים סוגים רבים של ניתוחים ולמרביתם סיכויי הצלחה של 85-90%. 
קיימות מספר שיטות לתיקון קרע ברצועה צולבת:
   
שיטת תיקון חוץ מפרקית
  אחת השיטות הוותיקות והטובות נקראת Extra capsular suture placement. בשיטה זו  משתמשים בחוט מיוחד אשר מועבר מצד עצם הירך אל עצם השוק ומונע תנועה קדמית של העצם (ולמעשה מחקה את תפקיד הרצועה). עם הזמן, החוט שהוכנס בניתוח אמנם נקרע אך בזמן שהותו באזור הברך הוא מאפשר את ההחלמה, וכן תיקון  של האזור ע"י הגוף.
 זוהי השיטה הנפוצה כיום לתיקון קרע ברצועה צולבת

בתמונה ניתן לראות שיטת התיקון החוץ מפרקית ע"י שימוש בחוט מתכתי אותו ניתן לראות בצילום הרנטגן. 
תיקון רצועה צולבת, שיטה חוץ מפרקית
TPLO - Tibial plateau leveling osteotomy
  בניתוח זה, מנסים לאפשר ייצוב חדש של מפרק הברך ושל עצמות השוק והירך וכך למעשה למנוע את הצורך ברצועה הקרועה. TPLO - dog
     
TTA - Tibial Tuberosity Advancement  
  שיטה דומה בעקרונה לשיטה הקודמת אך מבוססת על הזזת המשטח העליון של עצם הטיביה (Tibial platau) קדימה. גם שיטה זו, דורשת ניסור וחיבור מחדש של חלק מעצם הטיביה ע"י פלאטה. TTA - dog
   
  שתי השיטות האחרונות שתוארו הן החדשות יותר. עלותן גבוהה הרבה יותר מהשיטה הוותיקה אך אין עדיין הוכחות כי הן יעילות יותר. ככל הנראה יתרונן הוא בחזרה מהירה יותר לפעילות של הכלב.
  כדאי לדעת, כי ללא קשר לשיטות התיקון או הטיפול בכלב, קיים סיכוי של כ-50% כי יראה קרע ברצועה הצולבת ברגל השניה תוך כשנה.
   
טיפול בכלב לאחר ניתוח
  לאחר ניתוח (יש לשמור על הגבלת תנועה חמורה של הכלב לחודש וחצי – חודשיים. לאחר מכן ניתן לחזור בהדרגתיות לפעילות על פני חודש וחצי – חודשיים נוספים.
מומלץ לאחר ניתוח לבצע קומפרסים קרים (באמצעות קרחון עטוף מגבת) על אזור הניתוח במשך עשר דקות, שלוש פעמים ביום.
יש  לבצע תנועת פאסיביות להנעת המפרק בצורה עדינה כפי שיוסבר לכם ע"י הרופא המנתח או הנחיית מרכז השיקום והפיזיותרפיה.
לאחר שהוסרו התפרים ניתן לשקול הידרותרפיה ע"י גבי ההליכון התת מימי בבית החולים לפי הצורך ולפי סוג הניתוח שבוצע.

את הניתוחים לתיקון קרע ברצועה צולבת מבצעים בבית החולים וטרינרים כירורגים אורטופדים מומחים ובהם ד"ר ענבר ישראלי, ד"ר אייל רנן, ד"ר הדס בנציוני ועוד (כולם בעלי ניסיון רב בניתוחים אלו).
פיזיותרפיה
  כמו בבני אדם, כך גם בכלבים, פיזיותרפיה מקצרת את תהליך ההחלמה, משפרת את התפקוד המפרקי, מסייעת בחיזוק הרקמה הרכה הסובבת, ומאפשרת קבלת תוצאה תפקודית טובה יותר.
בשל הכאב, כלבים רבים מוותרים על השימוש ברגל הכאובה ומפתחים דפוס הליכה של שימוש בשלוש רגליים. במקרים רבים, יהיה קשה מאד לגרום לכלב להיפטר מדפוס זה ולחזור לדרוך על ארבע רגליים. על כן, מומלץ לקבל הדרכה כבר בשלבים המוקדמים ביותר של אבחון המחלה.
תפקיד הפיזיותרפיה הוא בהקלה על כאבים בשיטות שאינן תרופתיות ובהקטנת הצורך והמינון של משככי הכאבים התרופתיים, בחיזוק הרקמות הרכות הסובבות את מפרק הברך, בשיפור טווח התנועה המפרקי, בשבירת מעגל זיכרון הכאב - הימנעות מדריכה, ובזירוז ושיפור ההחלמה הסופית.

תהליך השיקום מורכב מתרגילים פאסיביים ואקטיביים, שימוש באולטראסאונד ו/או לייזר רך טיפולי וכן באלקטרותרפיה (טיפול בזרמי חשמל) להקלה על הכאבים ולשיפור ההחלמה התוך מפרקית.
הידרותרפיה בהליכון התת מימי הינה כלי שיקומי נוסף מצויין בתהליך ההחלמה של קרע ברצועה הצולבת, הן כטיפול שמרני והן לאחר ניתוח לתיקון הקרע. יתרונות השיטה נעוצים בפעילות מעודדת דריכה, המחזקת את השרירים ומגדילה את טווח התנועה המפרקי תוך הפחתה משמעותית של העומס הפועל על המפרקים. הפחתת העומס מושגת על ידי הפחתת משקלו היחסי של הגוף, בשל תכונות הציפה של המים (כפי שאנו מכירים משהותנו בים או בבריכה), ומכאן גם הפחתת הכאב המפרקי.
   
  מקור התמונות במאמר זה: דר' וונדי ברוקס - www.veterinarypartner.com
למידע. נוסף על קרע רצועה צולבת בכלבים (באנגלית): http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&A=1975
 
  חזרה אל דפי מידע וטרינרים
   
   
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים