להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        חסימת מעיים

 
חסימת מעיים בכלבים או חתולים הינה מצב בו נוצרת חסימה של המעי (המעי הדק במרבית המקרים) ותכולת המעי אינה יכולה לעבור, כך שנמנעת הפרשת צואה. החסימה מובילה להצטברות של צואה, מזון ונוזלים במערכת העיכול, גורמת להתרחבות החלק שלפני החסימה ולכן לנזק למעיים וכאבים קשים.
חסימת מעי היא מצב חירום וטרינרי מאחר והיא עשויה להוביל לקרע של מערכת העיכול (הקיבה או המעי) ולדליפת תוכן צואתי וחיידקים אל חלל הבטן ויצירת דלקת חלל הצפק (פריטוניטיס).
   
  בשלב הראשון, המעיים יתאמצו להעביר את תכולתם למרות החסימה ותהיה תנועתיות מוגברת של מערכת העיכול. במידה וחלק מתוכן המעי מצליח לעבור נראה בשלב זה שלשול. עם הזמן, התנועתיות המוגברת תחלש, תתרחש צבירת נוזלים בתוך מערכת העיכול ולכן תיגרם התייבשות חמורה (גם בגלל ההקאות המלוות למצב זה).
   
סימנים של חסימת מעי
 
 • ירידה בתיאבון עד אי אכילה מוחלטת
 • הקאות
 • כאב בטני
 • שלשול / חוסר מתן צואה
 • נפיחות בטנית
 • איבוד משקל – בעיקר בחסימה כרונית
 • דיכאון / אפתיה
 • התייבשות חמורה
 • חום – בעיקר במקרים בהם יש קרע במערכת העיכול
גורמים למצב של חסימת מעיים בכלבים וחתולים
 
 • גופים זרים במערכת העיכול – המונח "גוף זר" מתייחס לכל דבר שהכלב (או החתול) בלע ולא היה אמור.
  גופים זרים שנראו בבית החולים שלנו כולל: פרטי ביגוד (תחתונים / גרביים), כדורים, אבנים, קלחי תירס, מוצצים, גרעיני אפרסק, עצמות, שקיות ועוד. מצב זה מאפיין בד"כ כלבים צעירים.
  בצילום הרנטגן משמאל ניתן לראות מוצץ שגרם לחסימת מעיים (מוקף בעיגול).
 • שיער  – גורם נפוץ לחסימת מעיים הנפוץ בעיקר בחתולים ארוכי שיער המנקים את עצמם ותוך כך בולעים שיער.
 • גידולים – נפוצים יותר בכלבים וחתולים מבוגרים. יכולים לגרום לחסימה מלאה או חלקית. בכלבים, הגידול הנפוץ הוא אדנוקרצינומה של המעי ובחתולים הגידול הנפוץ הוא לימפומה.
 • סיבוב מעי על צירו או הילכדות שלו במקומות שונים (כגון בחור דרך הסרעפת או בשל קרע בשרירי הבטן לאחר טראומה חמורה).
 • Intususeption – מצב בו המעי "משתפל" על עצמו כמו גרב.

 
מוצץ שגרם לחסימת מעי בכלב
אבחון חסימה במערכת העיכול
  האבחון הראשוני מתבסס על הסימנים שתוארו, מישוש בטני ע"י הוטרינר (לעיתים ניתן להרגיש אפילו בגוף הזר בתוך המעי) והדמיה.
אמצעי ההדמיה כוללים:
 • צילומי רנטגן – מאפשר לראות גופים זרים או מצב הנקרא "דפוס חסימתי" - מעיים רחבים במיוחד לפני המקטע החשוד כחסום. חשוב להבין כי רק חלק מן החומרים הגורמים לחסימה ניתנים לאבחון ברנטגן. אלו כוללים: עצמות, אבנים, ברזלים וחלק מסוגי הפלסטיק. בחלק מן המקרים מבוצעת סידרת צילומי רנטגן עם חומרי ניגודי (סידרת בריום). את החומר נותנים לכלב או לחתול ובודקים האם הוא עובר במערכת העיכול או נתקע בה.
 • אולטראסאונד – מאפשר לראות את מקטע המעי המורחב שלפני החסימה ולעיתים את הגוף הזר עצמו.
בדיקות דם יכולות לסייע בהערכת מצבו הכללי של הכלב וחומרת מצבו אך לא יכולות לשמש לשם אבחון חסימה.
   
טיפול
  יש שלוש אפשרויות לטיפול בחסימה: טיפול רפואי, הוצאה אנדוסקופית של הגוף הזר וניתוח.

טיפול רפואי - במקרים של חסימה חלקית או במצב בו בעל החיים עדיין נראה טוב יחסית ואין חשש לקרע במערכת העיכול, ניתן לנסות טיפול רפואי. הטיפול כולל מתן נוזלים לוריד, תרופות להגנת מערכת העיכול וחומרים שיכולים לאפשר סיכוך ומעבר "חלק" יותר של הגופים הזרים במערכת העיכול. חשוב להבין כי בטיפול רפואי קיימת סכנה של קרע במעי או הידרדרות של בעל החיים ולכן ההמלצה לבצעו באשפוז, בבית חולים וטרינרי בו בעל החיים יהיה בהשגחה 24 שעות ביממה.

הוצאה באמצעות אנדוסקופ – גופים זרים הגורמים לחסימה של הקיבה או החלק העליון של המעי ניתן לנסות להוציא באמצעות אנדוסקופ. זהו צינור ארוך עם סיב אופטי ומצלמה המאפשר צפיה במיקומו של הגוף הזר ומשיכתו מחוץ לגוף, דרך הפה.

ניתוח – בניתוח תבוצע פתיחה רחבה של חלל הבטן, הוטרינר המנתח יאתר את הגורם לחסימה ויוציא אותו. במידה ויש נזק חמור למעי או גידול חוסם תבוצע הסרה של חלק מן המעי וחיבור מחדש שלו. הניתוח מאפשר גם לזהות האם הייתה דליפה של תוכן מעי לחלל הבטן ובאם כן, לבצע שטיפות נרחבות בכדי לנקות את הזיהום. חשוב להבין כי אם מצבו של הכלב לא טוב לפני הניתוח, יש לבצע בדיקות דם מקיפות לפני הניתוח (ספירת דם, ביוכימיה, תפקודי קרישה) בכדי לקבל נתונים מלאים על מצבו של הכלב ולייצבו בהתאם (ע"י תוספת מלחים, מתן פלאסמה וכו').
   
פרוגנוזה
  במידה ומדובר בגוף זר החוסם את מערכת העיכול ולא היה חירור ודליפה של תוכן מעי הסיכוי להתאוששות הוא טוב.
במידה והייתה דליפה של תוכן צואתי לחלל הבטן, יידרש טיפול אינטנסיבי הכולל אישפוז, שילוב אנטיביוטיקות, תחליפי חלבון, פלאסמות ועוד. במקרים אלו בכדי להציל את הכלב ידרש טיפול מקיף והשקעה כלכלית לא קטנה מצד הבעלים.
 
   
  חזרה אל מקרים וטרינרים
   
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים