להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        קטיעת שתי רגליים בכלבה


היסטוריה
  "פיקה" , כלבה מעורבת בת כ-5 שנים, במשקל 12 ק"ג, נמצאה על ידי הבעלים לפני כ-3 שנים, עם רגל ימנית אחורית מרוסקת במצב שחייב את קטיעתה. הרגל נקטעה מתחת לברך. זמן מה לאחר מכן הכלבה עוקרה.
לאחרונה הובאה למרפאה פרטית לאחר אירוע של פגיעה מרכב. ברגל ימין קדמית, באזור המטקרפוס, נמצא פצע פתוח ומלוכלך. בצילומי רנטגן נראו שברים במטקרפוס, וברדיוס ואולנה הדיסטליים. עקב החשש לזיהום, הרגל נחבשה וקובעה חיצונית, הוחל טיפול אנטיביוטי וכעבור כשבוע בוצע ניתוח בו הוחדרו מסמרים לתיקון השברים. הכלבה שוחררה הביתה ושבה לביקורת כעבור 3 ימים. בבדיקה התברר כי אין זרימת דם טובה לרגל וכי יש חשש לנמק באזור כף הרגל. כעבור 3 ימים נוספים, התברר כי התפתח נמק ויש צורך לקטוע את הרגל או לבצע המתת חסד. כשלושה שבועות מיום התאונה, הופנתה הכלבה אלינו לחוות דעת והערכה נוספת.
   
בדיקה גופנית:
  כלבה ערנית, מנתרת על שתי רגליה השמאליות ומידי פעם נשענת על הגדם של רגל ימין אחורית. כף רגל ימין קדמית שחורה ונמקית, ללא תחושת כאב בלחיצה או בדקירה. מעליה היה פעור חור בעור דרכו נראו הקצוות השבורים של הרדיוס והאולנה , ללא איחוי בין השברים.
הומלץ לבעלים לכרות את הרגל הימנית הקדמית, בהערכה שהכלבה תצליח לתפקד על שתי רגלים.
   
טיפול ותוצאות
  בוצעה קטיעה בשליש הפרוקסימלי של ההומרוס. זמן קצר לאחר הניתוח הכלבה התאוששה והצליחה לנוע בחופשיות. חודש לאחר הניתוח, הכלבה מרגישה מצוין ונעה באופן חופשי ובקלות.
   
  קטיעת רגל בכלב קטיעת רגליים בכלב
   
דיון
  קיימים דיווחים רבים על כלבים בעלי שלוש גפיים ואף כאלה שנותרו עם שתים בלבד, מסיבות שונות. בתקופת השתלמותי בארה"ב, נזדמן לי לראות כלב שנותר עם שתי גפים נגדיות. כלב אחר, מגזע גולדן רטריבר, נותר עם שתיים באותו צד של הגוף - אחת נפגעה קשה בתאונת דרכים ונקטעה והשנייה נקטעה עקב אבחנה של אוסטאוסרקומה. כלב זה הדהים אותי בריצתו המהירה ודילוגיו מעל מכשולים. הוא למד לחלק את משקל הגוף בצורה מאוזנת בין שתי הרגלים שנותרו לו והשתמש בזנב כאיזון נוסף וכ"הגה" לשנויי כיוון ובלימת מהירות. תמונה זו נחרתה היטב בזיכרוני וכשראיתי את "פיקה" , עודדתי את הבעלים לא להרים ידיים. בסריקה של האינטרנט, מצאתי מאות דיווחים על כלבים בעלי שתי רגלים – נגדיות, באותו צד ואף כאלה עם שתי רגליים קדמיות בלבד או שתי רגליים אחוריות בלבד ( אחת מהם נולדה ללא רגליים קדמיות ומהלכת, כמונו, על שתיים...).
לעומת קטיעת גפים באנשים, בהן משתדלים לקטוע את המינימום ההכרחי, הרי שבחיות מחמד עדיף לא להשאיר גדם. את השרירים מומלץ לחתוך מעט דיסטלית לעצם ולחברם במעין "כרית" המתמזגת עם קיר הגוף.
   
  אינדיקציות וטכניקות לקטיעת גפה בחיות מחמד
  ד"ר איתמר צור, מומחה לכירורגיה וטרינרית, מרכז וטרינרי בכפר
   
האינדיקציות לקטיעת גפה הן :
 
  • טראומה מסיבית של הרגל
  • נמק, גנגרנה
  • שיתוק נוירולוגי
  • זיהום בעצם
  • נאופלסיה
  לעומת קטיעת גפים באנשים, בהן משתדלים לקטוע את המינימום ההכרחי, הרי שבחיות מחמד עדיף לא להשאיר גדם, כדי למנוע מצב בו הכלב או החתול ינסו להשתמש בגדם ויגרמו לפציעתו או זיהומו.
הטכניקה לקטיעת גפה קדמית היא קטיעה שמשאירה את השליש הפרוקסימלי של ההומרוס.
מטעמים קוסמטיים, קיימת טכניקה של קטיעה מוחלטת, הכוללת את הסקפולה. טכניקה זו מומלצת גם בתהליך נאופלסטי או אחר, המערב את ההומרוס.
הטכניקה לקטיעת גפה אחורית היא קטיעה שמשאירה את השליש הפרוקסימלי של הפמור. מטעמים קוסמטיים, בשיטה זו אין חשיפה של אברי המין החיצוניים. כאשר יש תהליך נאופלסטי או אחר המערב את הפמור, ניתן לבצע קטיעה מוחלטת, הכוללת את כל הפמור, עד למפרק הירך.
בקטיעה של גפה אחורית או קדמית, מומלץ לבצע את חיתוך השרירים והעור דיסטלית לעצם ולחברם במעין "כרית" היוצרת רצף אסתטי עם קיר הגוף.
   
  מאמרים עבור וטרינרים
   


 

 


 
  •  


 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים