להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        תלישת טרכיאה בחתול - Tracheal Avulsion

סיגנלמנט – חתול מגזע בריטי כחול, זכר בן 15 חודשים
   
היסטוריה
  ניזון ממזון מסחרי, חי בבית עם חצר ויוצא החוצה באופן חופשי. לדברי הבעלים, מידי פעם היו אירועים של נשימה מהירה שחלפו. למעט זאת, חתול בריא.
   
היסטוריה נוכחית
   יצא החוצה לכמה שעות וחזר אפאטי וחלש, מסרב לקום. טופל בעירוי נוזלים, אנטיביוטיקה ודקסמתזון ולאחר צילום בית חזה ובטן, הופנה לבית החולים.
   
בדיקה גופנית
  רובץ אפאטי, לחוץ. נשימה מעט מאומצת אך לא מהירה. אמפיזמה תת עורית מפושטת, פצע שנראה כנשיכה באזור התת-לסתי.
   
צילומי רנטגן ואבחון
  אמפיזמה תת עורית על רקע של טראומה כלשהי שגרמה היווצרות של :
  • קרע בטרכיאה צוארית Tracheal tear 
  • אויר במדיאסטינום Pneumomediastinum 
  • אויר בחלל הפלאורלי  Pnemothorax 
  • ייתכן שילוב ביניהם
  צילום בית חזה וצוואר
 
  • אמפיזמה תת עורית באזור הצוואר, בית החזה, הגב והבטן
  • כמות גדולה של אויר במדיאסטינום: Pneumomediastinum 
  • כמות מתונה של אויר בבית החזה: Pneumothorax 
  • איבוד גבולות הטרכיאה קדמית להסתעפותה (Carina). באזור זה נראה מבנה דמוי בלון עם אויר
  tracheal avulsion un a cat
   
אבחנה: Tracheal avulsion / rupture
   
טיפול
  אושפז עם עירוי נוזלים תוך ורידי, אנטיביוטיקה והרגעה במידת הצורך. היות ולא הראה מצוקה נשימתית, אלא טכיפניאה והשתנקויות קלות מידי פעם, לא היה צורך בטיפול בחמצן או תמיכה נשימתית. מצבו התייצב מהר מאד, אכל בתיאבון והתיידד מאד עם הצוות, כשהוא מתמסר לכל ליטוף ומגרגר בהנאה.
הוסברו לבעלים אופציות הטיפול – כירורגי או שמרני. היות ולא בחר באופציה הכירורגית ולא היה באפשרותו לשמור את החתול בבית ולמנוע ממנו לצאת, הוא החליט למסור אותו לאימוץ והחתול נשאר בבית החולים הווטרינרי.
כעבור כשבועיים של שהייה בבית החולים, נכנס לפתע למצוקה נשימתית ונפטר למרות ניסיון החייאה.
   
נתיחה לאחר המוות
  בנתיחה נראתה הפסקה של הטרכיאה, כ-3 ס"מ קרניאלית לביפורקציה (Carina). הטרכיאה נתגלתה שוב, סמוך מאד להסתעפות. קצותיהם של שני חלקי הטרכיאה היו מגולגלים פנימה, כלפי החלל, כך שגרמו להיצרותו. אזור הנתק היה מגושר על ידי רקמת מדיאסטינום שעטפה אותו מסביבו, כדי ליצור המשכיות בזרימת האוויר – Pseudo-airway .
   
דיון – Tracheal avulsion
  ההנחה היא שתלישה של הטרכיאה בחתול – Tracheal avulsion, הינה תוצאה של מתיחת יתר של הצוואר והראש – Hyperextension, עקב אירוע טראומתי.
הקטע התורקלי של הטרכיאה הינו די רופף לאורכו ומעוגן רק באזור ההסתעפות – Carina . לכן, בעת מתיחת יתר פתאומית, האזור של 1-4 ס"מ קרניאלית להסתעפות, הוא המועד לקריעה או תלישה. רקמת החיבור והמדיאסטינום, העוטפות את הטרכיאה, ממשיכות להוות מעין רצף להמשכיות זרימת האוויר ויוצרות Pseudo-airway .
לאחר אירוע טראומתי, יכול להתרחש שלב אקוטי של מצוקה נשימתית. שלב זה יכול להיעלם מעינם של הבעלים, באם הוא נמשך זמן קצר, במיוחד בחתולים שיוצאים החוצה.
בשלב הכרוני יותר, ימים עד חדשים לאחר האירוע, יכולים להופיע סימנים קליניים נשימתיים, כתוצאה מההצרות הנוצרת, כתוצאה מהתקפלות שולי הקרע כלפי החלל הפנימי של הטרכיאה והצטברות פקקי ריר ומשקעים, עקב הפסקת הרצף של הפעילות הריסנית.

האבחנה מבוססת על היסטוריה, סימנים קליניים וצילומי סקר של בית החזה. לעיתים יש צורך בצילומים עם חומר ניגודי או טרכאוסקופיה.
עקב התפתחות ההצרות של הטרכיאה, עד כדי חסימה מוחלטת של החלל, הטיפול המומלץ הוא כירורגי, זאת למרות העדר מצוקה נשימתית. יש לשקול את הסיכון שבניתוח ובהרדמה, לעומת הצורך שבניתוח חירום, אם וכאשר תתפתח בעתיד מצוקה נשימתית, אשר עלולה להסתיים במות החתול עוד טרם הניתוח.

בהרדמה לקראת הניתוח, יש להקפיד על אינטובציה זהירה – כדי לא להגיע לאתר הקרע ולהשתמש בטובוס ללא בלונית. לאחר פתיחת בית החזה, יש להנשים את החתול. מייד עם פתיחת המדיאסטינום, יש להחדיר טובוס לחלק הדיסטלי הקרוע של הטרכיאה. הטובוס ייכנס לאחד הברונכים הגדולים וההנשמה תעשה דרכו, במקום דרך הטובוס שבטרכיאה.
לאחר מכן, יש לקדם את הטובוס הראשון ובזריזות לשלוף את הטובוס השני, כדי להחדיר במקומו את הטובוס הראשון. תוך כדי הנשמה, המנתח יבצע חיבור של שני חלקי הטרכיאה.

הניתוח וההרדמה הינם מורכבים ומאתגרים, אך הפרוגנוזה לאחר ההחלמה היא טובה בדרך כלל.
   
  חזרה את מאמרים עבור וטרינרים
   


 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים