להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        שיתוק בשל תולעת הפארק 
  שלג היא כלבה מסוג גולדן רטריוור בת כשלוש שנים. באחד הערבים, הבעלים שלה שם לב כי היא החלה למעוד והפסיקה להניח משקל על רגלה השמאלית האחורית.
בבוקר שלמחרת הוא הגיע אל הוטרינר הפרטי שהבין כי מדובר בבעיה במערכת העצבים ולכן הפנה את שלג אל בית החולים הוטרינרי.
     
  בבדיקה הגופנית אובחן כי שלג סובלת מפגיעה עצבית אשר גורמת לפגיעה בהליכה התקינה וכן גורמת לחולשה קשה  של רגלה השמאלית האחורית. כמו בכל מקרה של חשש למחלה של מערכת העצבים, הזעקנו את דר' איתי סרוגו, הנוירולוג של בית החולים הוטרינרי, לבדוק את שלג (למי מכם שלא יודע - נוירולוג הוא וטרינר אשר מתמחה בפגיעות ומחלות של מערכת העצבים).
     
  בבדיקה של דר' סרוגו אובחנו חסרים עצביים ברגלים אחוריות ושיתוק חלקי של רגל שמאל. הערכתו הייתה כי מדובר בפגיעה בחוט השדרה של שלג.

בשלב זה היו מספר אפשרויות לסיבה לפגיעה בחוט השדרה של שלג: קריש שפגע באספקת הדם לחוט השדרה, נדידה של תולעת הפארק בחוט השדרה ובסבירות פחותה דלקת בחוט השדרה או פריצת דיסק.

בכדי לנסות לברר את הגורם בוצעו מספר בדיקות לשלג. בדיקות דם אשר בוצעו אצל הוטרינר המפנה היו תקינות ואילו צילומי רנטגן שנעשו בבית החולים הראו תגובה בעצמות עמוד השדרה (ספונדילוזיס) האופיינית לתולעת הפארק (ראו תמונה). 

בשלב זה שלג הורדמה ודר' איתי סרוגו לקח דגימת נוזל מחוט השדרה שלה. לאחר מכן, בוצעה בדיקת אנדוסקופיה לוושט של שלג. בבדיקה זו הוחדר צינור עם מצלמה לגרונה של שלג בכדי לבחון את הוושט ומערכת העיכול.
 
שיתוק בגלל תולעת הפארק  - רנטגן
  בבדיקת האנדוסקופיה נראתה "גרנולומה" – מבנה האופייני להמצאות תולעת הפארק בוושט (בסרטון המצורף ניתן לראות אנדוסקופיה עם תולעת הפארק המציצה אל המצלמה).
בבדיקת נוזל חוט השדרה נראו תאי דלקת רבים (מסוג אאוזינופילים) אשר מאפיינים נדידה של תולעת הפארק בחוט השדרה.
 
.. רובנו כבר מכירים את התופעה בה יוצרת תולעת הפארק גרנולומות או גידולים בוושט של כלבים. מצב זה גורם להקאות או לפליטות של מזון. בשלב מתקדם הגרנולומה (שהיא מעין "הבית" של התולעת בתוך הוושט) יכולה להפוך לגידול סרטני ואז בד"כ לא ניתן לטפל ולהציל את הכלב. נדידה של תולעת הפארק יכולה להתרחש, לעיתים נדירות יותר, לאיברים אחרים, מצב זה נקרא "נדידה אברנטית". ידועים מקרים של נדידת תולעת הפארק לעור, לכליות, למעיים או איברים אחרים.
במקרים אחרים, כפי שתואר כאן, התולעת נודדת למערכת העצבים, זהו אחד המצבים המסוכנים ביותר ובמקרים אלו נדידת התולעת יכולה לגרום לשיתוק ואף למוות.
     
  במקרה שלנו, שלג החלה טיפול כנגד תולעת הפארק ומצבה השתפר כבר תוך כשבוע.
    בסרטון המצורף (כשבוע לאחר תחילת הטיפול, כאשר מצבה כבר טוב יותר מההגעה אל בית החולים הוטרינרי) ניתן לראות את שלג עדיין מועדת ואת הנחת המשקל הלא תקינה על רגלה השמאלית האחורית. 
כחודשיים לאחר האבחון ותחילת הטיפול שלג חזרה ללכת בצורה תקינה כמעט לחלוטין!
למידע נוסף על תולעת הפארק לחצו על הקישור: תולעת הפארק בכלבים
     
   
     
   
     
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים