להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        דלקת רחם בכלבות

כיצד נגרמת דלקת רחם?
  דלקת רחם קשורה לרמה גבוהה של ההורמון פרוגסטרון ולכן נראית בעיקר מספר שבועות לאחר ייחום ללא זיווג. הורמון זה משפיע בצורה שלילית על תגובת המערכת החיסונית ברחם ולכן אם חיידקים חדרו אל הרחם עלול להתפתח בו זיהום חמור. כמו כן נמצא קשר בין דלקת רחם בכלבות למתן של אסטרוגן, על כן לא מומלץ לטפל באסטרוגן כאמצעי למניעת ייחום.
דלקת רחם (פיומטרה) נפוצה יותר בכלבות מאשר בחתולות.
 
כיצד ניתן לזהות את הכלבה או החתולה סובלות מדלקת רחם?
  הסימנים האופיינים לדלקת רחם הם:
  • הפרשה מן הנרתיק (לא בכל המקרים)
  • חוסר תאבון
  • חום
  • דיכאון
  • ירידה במשקל
  • הקאות
  • שלשולים
  • שתיית יתר והשתנת יתר
כפי שהוזכר, בדלקת רחם עשויה להופיע הפרשה מהנרתיק. הופעת ההפרשה תלויה במידת הפתיחה של צוואר הרחם. 
כאשר צוואר הרחם פתוח תיראה הפרשה מוגלתית מהנרתיק - לעיתים עוד לפני שהחיה מראה סימנים אחרים. לעומת זאת, מצב של דלקת רחם עם צוואר רחם סגור ("דלקת רחם סגורה"), בו אין הפרשות, הינו מסוכן יותר כיוון שהכלבה מראה סימני מחלה מבלי שהבעלים יזהה את מקורם. בנוסף בדלקת רחם סגורה, הרחם מתמלא מוגלה ועלול להיקרע. זהו מצב מסכן חיים, בדומה לאפנדיציט בבני אדם.
 
כיצד ניתן לאבחן דלקת רחם?
  הדרך הטובה ביותר לאבחון היא בדיקת אולטראסאונד של הבטן. לעיתים נעזרים בצילומי רנטגן או בדיקות דם לאישור האבחון או בדיקת מצבה הכללי של הכלבה או החתולה. במקרים קשים מומלץ לבצע בדיקות קרישה בכדי לבדוק האם נפגעה מערכת קרישת הדם. 
 
אז איך בדיוק נוצרת הדלקת?
  בכל מחזור ייחום רירית הרחם של הכלבה גדלה ומכינה את עצמה להריון, לעיתים חלק מרקמת רירית הרחם גדל בצורה כה גדולה ופתולוגית (תופעה הנקראת היפרפלזיה ציסטית של האנדומטריום) שהוא מהווה מצע מצוין לחיידקים.
תהליך הדלקת קורה בזמן שההורמון פרוגסטרון נמצא בריכוז גבוה בדם דבר הגורם לסגירת צוואר הרחם ולדיכוי ההתכווצויות הטבעיות של הרחם, והן להפרשה מוגברת מבלוטות בדופן הרחם ובכך הדלקת מחמירה ומתפשטת.
השפעת הייחום על דופן הרחם הינה השפעה מצטברת ומחמירה מייחום לייחום כך שככל שגיל הכלבה גדל, הסיכוי לפתח דלקת רחם עולה.
   
טיפול בדלקת רחם
  הטיפול העיקרי לדלקת רחם הינו ניתוח עיקור (הוצאת הרחם והשחלות), אותו ניתן לבצע לאחר ייצוב מצבה של החיה (על ידי עירוי של נוזלים ואנטיביוטיקה לוריד). ניתוח זה מסובך כמובן מעיקור רגיל בשל הסכנה לקריעת הרחם ושפיכת תוכנו לחלל הבטן. במקרים רבים דופן הרחם דקה בשל מתיחתה ע"י המוגלה הרבה בה ולכן קיימת סכנת קריעה בזמן הניתוח. 

במידה והבעלים לא מעוניינים בעיקור, ומדובר בדלקת רחם פתוחה, ניתן לנסות טיפול תרופתי (המשלב אנטיביוטיקה והורמונים) אך הדבר יכול לסכן את הכלבה וכמו כן יש סיכון לחזרתיות.
   
תחזית החלמה מדלקת רחם
  כלבה שעברה את הניתוח בהצלחה ואיננה סובלת מסיבוכים של דלקת רחם תחזור לאורח חיים נורמלי לאחר מספר ימים. במקרים קשים בהם הרחם נקרע והמוגלה נשפכת לחלל הבטן דרוש טיפול אינטנסיבי ואשפוז בבית חולים וטרינרי בכדי להציל את הכלבה.

  

             
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים