להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הנשמה מלאכותית בחיות מחמד 
במאמר הקודם הדן בטיפול בחמצן, ציינתי את הערכים הגבוליים בהם בעל החיים נמצא בסכנת מוות מיידית – לחץ חמצן עורקי (Pa02) הנמוך מ – 60 מ"מ כספית, או רמת רווית המוגלובין בחמצן (Sp02) הנמוכה מ – 85%. בערכים אלה, הברירה היחידה הנותרת, היא הנשמה מלאכותית – Positive-Pressure-Ventilation) PPV).
   
קיימות שלוש קבוצות של מצבים בהם נוצר הצורך להנשמה בלחץ חיובי:
 
  1. טיפול בחמצן ללא תגובה – מצבים אלו יכולים לכלול דלקת ריאות, בצקת ריאות, דימום ריאתי, שאיפת עשן, פיברוזיס, אטלקטזיס, או פגיעה בפרפוזית החמצן לרקמות. חוסר תגובה מאופיין בדיספניאה קלינית קשה או נשימה בלתי יעילה המובילות לירידה בפרמטרים המצוינים לעיל. כדי לנסות לשפר את יעילות הנשימה, עלינו להרגיע או להרדים את בעל החיים ולהנשימו באופן סדיר ויעיל יותר.
  2. כשל נשימתי – מצבים בהם אין מספיק כניסת חמצן לריאות ופינוי דו תחמוצת הפחמן החוצה. פגיעה בתפקודי הנשימה (נוירולוגית, טראומתית, טוקסית), מחייבת הנשמה זמנית (שעות עד ימים), עד לפתרון הבעיה.
  3. עלייה בלחץ תוך- גולגלתי – עקב בצקת מוחית, דימום, דלקת או מסה מוחית, או עלייה בלחץ הנוזל השדרתי (CSF). עלייה ברמת CO2 כתוצאה מנשימה לא יעילה תגרום להרחבת כלי הדם במוח, הגברה בזרימת דם למוח וכך לעלייה נוספת בלחץ התוך גולגלתי. הנשמה שתספק רמת חמצן גבוהה ותאפשר פינוי יעיל יותר של CO2 , תמנע עלייה זו בלחץ התוך גולגלתי.
טכניקה ומיכשור
  הנשמה מלאכותית יכולה להתבצע בעזרת מכונת הרדמה רגילה או שק אויר (Ambu bag). האחרון הינו פתרון זמני, אך לא לתקופות ארוכות יותר, היות והוא מייגע וצורך כוח אדם וכן בגלל הסכנה של גרימת היפרוונטילציה או נזק לריאות, עקב חוסר יכולת שליטה בפרמטרים (לחץ הנשמה, כמויות האויר המונשמות).
   
  מכונות ההנשמה המכאניות (Mechanical ventilators) נחלקות לכאלה המורכבות על מכונת ההרדמה, כדי לסייע בהנשמה בעת ההרדמה, לעומת אלה המתוכננות לטיפול נמרץ.
עקרון הפעולה של מכשירים אלה, מבוסס על יכולתנו לשלוט בפרמטרים השונים, כדי לגרום לבעל החיים לנשום באופן יעיל, לשאוף חמצן לריאות ולפלוט את דו תחמוצת הפחמן. הם מזרימים (לפי שיקול המפעיל) חמצן נקי (100% חמצן), אויר נקי (20% חמצן) או תערובת של השניים (בין 20% ל –100%) . המכשירים מבוססים על נפחי האויר המוזרמים, על לחצים או על שילוב של השניים, כאשר ניתן לכוון את מספר הנשימות בדקה ואת היחס בין שאיפה לנשיפה. בעלי חיים שאינם נושמים בכוחות עצמם, תלויים בהנשמה רציפה. כאלה בעלי נשימה חלשה, או הפסקות נשימה, נעזרים בהנשמה לפי הצורך, כאשר המכונה מזהה ירידה בנפח או לחץ (Assisted ventilation).
   
  במצבים של תמט הריאה (atelectasis) ,ניתן להפעיל טכניקות שונות הגורמות להעלאת לחץ הריאה בעת הנשיפה, באופן רציף (PEEP), או מחזורי (CPAP). שיטות אלה מאפשרות לאויר להגיע בלחץ לאזורים שקרסו ולחמצן אותם.

בבעל חיים מחוסר הכרה, ההנשמה מבוצעת דרך Endotracheal tube. בבעל חיים ער, עלינו לשתק את רפלקס הבליעה, בעזרת הרדמה מלאה או חלקית, כדי להחדיר את ה- Endotracheal tube , או לבצע Tracheostomy , המאפשר הנשמה העוקפת את בית הבליעה.
לפני חיבור המכשיר לבעל החיים, ניתן לנסותו על "ריאה מלאכותית" (שק הנשמה למשל). את הפרמטרים השונים מכוונים לפי הצרכים ומצב בעל החיים. בהתאם לעקרון הפעולה של המכשיר, מכוונים את נפח הנשימה (Tidal volume =20ml/kg) או לחץ שאיפה מכסימלי (20cm H2O). זמן השאיפה הוא בד"כ 2 שניות והנשיפה 4-5 שניות (יחס 1:2). קצב הנשימה – 8-10 נשימות בדקה.
   
מעקב וניטור
  בדומה למעקב אחר תגובה לטיפול בחמצן, גם כאן המעקב מבוסס על גזים בדם, אוקסימטריה, קפנומטריה (רמת ה-CO2 בגז הנפלט) ומצבו הקליני של בעל החיים המונשם.
טיפול סיעודי נדרש כולל החלפה וניקוי של צינורות ההנשמה, שמירה על היגיינה ולחות של מערכת הנשימה, הפיכת בעל החיים מידי פעם כדי למנוע פצעי לחץ ואטלקטזיס של הריאות, שמירה על חום הגוף, הידרציה ועל הצרכים התזונתיים של בעל החיים.
   
גמילה
  עקב הסיכון בסיבוכים שונים יש להשתדל לגמול את בעל החיים במהירות האפשרית. באלה המונשמים בגלל חבלת ראש, מנת יתר של חומר הרדמה, או הרעלות שונות, אורך ההנשמה יהיה קצר יותר והגמילה תישקל לפי קצב ההתאוששות. באלה עם מחלות פרנכימליות של הריאות, משך הזמן עד הגמילה, יכול להיות ארוך יותר.
הגמילה צריכה להיעשות בהדרגה, על ידי הורדת קצב ההנשמה ורמת החמצן בגז המונשם. ומעקב אחר חזרת בעל החיים לנשימה ספונטנית , עם רמת חמצון נאותה.
   
קצת מידע על מחולל חמצן
  זהו מכשיר נייד הנמצא בשימוש חולי ריאות הזקוקים לחמצן בבית. בעזרת מנוע חשמלי, הוא מסנן את האוויר והופך אותו לעשיר בחמצן (87-95%). קצב זרימת החמצן ניתן לויסות עד 3.5 או 5 ליטר/דקה. בהחלט יכול להוות תחליף לחמצן נקי ממיכל, כאשר החמצן ניתן בדרך האף (ועובר דרך מיכל לחות).
   
  חזרה אל מאמרים מקצועיים עבור וטרינרים
   
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים