להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        הרעלת פרמיטרין בחתול

 
השימוש במוצרי "ספוט-און" לטיפול בטפילים חיצוניים בחיות מחמד הינו נפוץ ומקובל.
 
מוצרי "ספוט-און" (אמפולות נוזל לשימוש חיצוני) כוללים מוצרים שונים על בסיס החומרים הפעילים: פיפרוניל (פרונטליין), אימידיקלופריד (אדוונטג'), מטופרין (Insect Growth Regulator ב-פרונטליין פלוס), סלמקטין (Revolution) ופרמיטרין (ביו-ספוט, דיפנד, Duowin, ואחרים) .
למעלה מ-20 מוצרים על בסיס פרמיטרין מסומנים לשימוש בכלבים בלבד. מוצרים אלה מכילים 45-65% פרמיטרין, הם יעילים מאוד לטיפול בבעית פרעושים וקרציות, וזוכים לפופולריות רבה בין בעלי כלבים.

חתולים רגישים מאוד לפרמיטרין, ושימוש של מוצרי פרמיטרין בחתולים, שימוש מקרי שגוי או בגלל חוסר ידע, עלול להסתיים במוות. בכלבים, טווח הביטחון של פרמיטרין הוא רחב מאוד, אך בחתולים לעומת זאת, גם כמות זעירה של החומר עלולה לגרום להתפתחות סימנים קליניים חמורים. רוב מקרי ההרעלה בחתולים נובעים משגיאה של הבעלים, ושימוש במוצר המיועד לכלבים על החתול בגלל טעות אנוש. עם זאת דווח על מקרים בהם חתולים פיתחו סימני הרעלה לאחר מגע עם כלבים שטופלו בחומר.
 
פרמיטרין
   פיריטרינים הם תרכובות טבעיות של שמני אסטר קוטלי חרקים המופקות מפרחי כריזנטמה מיובשים. פרמיטרין היא תרכובת סינטטית עם תכונות דומות.
פרמיטרינים משמשים כקוטלי חרקים בחקלאות ובשימוש ביתי, ונחשבים לחומרים עם רעילות נמוכה ברוב היונקים.
פרמיטרין, כמו הפיריטרינים, הוא נאורוטוקסין, המשבש את תפקוד תעלות הממסר של נתרן וסידן ברמה התאית. התוצאה היא גירויים חוזרים של תאי העצב. בבע"ח מסוימים הסימנים הקליניים הם שיתוק וקריסת פעילות השרירים, ובאחרים פעילות יתר, התכווצויות שרירים ופירכוסים. הסיבות להבדלים אינן ידועות, כמו גם הסיבה לרגישות היתר של חתולים למוצרי פרמיטרין.

לפי נתוני ה- National Animal Poison Control Center בארה"ב, הסימנים הקליניים האופייניים להרעלת פרמיטרין בחתולים, קשורים למערכת העצבים המרכזית. בדרך כלל יש רגישות מופרזת למגע, רעידות כלליות, התכווצויות שרירים לא רצוניות, טמפרטורות גוף גבוהה (היפרתרמיה), ופרכוסים.
סימנים קליניים מתפתחים במשך שעות ספורות אחרי חשיפה לפרמיטרין, או מתעכבים עד 72 שעות לאחר החשיפה. משך הזמן בו נצפים הסימנים הקליניים הוא בד"כ 2-3 ימים.
 
אבחנה
  אבחנה של הרעלת פרמיטרין בחתולים, מבוססת בדרך כלל על היסטוריה של טיפול וחשיפה למוצרי פרמיטרין וסימנים קליניים אופייניים. בדיקות רקמה לאחר המוות עשויות להדגים נוכחות פרמיטרין בעור ובשיער, אבל אין בנמצא, במועד פרסום מאמר זה, בדיקות in vivo דומות.

אבחנה מבדלת לסימנים הקליניים עשויה להיות הרעלת סטריכנין, חשיפה לרעלי מכרסמים על בסיס ברומטלין, רעלים הגורמים לפרכוסי שרירים, ניקוטין ,עופרת, או תרופות של בני אדם, כגון פסאודואפדרינים ואמפטמינים. יש לשלול גם אפשרויות אחרות - בעיית מוח, אפילפסיה, כשל כבד, היפוגליצימיה, היפוקלצמיה וטראומה מוחית.
   
טיפול
  הטיפול בחתולים עם הרעלת פרמיטרין, עלול להיות מאתגר וקשה, אבל רוב החתולים יתאוששו ללא נזק או ארועים חריגים אם הטיפול ההתחלתי הוא מיידי ואגרסיבי.
הטיפול להפסקת הפרכוסים וייצוב החתול הוא בעדיפות עליונה. פרכוסים ועוויתות שרירים מתמשכים, עלולים לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך ולנזק כלייתי.
למניעת הפירכוסים יש להתשתמש בווליום / פנוברביטל / איזופלורן. התרופה היעילה ביותר לטיפול בעוויתות השרירים היא מטוקרבמול (Methocarbamol) בהזרקה תוך ורידית. מטוקרבמול הוא חומר להרגעת שרירים הפועל ברמה מרכזית, ובמבנהו הכימי דומה לגואיפנסין (Guaifensin).
במקרים קלים ניתן להשתמש במינון של 44 מ"ג/ק"ג, למקרים קשים יותר או לטיפול בפרכוסים מומלץ להשתמש במינון של 55-220 מ"ג/ק"ג. כחצי מהמינון יש לתת מהר (2 מ"ל לדקה לוריד), ואת שארית המנה יש לתת לפי הצורך. ניתן לחזור על הטיפול לפי הצורך, אבל אין לעבור מינון כולל של 330 מ"ג/ק"ג/יממה. אפשרויות תרופתיות אחרות להרגעת הפרכוסים כוללות: פרופופול, ברביטורטים, ווליום (Diazepam). הרדמה בגז היא מוצא אחרון, במידה והפרכוסים והעוויתות לא מגיבים לטיפולים אחרים.

כאשר יש רגיעה בפרכוסים, יש לבדוק את החתול ביסודיות. טיפול תומך כולל עירוי נוזלים, רחיצת החתול עם סבון פשוט ממיס שומנים, (במקרה שיש שאריות של מוצר הפרמיטרין על הפרווה). קירור אגרסיבי של חתול היפרתרמי גורם בדרך כלל להיפותרמיה מוגזמת, וברוב המקרים אינו נחוץ כיוון שטמפרטורת הגוף חוזרת לתחום הנורמאלי עם הרגעת פעילות הפרכוסים.
יש הממליצים על טיפול בפחם פעיל לספיגת שאריות רעל במקרה שהיתה בליעת חומר תוך כדי פעילות grooming . הצורך בכך איננו חד משמעי, ומניסיוני, התוצאה היא בדרך כלל הקאת הפחם הפעיל על הבגדים (הבהירים) של המטפל/ת.
טיפול תומך צריך להימשך עד להתאוששותו של החתול.
 
מסקנות
  הרעלות פרמיטרין בחתולים הן נפוצות, יחסית, ועם טיפול מתאים ומיידי אפשר להתמודד איתן. עם זאת, עדיף להשקיע משאבים בתדרוך ובהסברת הנושא וחשיבותו לבעלי כלבים וחתולים, הן ברמת המרפאה הפרטית והן בפרסום ברמת השיווקית של מוצרי פרמיטרין כדי למנוע מקרים כאלה במידת האפשר ולמנוע סבל מיותר מחתולים והוצאות מיותרות לבעליהם. 

היות ובעבר לא היה ניתן להשיג בארץ מטוקרבמול ,חתולים עם הרעלות פרמיטרין היו מטופלים בווליום, פרופופול, ברביטורטים או הרדמה בגז, כאשר כל אחת מהאפשרויות האלה עלולה לגרום תופעות לוואי שליליות, ומצריכה השקעת משאבים רבים וזמן אישפוז ארוך ואינטנסיבי.

התרופה מטוקרבמול זמינה בארה"ב תחת השם: Robaxin-V, או בשמה הגנרי. היא זמינה בתמיסה להזרקה בריכוז 100 מ"ג/מ"ל ובטבליות של 500 מ"ג . יצרנית ומשווקת התרופה המקורית בארה"ב היא חברת "פורט דודג'". 
 
שימושים נוספים במטוקרבמול
  התרופה עשוייה לסייע גם:
  • להרגעת התכווצויות שרירים במקרים של פריצת דיסק, בנוסף לתרופות אנטי דלקתיות ומשככות כאבים במינון 15-20 מ"ג/ק"ג כל 8 שעות למשך 5 ימים.
  • להרגעת כאבי מפרקים (Osteoarthrtis) אקוטיים הכרוכים בהתכווצויות שרירים (באותם מינונים)
  • לטיפול בהרעלות שונות הגורמות לכיווצי שרירים ופרכוסי שרירים בכלבים, במינון 55-220 מ"ג/מ"ל תוך ורידי לניטרול פירכוסי שרירים במחלות כמו טטנוס והרעלת סטריכנין.
   מאמרים עבור וטרינרים


 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים