להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        דלקת לבלב

מהו הלבלב ומהם תפקידיו?
  הלבלב הוא איבר הנמצא בבטן ותפקידו לייצר אנזימים המסייעים בעיכול המזון. בנוסף הלבלב אחראי על ייצור הורמונים כגון ההורמון אינסולין, אשר מווסת את רמת הסוכר בדם.
דלקת הלבלב מתפתחת כאשר אנזימים המיוצרים ונאגרים בלבלב הופכים לפעילים טרם זמנם ומתחילים לעכל את הלבלב עצמו ואיברים נוספים בחלל הבטן.
 
גורמים לדלקת לבלב 
  גורמים רבים יכולים לעורר את תהליך העיכול העצמי של הלבלב. באנשים, דלקת לבלב נגרמת לרוב עקב אבני מרה או צריכת אלכוהול, מצבים אלו אינם נפוצים בכלבים וחתולים. בבעלי חיים, הגורמים למחלה כוללים תרופות ורעלים שונים, פגיעה באספקת הדם והחמצן ללבלב, גורמים גנטיים, השמנת יתר, עודף שומן בדם וגידולים. בחתולים וכלבים רבים הלוקים בדלקת הלבלב לא תמיד נמצאת הסיבה הראשונית למצב.
 
סימני דלקת לבלב בכלבים וחתולים
  דלקת לבלב בכלב
 • הקאות
 • חוסר תיאבון
 • שלשול (לעיתים דמי)
 • התיבשות
 • כאב בטני
אבחון דלקת לבלב בבעלי חיים
  האבחון מתבצע ע"י בדיקות דם ואולטראסאונד.
בשלב הראשוני מתבצעות ספירת דם ובדיקת ביוכימיה של הדם. בבדיקות אלו לעיתים ניתן למצוא עדויות לדלקת לבלב אך בדיקות אלו לא יכולות לתת תשובה מדויקת. מסיבה זו, בבית החולים קיימת בדיקה דם נוספת אשר מאפשרת לזהות בדיוק רב מבעבר את המחלה (בדיקה ספציפית לדלקת בלבלב המתאימה לכלבים וגם לחתולים).

לאחר שמתקבלות תוצאות בדיקת הדם מומלץ לבצע אולטראסאונד בטן לבחינת חומרת המצב, בדיקת האם נפגעו איברים אחרים בחלל הבטן (למשל חסימת צינור המרה העובר ליד הלבלב) וחיפוש הגורם הראשוני. כמו כן, בד"כ מבוצעות בדיקות נוספות כגון בדיקת תפקודי קרישה לקבלת מידע נוסף על חומרת המצב.
 
בחלק מן המקרים, האבחון אינו פשוט ומתאפשר רק לאחר שלילת מחלות אחרות עם סימנים דומים, על ידי בדיקות דם, צילומי רנטגן ואולטראסאונד של הבטן. לעיתים רחוקות נחוצה ביופסיה מהלבלב בניתוח (בעיקר לשלילת אפשרות של גידול בלבלב).
   
טיפול בדלקת לבלב
  הטיפול במחלה כולל:
 • נוזלים לווריד (לשמירה על לחץ הדם ולמניעת התייבשות)
 • שיכוך כאבים
 • אנטיביוטיקה (למניעת זיהומים עולים ממערכת העיכול)
 • נוגדי הקאות ובחילות (קיימים מספר סוגים שונים של תרופות ובמקרים קשים נדרש שילוב שלהם)
 • מגני מערכת עיכול (בד"כ ניתנים מספר סוגים לוריד)
 • הזנה במזון מיוחד
 • במקרים של הקאות בלתי נשלטות לעיתים יש צורך בצום למספר ימים (נדיר) 
 • במקרים חמורים של פגיעה במערכת הקרישה לעיתים יש צורך במנות פלאסמה (נוזל הדם של כלב אחר, מנות אלו נקנות מבנק דם של בעלי חיים אשר מהווה חלק מבית החולים שלנו).
מקרים חמורים דורשים אשפוז מסביב לשעון וטיפול אינטנסיבי ולכן מטופלים בבית חולים וטרינרי ולא במרפאה וטרינרית פרטית.
לידיעתכם - בבית החולים הוטרינרי בכפר הירוק ניתן להתיעץ עם דר' עינת יס, וטרינרית מומחית ברפואה פנימית לשם קבלת חוות דעת או דרכי טיפול נוספות בדלקת לבלב בבעלי חיים. ניתן לקבוע תור, דרך משרד הקבלה, לדר' יס, בטלפון 03-6495050.
במקרי חירום ניתן להגיע בכל עת. במידת האפשר, מומלץ להגיע עם כלל בדיקות הדם והמסמכים מן המרפאה הוטרינרית המטפלת.
   
פרוגנוזה
  דלקת הלבלב הינה מחלה מאוד לא צפויה, עם שונות רבה בדרגת החומרה.
אם הגורם למצב ידוע וניתן לתיקון (לדוגמה, חשיפה לרעל, תופעת לוואי של תרופה, עיכול של מנה עתירת שומן), טיפול תומך ונוזלים במהלך מספר ימים יביאו לרוב להחלמה מלאה. 
למרות מחקר רב, אין טיפול קסם במחלה. מטרת הטיפול היא להקל על בעל החיים, להזין אותו, ולמנוע את התייבשותו. חשוב לטפל באופן אגרסיבי במחלה על מנת למנוע מהלבלב לעכל את סביבתו. בחולים רבים גישה זו מצליחה, אך לצערנו לא בכולם. חיות שמנות נוטות יותר לפתח דלקת לבלב חמורה, מחלה קשה או אפילו קטלנית. 

מרבית הכלבים והחתולים עם דלקת לבלב לא מסובכת, יחלימו לאחר אירוע יחיד ומצבם ישתפר כל עוד נמנע מהזנה במזונות עתירי שומן.
עם זאת, לעיתים המחלה מלווה בסיבוכים קשים ומסכני חיים, אשר מובילים למותה של החיה למרות טיפול תומך אגרסיבי. במקרים אחרים, המחלה הופכת לכרונית, או עלולה לחזור, למרות טיפול.
 
לאחר החלמת בעל החיים לא דרוש שום טיפול מיוחד פרט להימנעות מגורמי הסיכון הידועים, בעיקר הימנעות ממזון שומני והשמנה. לעיתים ממליצים על מזון רפואי דל בשומן.
 
כאמור, דלקת הלבלב עשויה להפוך לכרונית מתמשכת. במקרה כזה, הרס של תאי הלבלב המייצרים אנזימי עיכול יצריך תוספת אנזימי עיכול במזון. הרס של תאי הלבלב המפרישים אינסולין עלול לגרום לסוכרת, המצריכה טיפול באינסולין.
סיבוכים אלה הם נדירים.
   
 
                                                                                          
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים