להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        תולעי ריאות בחתול

  היסטוריה וסיגנלמנט
    מיקי, חתול חצר מואכל, זכר לא מסורס בן כ- 6 חודשים. החתול אינו מתולע ואינו מחוסן.
נתפס במסגרת מבצע עיקור וסירוס חתולי רחוב בכפר הירוק. מוכר ומואכל מגיל חודשיים, סובל כרונית מהפרשות אף ועיניים (בלתי ניתנות לטיפול מאחר ומדובר בחתול רחוב שאינו חברותי), קטן משמעותית בגודלו ביחס לאחותו (שהינה בריאה מלבד קונג'נקטיביטיס שטופלה).
     
   בדיקה פיזיקאלית
    לאחר ההרדמה לסירוס נראתה טכיפנאה משמעותית. קולות ריאה היו מוגברים בצורה בלתי נורמאלית.
טמפרטורה 38.9, דופק כ- 200, קצב נשימה 72 לדקה. 
     
  בדיקות מעבדה 
   
 • PCV/TS – 35/9
 • משטח דם - בהסתכלות סובייקטיבית נראה שהספירה הלבנה בתחום הנורמאלי, ללא אאוזינופיליה משמעותית. נויטרופילים בוגרים, ללא טוקסיות, מונוציטים רגועים. שורה אדומה ב.מ.פ
 • גזים בדם ורידי:  PH 7.44, PCO2 32.5, PO2 26, BE (-2), HCO3 22.1, TCO2 23, SO2 51, Lactate 1.32
 •  FIV/FeLV – שלילי
    צילום בית חזה - דפוס ברונכו-אינטרסטיציאלי כבד ביותר, בחלק מן הריאות נראה גם דפוס נודולרי.
     
    lung worms in a cat x-ray-1 lung worms in a cat x-ray 2
       
    אבחנות מתאימות לדפוס זה:
 • דלקות ריאה על רקע זיהומי בעיקר טוקסופלזמה / FIP / קריפטוקוקוס נאופורמנס/ תולעי ריאה
 • אסתמה במצב כרוני ומתקדם
 • נאופלזיה
    הצפת צואה - ביצי טוקסוקרה ולרוות מתות, ככול הנראה של Aelurostrongylus abstrusus.
    Broncho Alveolar Lavage - מקרופאגים רבים, מעט תאי אפיתל, נויטרופילים, ואאוזינופלים בודדים. לא נראו חיידקים. נראו לרוות רבות במשטח צבוע.
במשטח לא צבוע נראו כמויות רבות מאוד של לרוות חיות שאושרו בבדיקה מיקרוסקופית על ידי ד"ר אלכס מרקוביץ כ- Aelurostrongylus abstrusus.
 
    Aelurostrongylus-abstrusus
     
  טיפול
    מכיוון שהחתול פראי לחלוטין וקשה לטיפול יום יומי הוחלט על טיפול אנטיביוטי ב- Cefovacin (קונבניה - צפלוספורין דור שלישי). טיפול זה ניתן עוד לפני ביצוע ה- BAL (כטיפול ראשוני לדלקת ריאות חיידקית אפשרית).
לאחר ביצוע BAL והאבחון הוחלט לנסות טיפול בדורמקטין (0.4 מ"ג/ק"ג) כנגד תולעי הריאות ולבחון את התגובה לטיפול. לאחר 4 ימים נראה החמרה קלה בטכיפנאה ובמצבו הכללי של החתול (ירידה באכילה, פחות ערני). צילומי בית חזה הדגימו החמרה בדפוס הריאתי. בשל המצב, והחשד שהתגובה האימונית ללרוות גורמת להחמרה במצב החתול, הוא טופל גם בדקסמתזון 0.25 מ"ג/ק"ג.
בבדיקתBAL  חוזרת לאחר 4 ימים לא נראה שיפור בכמות וחיוּת הלרוות. בשלב זה נראה כי הטיפול בדורמקטין אינו יעיל ולכן הוחלט על טיפול בפנבנדזול (25 מ"ג/ק"ג פעמיים ביום). לאחר 4 ימי טיפול בפנבנדזול קצב הנשימה ירד בהדרגה והתייצב על כ- 40 נשימות לדקה. לאחר 10 ימי טיפול בפנבנדזול בוצע BAL שלישי בו נראו שתי לרוות מתות בלבד.
בצילום רנטגן נראה שיפור קל בלבד (היה צפוי שהשיפור הרנטגני ייקח זמן). קצב הנשימה היה כ- 32 נשימות לדקה. בשלב זה החתול שוחרר בחזרה לאזור ההאכלה המקורי.
     
  בדיקה חוזרת
    כחודשיים לאחר שחרורו נתפס החתול שוב לביקורת ובדיקות חוזרות. בבדיקה גופנית נראה שעלה משמעותית במשקל וגודלו הגיע לזה של אחותו ואולי אף מעט יותר.
בצילומי רנטגן נראה שיפור משמעותי באוורור הריאתי (אך עדיין לא נורמאלי).
     
    Aelurostrongylus abstrusus cat Aelurostrongylus abstrusus in a cat
     
    בבדיקת BAL לא נראו לרוות, המשטחים היו מרובי תאים וביניהם בעיקר מאקרופאגים ותאי אפיתל ריסני. לא נראו חיידקים.
כיום, כחצי שנה לאחר שחרורו, החתול הגיע למשקל של כ- 5 ק"ג, ונראה בריא ביותר. קצב נשימתו בזמן מנוחה בטווח הנורמה.
     
  דיון 
    Aelurostrongylus abstrusus הינה תולעת הריאות הנפוצה ביותר בחתולים. ככול הידוע, זהו המקרה השני בלבד הידוע בישראל של תולעי ריאות מסוג זה בחתול (המקרה הראשון דווח בחתול מחיפה).
נמטודה זו נפוצה באזורים רבים בעולם והיא מצויה ביבשות אמריקה, אירופה ואוסטרליה. גודל התולעת הבוגרת הינו קטן למדי, אורך הזכר כ- 7 מ"מ ואורך הנקבה כ- 10 מ"מ. הביצים מוטלות אל תוך האלביאולי ולאחר שהלרווה בוקעת היא מועברת למערכת העיכול על ידי שיעול ובליעה. הלרווה מופרשת מן הגוף בצואה.
פונדקאי הביניים של התולעת הינם חלזונות. לעיתים מחזור החיים כולל פונדקאי פרטֶני (transport host) נוסף אשר אוכל את החילזון, ובו הלרווה נמצאת בתוך ציסטה. פונדקאים פרטנים יכולים לכלול מכרסמים, לטאות או ציפורים.
חתול נדבק בתולעת לאחר אכילה של פונדקאי ביניים או פרטני. הלרווה נודדת מקיבת החתול לריאות דרך חלל הפריטונאום או חלל בית החזה תוך כ- 24 שעות. ניתן למצוא לרוות בצואה כחודש לאחר ההדבקה. 
     
  סימנים קליניים
    בהדבקה קלה מרבית החתולים הינם ללא סימנים קליניים ולעיתים החתול מתגבר בעצמו על הטפיל. במקרים של הדבקה משמעותית ניתן לראות מצוקה נשימתית, טכיפנאה או שיעול. בצילומי רנטגן ניתן לראות דפוס ברונכו-אינטרסטיציאלי, לעיתים נודולרי, ולעיתים תפליט פלאורלי.
     
  אבחון
    האבחון היעיל לנוכחות תולעי ריאות הינו BAL. עם זאת, זוהי בדיקה פולשנית ואינה נטולת סכנות, בייחוד בחתול עם קשיי נשימה.

דרך נוספת לאבחון הינה בדיקת צואה, אך בדיקה זו הינה רגישה פחות ולעיתים יש צורך במספר חזרות לאישור נוכחות התולעים.

זיהוי ודאי של הלרוות נעשה לפי הקצה האחורי בצורת האות S ומעין בליטה דורסאלית לפני קצה הלרווה (sub terminal dorsal spine).
 
Aelurostrongylus abstrusus in a cat - dorsal spine
  טיפול
    ההמלצות לטיפול כוללות איברמקטין או דורמקטין במינון 0.4 מ"ג/ק"ג, פעם אחת. במקרה זה נראה שהטיפול לא היה יעיל אך יתכן ו- 4 ימים אינם זמן מספק לבחינת יעילות הטיפול.
פנבנדזול  25-50mg/kg bid לעשרה עד חמישה עשר יום ימים הינו הטיפול המועדף.
כיום קיימים שני תכשירי spot on של חברת באייר, פרופנדר (המכיל 8.6% פרזיקוונטל ו-2.1% אמודפסיד) ואדווקאט (המכיל 1% מוקסידקטין ו- 10% אימדכלופריד) אשר ככול הנראה יעילים גם הם כנגד טפיל זה.
במקרים בהם יש חשד לדלקת ריאתית (pneumonitis) חמורה בשל התגובה האימונית לביצים או ללרוות ניתן לטפל בסטרואידים (פרדניזולון  2-1 מ"ג/ק"ג ליום).
התגובה האימונית היא זו הגורמת להרחקת הטפיל במרבית המקרים, אך ידועים דיווחים על תולעים ששרדו זמן רב (עד שנים) בחתול. 
     
  מקורות
  .
 1. Merck veterinary manual, Ninth Edition.
 2. Amy E. DeClue, Infectious Pneumonia: A Case-Based Review. ACVIM 2007.
 3. Michael R. Lappin. Update on the diagnosis, treatment, and prevention of feline lower respiratory diseases, ACVIM 2008.
 4. Erkut T.Zer, M.Fit Toparlak, Ayben Gargili, Vedat Keleb, Meltem Ulutab Esatgül. A case of Aelurostrongylus abstrusus infection in a cat in Istanbul, Turkey and its treatment with moxidectin and levamisole. Turk J Vet Anim Sci 26 (2002) 411-414. Donato Traversa, Piermarino Milillo, Angela Di Cesare, Beate Lohr,
 5. Raffaella Iorio, Fabrizio Pampurini, Roland Schaper, Roberto Bartolini, Josef Heine. Efficacy and safety of emodepside 2.1% / praziquantel 8.6% spot-on formulation in the treatment of feline Aelurostrongylosis. Parasitol Res (2009) 105:S83–S89
    חזרה אל מאמרים עבור וטרינרים
     
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים