להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        שיתוק לרינקס


 
שיתוק לרינקס נקרא גם שיתוק מיתרי הקול. בזמן שאיפת אוויר מיתרי הקול אמורים להפתח בכדי לאפשר את מעבר האוויר. במחלה זו המיתרים לא נפתחים לצדדים ולכן הכלב לא מצליח להכניס אוויר אל הריאות. 
  זוהי מחלה המאפיינת כלבים, זכרים, מבוגרים, מגזע גדול (באופן נדיר מופיעה גם בחתולים). הגזעים הנפגעים ממחלה זו כוללים לברדור רטריבר, גולדן רטריבר, סן ברנרד, סטר אירי ואפגני.
לעיתים המצביכול להיות מחלה מולדת בגזעים מסוימים כגון האסקי סיבירי, רוטווילר או דלמטי.
   
סימני שיתוק לרינקס בכלבים
 
  • שינוי נביחה
  • סטרידור
  • לעיתים קשיי בליעה
  • אי סבילות למאמץ / ירידה בכושר הגופני
  • שיעולים
  • קשיי נשימה ברמות חומרה שונות (עד התמוטטות חריפה בשל קשיי נשימה)
גורמים
  הגורם המדויק למחלה לא ידוע במרבית המקרים.
עם זאת, ידוע כי במחלה נגרמת פגיעה בעצבים השולטים בפתיחת מיתרי הקול או בשרירים הגורמים לכך. לעיתים המצב מקושר לטראומה לאזור הצוואר. גורמים אחרים כוללים תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם) או מחלה בשם מיאסטניה גרביס.
   
אבחון
  אבחון שיתוק מיתרי הקול נעשה בהרדמה מלאה בה פותחים את פה הכלב ובאמצעות מכשור מיוחד מסתכלים האם מיתרי הקול נפתחים בזמן השאיפה. 
   
טיפול בשיתוק לרינקס
 
במידה והגורם הוא תת פעילות של בלוטת התריס מתן הורמונים יכול לפתור את הבעיה. עם זאת, במרבית המקרים הטיפול העיקרי הוא ניתוח בו מבצעים פתיחה קבועה של אחד ממיתרי הקול.  
במידה והבעלים אינם מעוניינים בניתוח ניתן לנסות טיפול בסטרואידים או מרחיבי דרכי הנשימה. עם זאת, יעילות הטיפול התרופתי נמוכה ואפשרית במקרים קלים יחסית. במקרים אלו מומלץ גם להמנע מהשמנה ופעילות גופנית ולהשתמש ברתמת בית חזה במקום קולר הלוחץ על צוואר הכלב. 
   
פרוגנוזה
  הסיבוך העיקרי לאחר הניתוח הוא אפשרות של שאיפת מזון או נוזלים אל הריאות מאחר ומיתרי הקול אינם יכולים עוד להיסגר כראוי. עם זאת, לאחר הדרכה מתאימה של בעלי הכלב, ברוב המקרים ניתן להימנע מכך.
בעלי החיים אשר עברו ניתוח ונמנעים מסיבוכים חוזרים לחייהם עם איכות חיים טובה.
   
  חזרה אל מקרים וטרינרים
   
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים