להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        אנמיה המוליטית

מהם הסימנים הקליניים הנצפים בהרס חיסוני של תאים הדם האדומים?
  אנמיה עקב פירוק כדוריות דם אדומות (אנמיה המוליטית - Immune mediated hemolytic anemia) היא מחלה בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת והורסת את כדוריות דם האדומות. בחלק מן המקרים המחלה מלווה בהרס של טסיות הדם על ידי מערכת החיסון (מצב הנקרא סינדרום אוונס).

סימני המחלה נובעים מפירוק מאסיבי ופתאומי של כדוריות דם אדומות והאנמיה אשר נגרמת בשל כך.
תפקיד כדוריות הדם האדומות הוא לשאת חמצן מהריאות לשאר הגוף. במצב של פירוק כדוריות הדם האדומות נגרמת אנמיה שבעקבותיה חסר לגוף חמצן ולכן מופיעים סימני חיוורון ריריות, חולשה, אפאטיה, הלחתה או נשימה מהירה, חוסר תיאבון, בחלק מהמקרים נראית גם צהבת.

 
מהם הגורמים לאנמיה המוליטית בכלבים וחתולים ומי עלול להיפגע? 
  אנמיה המוליטית יכולה להופיע ללא כל סיבה מוקדמת אך לעיתים המחלה היא תוצאה של זיהום (לדוגמא בשל טפילי דם הגורמים גם לקדחת קרציות), גידול סרטני, תרופה או חשיפה לרעלים, אשר עוררו את מערכת החיסון לתגובה שהופנתה כלפי הגוף עצמו. אם מוצאים גורם למחלה מנסים לטפל גם בו בנוסף לטיפול במחלה עצמה.

אנמיה המוליטית נפוצה יותר בכלבים בהשוואה לחתולים והמחלה שכיחה יותר בקוקר ספניאל ופודל ננסי (לרוב בגיל ביניים 5-7). כלבות חולות במחלה יותר מזכרים, אך המחלה יכולה להופיע בכל גזע או מין.

 
איבחון אנמיה המוליטית
  בבדיקה גופנית לעיתים הוטרינר יחוש כי הטחול מוגדל ולעיתים גם הכבד. בנוסף גם יראו חניכיים חיוורים ולעיתים צהבת אשר יחשידו למחלה. 
אבחון המחלה נעשה בעיקר ע"י בדיקת דם מקיפות (ספירת דם וחיפוש תאי דם האופייניים למחלה, ביוכימיה, בדיקת אגלוטינציה, שבירות אוסמוטית ועוד). את כל בדיקות הדם הללו אנו מבצעים כמובן במעבדה בבית החולים ולכן תהליך האבחון מתקצר למינימום הזמן הדרוש ואין עיכוב בטיפול בבעל החיים. 
במקרים רבים מבוצעים צילומי רנטגן או אולטראסאונד בטן בכדי לחפש גורם ראשוני למחלה.
בשל מורכבות האבחון והטיפול בד"כ הם מתבצעים בבית חולים וטרינרי, בד"כ על ידי וטרינר מומחה ברפואה פנימית. בבית החולים שלנו האחראית על 
   
טיפול בהרס חיסוני של תאי הדם האדומים
  אנמיה המוליטית בכלביםהטיפול מתבסס על דיכוי תגובת מערכת החיסון נגד כדוריות הדם האדומות (בד"כ על ידי סטרואידים בתחילה ובמידת הצורך, במקרים חמורים או במקרים שאינם מגיבים לטיפול בסטרואידים ניתן לנסות תרופות נוספות). 
במקרים רבים, הרס כדוריות הדם האדומות כה חמור עד שמתפתחת אנמיה המסכנת את חיי בעל החיים. במצב זה יש צורך לתת מנת דם (או אפילו מספר מנות דם) בכדי לייצב את החיה, זאת עד שמח העצם יצליח לייצר די כדוריות דם אדומות, וכן עד שהתרופות הניתנות יצליחו לדכא את פעילות מערכת החיסון. למעשה, מנות הדם מאפשרות "לקנות זמן" לבעל החיים, עד שהרס תאי הדם האדומים נעצר.

סיבוך נפוץ ומסכן חיים של אנמיה המוליטית בכלבים הוא האצת תהליכי הקרישה בגוף. מצב זה מסוכן מאחר ועלול לגרום ליצירת קרישי דם, אשר עשויים לגרום לפגיעה באיברים שונים, כאשר אחד הסיבוכים הנפוצים הוא קריש דם הנשלח לריאות, גורם לקשיי נשימה ובד"כ למוות. בשל כך, הטיפול במחלה משלב חומרים המפריעים לתפקוד טסיות הדם האחראיות על הקרישה בניסיון למנוע את המצב.

תחזית ההחלמה משתנה מכלב לכלב ותלויה בגורם למחלה, הסיבוכים ותגובת הגוף לטיפול. לצערנו, המחלה מתאפיינת בסיבורים רבים (פגיעה במערת הקרישה, פגיעה בכליות ועוד). בשל כך התמותה הינה בין 30-50% (במקרים בהם יש הרס נלווה של טסיות הדם התמותה היא של כ-70%). אבחון מהיר של המחלה וטיפול אינטנסיבי באשפוז עשויים להציל חיים.
בד"כ בעל חיים הסובלים מאנמיה המוליטית דורשים 2-5 ימי אשפוז, כאשר בתחילה הטיפול ניתן במתן לוריד או בהזרקה ולאחר מכן בתרופות לפה.

הטיפול נמשך עד שבבדיקות הדם אין יותר סימנים לאנמיה ואין המשך פירוק והרס של כדוריות דם אדומות. הניטור  מצריך בדיקות דם חוזרות בכדי לעקוב ולהעריך את הצלחת הטיפול. כאשר מערכת החיסון מדוכאת כראוי ניתן להוריד בהדרגה את מינון התרופות (על פני תקופה של מספר חודשים עד שנים).
חלק מהן הכלבים מחלימים לחלוטין ואינם דורשים טיפול נוסף (בעיקר כלבים בהם הגורם הראשוני היה טפילי דם) ואחרי דורשים טיפול ארוך של שנים ואף לכל החיים.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים