להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


        נפילה מגובה רב

  אלופת ישראל בקפיצה מגובה - החתולה ליידי
 

 
בשעה שמונה בערב, הגיע דוד בריצה אל בית החולים הוטרינרי עם חתולה סיאמית צעירה בזרועותיו. "תצילו לי אותה: הוא התחנן, היא נפלה מקומה מאוד גבוהה", אמר כמעט בבכי. 
   

 
הווטרינר התורן, דר' תומר, לקח מיד את החתולה, ליידי שמה, אל חדר הטיפולים. הוא ביצע בדיקה מהירה במטרה לאבחן את מצבה.
דם רב זלג מפיה של ליידי, היה ברור שאינה בהכרה ואינה מגיבה לסביבתה, קצב הנשימות שלה היה מהיר מאוד וקצב הלב שלה היה גבוה עוד הרבה יותר. היה ברור כי ליידי סובלת מפגיעה רב מערכתית.
דר' תומר הכניס במהירות קטטר ורידי (ונפלון) בכדי לתת נוזלים ותרופות בניסיון להעלות את לחץ הדם של ליידי ולאפשר אספקת דם תקינה לאברי הגוף. מייד לאחר מכן בוצע צילום בית חזה שהראה מצב הנקרא "חזה אוויר" חמור ביותר. במצב זה, נוכחות של כמות גדולה של אוויר חופשי בבית החזה מונעת מן הריאות להתרחב ולהתמלא אוויר בזמן השאיפה.
    
בשלב זה ליידי טופלה במורפין לשיכוך כאבים והרגעה. לאחר שנרגעה מעט, נשאב האוויר מבית החזה עד למצב בו הנשימות שלה השתפרו, במקביל ליידי טופלה גם במתן חמצן בכדי להקל עליה את הנשימה.
לאחר שאיבת בית החזה נבדק חלל הפה. נראה שבנפילה שברה ליידי שתיים משיניה הקדמיות ובנוסף נראה חתך קטן בלשון. מלבד זאת לא נראו פציעות חמורות כלשהן.
    
בבדיקות דם נראתה ירידה בכמות כדוריות הדם האדומות ובבדיקת אולטראסאונד הובהר כי ליידי מדממת אל חלל הבטן (ככל הנראה בשל הנפילה נגרמה פגיעה בכלי דם או באיבר כלשהו בחלל הבטן שגרם לדימום).
בשל כך הוחלט להוריד את קצב הנוזלים שקיבלה ליידי בכדי למנוע מצב של לחץ דם גבוה אשר עלול להגביר את הדימום ובמקביל קיבלה החתולה תרופה המעודדת את קרישת הדם.
לאחר כשעתיים של טיפול בבית החולים נראה שהכרתה של ליידי חוזרת באיטיות, בשלב זה נראה כי היא אינה מסוגלת להזיז את פלג הגוף האחורי. בבדיקה נוירולוגית מקיפה נמצא שהיא שיש לה תחושה ברגליה האחוריות אך היא אינה מסוגלת להניען. ממצאים הבדיקה ההערכה הייתה כי נגרמה פגיעה בחוט השדרה באזור השולט על תנועת הרגליים האחוריות. בשל כך ניתן טופלה ליידי בסטרואיד מהיר פעולה, זאת בנוסף לשאר התרופות אותן קיבלה.
   


 
רק בשלב זה היה לדר' תומר מעט זמן לשבת עם דוד, הבעלים, בכדי לנסות לברר מה בדיוק אירע.
התברר כי ליידי הקטנה, בקושי בת חצי שנה שיחקה לבדה במרפסת הבית. לאחר כשעה, דוד חיפש אותה ברחבי הבית אך לא מצא, בחשש רב הוא ירד למטה לאחר שהבין שהיא ככל הנראה נפלה מן המרפסת.
ליידי נמצאה במגרש החנייה בדיוק מתחת למרפסת הבית, דוד מיד לקח אותה על ידיו ונסע במלוא המהירות אל בית החולים הוטרינרי. למזלה הוא הגיע ממש בשנייה האחרונה. אם דוד היה מאחר בדקות בודדות, מרבית הסיכויים שליידי לא הייתה שורדת.
בשלב זה שאלנו את דוד מאיזו קומה נפלה ליידי, כולנו היינו המומים לחלוטין לשמע תשובתו – קומה שש עשרה. היה קשה לנו להאמין איך החתולה הקטנה הזו שרדה את הנפילה מגובה רב כל כך.
    
בשלב זה המשכנו בביצוע בדיקות דם ומעקב באמצעות אולטרסאונד אחר הדימום לחלל הבטן. במהלך השעות שלאחר מכן נראה כי קצב איבוד הדם הואט ונעצר לאחר מספר שעות; למזלה של ליידי היא לא היה צורך במתן עירוי דם.
במהלך הלילה נראו שוב קשיי נשימה ובצילום רנטגן הודגם מצב של חזה אוויר חוזר אשר דרש שאיבת בית חזה נוספת. במהלך היומיים הבאים נשאב בית החזה של ליידי עוד פעמיים בשל חזרתיות המצב (אם כי בחומרה מופחתת). 
    
לאורך האשפוז, בוצעה בדיקה נוירולוגית בכל מספר שעות, עם הזמן שער נראה שיפור במצב הפגיעה ברגליים האחוריות ולאחר שלושה ימים החלה ליידי ללכת בעצמה.
ביום הרביעי לאשפוז בבית החולים, לאחר שנראתה הולכת בצורה תקינה ואף אוכלת בתיאבון הוחלט לשחררה לביתה, הפעם עם אזהרה – להתרחק ממקומות גבוהים ומרפסות.
   
  מקרים וטרינרים
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים